Історичний портрет Івана Сірка допоможе дізнатися більше про відомого козака та підготуватися до уроку.
Іван Сірко: історичний портрет
Іван Сірко – одна з найвідоміших і найсуперечливіших постатей в історії українського козацтва.
Іван Сірко – кошовий отаман Запорозької Січі, полководець, герой численних народних переказів і легенд. Брав участь близько у 60 боях, майже у всіх здобув перемогу.
Досі немає чітких даних про місце і дату його народження. Ймовірною датою народження Сірка називають 1605-1610 роки.
Думки науковців щодо місця народження Івана Сірка розділились – називають три ймовірних місця: Слобідська Україна, Східне Поділля і Брацлавщина. Ведуться суперечки і про походження Івана Сірка: одні джерела стверджують, що він був шляхтичем, а інші підтверджують думку про те, що він походив з козацької родини. Одним з перших дослідників життя Івана Сірка є відомий історик Дмитро Яворницький.
Існують думки, що Іван Сірко брав участь у Тридцятирічній війні (1618-1648) на стороні французів і навіть здобув перемогу взявши неприступну фортецю Дюнкерк. Та оскільки документально це ніде не підтверджено, більшість істориків схиляється до думки, що це лише легенда.
Брав участь у Національно-визвольній війні під проводом Богдана Хмельницького (війна проти Речі Посполитої), але найбільше воював з татарами і турками. Зафіксована участь Івана Сірка у Битві під Жванцем 1653 року.
Політичні погляди Івана Сірка дуже часто змінювались: то він підтримував одного гетьмана, то іншого. Але незмінною залишалась його антипольська і антимосковська позиції. 1654 року виступав проти підписання Переяславської угоди разом з Іваном Богуном і Петром Дорошенком. 1659 року відмовився поставити свій підпис під Переяславськими статтями.
Наприкінці 1660 року поїхав на Чортомлицьку Січ. Тут з 1660 по 1680 його дванадцять разів обирали кошовим отаманом.
1664 року переїхав на Харківщину разом з родиною. 1672 року був претендентом на гетьманську булаву.
1670-ті роки відомі завдяки Чигиринським походам. Іван Сірко на чолі багатотисячного козацького війська зупинив наступ Османської імперії на Чигирин.
Саме Іван Сірко підписав відомий лист турецькому султану Мехмету IV 1676 року. Ця подія відображена на картині Іллі Рєпєна “Запорожці пишуть листа турецькому султану”.
Останні роки свого життя Іван Сірко провів на своїй пасіці поблизу села Грушівка. Похований у селі Капулівка Нікопольського району Дніпропетровської області.
Автор: cup_of_flowers
Просто супер!Дякую за 12б!!!!!
дякую виручили.
Добрий день, чому в мене 1?
бо ти не все переписав полінувався або вчителька зрозуміла що ти списав
дякую
Дуже класна інформація