Юрій Липа біографія скорочено та цікаві факти

Письменники

Юрій Липа коротка біографія та цікаві факти видатного українського письменника та публіциста, лікаря, громадського діяча викладені нижче.

Юрій Липа біографія скорочено

Народився майбутній письменник 5 травня 1900 року. Щодо походження Юрія Липи існують дві версії. Перша говорить про те, що він є сином видатного українського письменника Івана Липи і народився в Одесі. У другій версії йдеться про те, що Юрій Липа народився у с. Старі Санжари на Полтавщині у родині священника Геращенка Андрія Андрійовича і після смерті батьків був 1910 року усиновлений Іваном Липою. В результаті цього йому змінили ім’я, прізвище та по батькові. Також існує припущення, що Юрій Липа насправді був сином Івана Липи від Єлизавети Геращенко, дружини священника Андрія Геращенка.

Початкову освіту Юрій Липа здобув в одеській гімназії №4, після чого вступив до Новоросійського університету.
З 1917 року Юрій Липа починає свою літературну діяльність. Перші твори друкує в часописі «Вісник Одеси». Тоді ж виходять його перші брошури: «Союз визволення України», «Королівство Київське за проектом Бісмарка», «Носіть свої відзнаки», «Гетьман Іван Мазепа». З початком національно-визвольних змагань Юрій Липа бере активну участь у військових діях на боці проукраїнської сторони. Друком виходить його книга «Табори полонених українців».

1922 року Юрій Липи вступає до Познанського університету, де починає здобувати професію лікаря. Разом з тим він не полишає літературної діяльності. Виходить друком його перша збірка поезій під назвою «Світлість». 1929 року, після закінчення університету, разом з Євгеном Маланюком Юрій липа організовує літературну групу «Танк». 1931 року виходить друга збірка поезій митця «Суворість».

Юрій Липа чітко окреслив особливості української літератури та напрями її розвитку у своїх літературознавчих працях: «Розмова з порожнечею «Організація почуття», «Боротьба з янголом», «Сіре, жовте і червоне» та ін.
1934 року виходить перший роман письменника «Козаки в Московії», а дещо пізніше – збірка есе «Бій за українську літературу». 1936 року виходить тритомна збірка новел про події в Україні 1917-1920 років під назвою «Нотатник».

З початком війни Юрій Липа стає активним учасником підпільного руху опору. 1943 року переїхав до м. Яворів на Львівщині, де працював лікарем. 20 серпня 1944 року був закатований органами НКВС неподалік села Шутова Яворівського району.

Юрій Липа цікаві факти

-Юрій Липа захопився читанням і письмом, почав наслідувати свого батька Івана Липу ― писати твори, вірші, статті. Батько не схвалював захоплення сина і міг навіть викинути роботи сина. Хресним батьком Юрія Липи в поезії можна вважати Івана Франка. Він приїжджав лікуватися до Івана Липи і випадково побачив вірші Юрія, і оцінив талант хлопця. Сьогодні його ранні вірші не видані.

– Письменник написав «всеукраїнську трилогію» («Призначення України», «Чорноморська доктрина» та «Розподіл Росії»), в якій було викладено основи геополітики;

– 1940 року став одним з засновників Українського Чорноморського інституту у Варшаві, планував перенести його до Одеси;

– Став організатором підпільних курсів з медичної підготовки під час війни;

– Ю. Липі вищим німецьким керівництвом було запропоновано очолити уряд в Україні часів її окупації, проте він відмовився.

– Батько Юрія лікував поранених, хворих. Юрій спостерігав за батьком-фітотерапевтом, який наголошував, що кожна квітка має лікувальні властивості. Фітолікування так захопило хлопця, що Юрій Липа поїхав вивчати медицину до Польщі ― найбільше його цікавила фітотерапія.

Є чимало документів, які свідчать про його стрімкий розвиток у цьому напрямі медицини. Його вважають першим українським фітотерапевтом.

Юрій Липа був одружений з художницею Галиною Захарясевич. Вони познайомилися у Відні, де Галина проходила навчання. Деякий час Юрій з дружиною та двома доньками жили в Польщі, де він лікував людей та мав певну популярність. Він успішно виліковував пацієнтів, яких польські лікарі не могли вилікувати довгий час. Юрій почав отримувати погрози і, заради безпеки сім’ї, вирішив повернутися в Україну.

Праці Юрія Липи на медичну тематику цікаві не лише фахівцям.

Юрій Липа за 43 роки свого життя зробив дуже багато для людей, для літератури, для науки.

Автор: cup_of_flowers

Оцініть статтю
Додати коментар