“Капелюх чарівника” скорочено

капелюх чарівника скорочено читати Короткий зміст

“Капелюх чарівника” переказ казки дитячої письменниці з Фінляндії Туве Янссон. Книга була вперше опублікована в 1948 році. «Капелюх чарівника» скорочено читати варто, тим хто хоче згадати короткий зміст історії про мумі-тролів.

«Капелюх чарівника» скорочено (аудіокнига)

Туве Янсон “Капелюх чарівника” дуже скорочено

Одного разу весняним ранком Мумі-троль та його друзі знаходять капелюх чарівника. Вони приносять його з собою додому, не підозрюючи, що тепер буде. Мумі-тато приміряє капелюх, але він виявляється йому завеликий. Тому вони вирішують використовувати його як відро для сміття.

Мумі-тролі їдять яйця, а шкаралупу викидають в капелюх чарівника, в якому сміття перетворюється на хмари, на яких можна кататися по небу.

Одного разу через негоду Мумі-троль та його друзі залишаються вдома і грають в хованки. Мумі-троль ховається під капелюхом і перетворюється на чудовисько. Він приймає свій колишній вигляд тільки після того, як Мумі-мама визнає, що це її син. Здогадавшись про властивості капелюхи, Мумі-троль вирішує помститися мурашиному леву, перетворивши його в що-небудь за допомогою капелюха. Після перебування в капелюсі мурашиний лев перетворюється на крихітного їжачка. Однак Мумі-мама і Мумі-тато, дізнавшись про властивості капелюха, вирішують позбутися його, скинувши її в річку.

Але Мумі-троль зі своїми друзями повертають капелюх.
На деякий час, Мумі-троль і друзі відволікаються від чарівництва і відправляються в захоплюючу подорож на знайденій шхуні, переживають напад дивних істот на острові і страшну бурю, проте перечекавши всі негаразди, вони повертаються додому з величезною рибою, спійманою в морі. За час відсутності в Мумі-долині капелюх чарівника волею випадку повертається назад в будинок і через невеликий шматочок гербарію, який потрапив всередину, навколишня територія перетворюється в справжні джунглі. dovidka.biz.ua

Чари недовговічні і через деякий проміжок часу, все стає колишнім доти, поки в долині не з’являються дві маленьких істоти з величезною валізою, яких переслідує Морра – сюрреалістичний персонаж, який намагається забрати назад величезний рубін, що знаходиться всередині сумки. Зрештою Морра погоджується обміняти вміст валізи на капелюх чарівника і відмовляється від переслідування Чупслі і Тряслі.

Чупсля і Трясля вирішують показати Муммі-мамі що знаходиться у валізі. Там був найбільший-Королівський рубін. Побачивши його світло з самого Місяця, за ним з’являється чарівник, який втратив свій капелюх.

Завдяки щасливому випадку і новоприбулим, в будинку Мумі-тролів знаходиться втрачена напередодні сумка Мумі-мами: через це сім’я влаштовує великі серпневі гуляння, на які прибуває чарівник. У чарівника так і не виходить викупити у маленьких істот рубін, однак Чупсля і Трясля загадують бажання магу і той робить для себе копію дорогоцінного каменю, а також до самого ранку виконує бажання всіх гостей свята. Завісою дійства стає світанок – Мумі-Долина пережила яскраве незабутнє літо і туди поступово приходить осінь.

“Капелюх чарівника” скорочено по розділах

капелюх чарівника скорочено

В Долині Мумі-тролів падав сніг і все сімейство мумі-тролів готувалося поринути довгий в зимовий сон. Мама застелила ліжка, тато зачинив двері та віконниці, вся родина поїла ялинової глиці, побажали один одному “на добраніч» та лягли у ліжка

Розділ 1
Мумі-троль прокинувся проспавши сто днів. За вікном яскраво світило сонце. Він зрозумів, що Нюхмумрик спустився через вікно мотузяною драбиною, і відправився його шукати.
Нюхмумрик сидів біля річки, на перилах мосту і грав на губній гармонії. Друзі раділи весні, згадували мандри, у яких знаходили нових друзів. Мумі-троль та Нюхмумрик вирішили піти і розбудити Чмиха.

Разом вони повернулися додому і свистом розбудили Чмиха. Потім вони разом пішли гуляти і їх вітали всі навколо – вужі, феї, миші. Нюхмумрик запропонував забратися на вершину гори і скласти піраміду з каменів.
А на вершині гори друзі знайшли великий чорний капелюх, високий чорний циліндр. Для них від був завеликий, тому діти вирішили подарувати його Мумі-татові. Це був капелюх чарівника, але друзі про це не знали.

Мумі-татові капелюх теж був трохи завеликий і до того ж він не сподобався Мумі-мами. Так що капелюх вирішили використовувати як кошик для сміття.  Першим сміттям, яке потрапило в капелюх, була яєчна шкаралупа. На капелюх уже ніхто не звертав уваги, а дарма… бо яєчна шкаралупа почала перетворюватися. І скоро з капелюха вилетіли п’ять м’яких хмаринок і застигли перед верандою.
Мумі-троль, Хропусь, Чмих і Нюхмумрик дуже здивувалися побачивши хмаринки. А потім зраділи, коли з’ясувалося, що на хмаринках можна літати і ними керувати. Спілкуючись вони з’ясували, що всім їм снився дивний дядько в чорному капелюсі та білих рукавичках. Трохи погравши, діти вирішили провідати Гемуля.
Друзі сильно налякали Гемуля, коли несподівано приземлилися перед ним. До того ж Гемуль сумував, адже він зібрав всі до єдиної марки на світі. і тепер не знав чим займатися далі.
Друзі спробували придумати йому якесь хобі,  але у них нічого не вийшло. І вони полетіли шукати Ондатру.

Повернувшись додому на обід, Мумі-троль і Хропся побачили, що Гемуль сам придумав собі хобі та почав збирати рослини.
На ніч хмаринки загнали в дров’яний сарай, але вранці він виявився порожнім, а в капелюсі чарівника знову лежали яєчні шкарлупки.

Розділ 2
Одного дощового дня друзі вирішили пограти в хованки. Мумі-троль вирішив сховатися на веранді і тут побачив капелюх. Він вирішив, що під капелюхом його шукати не будуть і натягнув його на себе. Капелюх доходив Мумі-тролю тільки до живота, але він сів і сховав хвостик.
Коли йому набридло чекати, що його знайдуть, він увійшов до будинку… але ніхто його не впізнавав, адже Мумі-троль перетворився в чудернацьку істоту. Все що було у нього великим стало маленьким, а маленьке – великим. Але Мумі-троль про це не знав…

Друзі запитали Мумі-троля, хто він такий? Мумі-троль подумав, що це гра і сказав, що він король Каліфорнії, а потім покликав всіх грати на вулицю.
Друзі були здивовані, вони хотіли продовжувати пошуки Мумі-троля. Мумі-троль вирішив, пожартувати і назвав себе  пройдою. Друзі не дозволили невідомій потворі ображати їхнього друга і кинулися лупцювати Мумі-троля.
Тут прийшла Мумі-мама і попросила припинити. Але і вона не впізнавала Мумі-троля.  Мумі-троль нарешті зрозумів, що він сильно змінився: у нього виросли величезні вуха і хвіст, а його очі стали як тарілки.
Мумі-троль був в розпачі. Мумі-мама довго дивилася в його очі і нарешті впізнала свого сина. І тут же Мумі-троль знову став перетворюватися в самого себе.

Увечері Мумі-троль та Хропусь зрозуміли, що вся справа в чарівному капелюсі і вирішили перевірити свої здогади властивості. Вони з Мумі-тролем вирішили одягнути капелюх на Мурашиного Лева, бо той колись затягнув його Маму у вирву і засипав їй очі піском.
Для цього вони взяли велику банку і вирушили до моря. Там вони знайшли лігво мурашиного лева, приготували пастку та почали казати, що мурашині леви слабаки. Мурашиний Лев, щоб довести, що це не так став показувати їм як швидко заривається в пісок, і втрапив прямо в закопану банку.
Друзі прикотили банку додому та запхали її в капелюх, поклавши зверху словник чужомовних слів.
Деякий час нічого не відбувалося, але потім словник став зіжмакуватися й іноземні слова розповзатися по підлозі. Потім з капелюха полилася вода. Нарешті з капелюха вибрався найменший на світі їжачок й втік.
Коли батьки дізналися про властивості капелюха, вони злякалися і вирішили позбутися його. Мумі-тато особисто викинув капелюх в річку.
Увечері Мумі-троль не міг заснути. До нього прийшов Нюхмумрик і розповів, що вода в річці стає червоною, бо там лежить капелюх. Вони вирушили до річки і Мумі-троль доплив до мілини, де лежав капелюх. З капелюхи текла червона вода – справжній фруктовий морс.
Мумі-троль витягнув капелюх на берег і друзі вирішили сховати його в печері Чмиха.

Розділ 3
На наступний ранок у гамака обірвалася мотузка, і Ондатр, який в ньому спав, впав на землю. Він страшно образився на родину Мумі-тролів і пішов жити в печеру, але попросив, щоб йому приносили їжу двічі на день. У печері Ондатр побачив капелюх і поклав туди свої вставні щелепи, щоб вони не забруднилися у піску.

За сніданком Мумі-мама запропонувала піти покупатися, а заодно віднести Ондатру в печеру їжу. Мумі-троль і Нюхмумрик перезирнулися. Вони сподівалися, що Ондатр не встиг нічого накоїти.
Але по дорозі до моря всі почули страшні крики. Повз них витріщивши очі пробіг Ондатр. Ніхто не зрозумів, що сталося. Чмих припустив, що Ондатр був просто розлючений, бо йому не принесли їсти.

Мумі-троль і Нюхмумрик потайки вирушили вперед до печери. Однак там було порожньо і тільки таємничі сліди виднілися на піску. Що там сталося так і залишилося таємницею, тому що Ондатр про це ніколи не розповідав.

А тим часом Мумі-тролі на березі знайшли човен з білим вітрилом. Його назвали «Пригода», таку назву придумала Мумі-мама.
Все мумі-сімейство відправилося в плавання на тому човні. Скоро вони допливли до острова гатіфнатів і вирішили його обстежити. Мумі-мама готувала обід, Тато рибалив, Мумі-троль з хропусями та Чмихом гуляли на березі. Гемуль же пішов углиб острова, шукати рідкісні рослини.

Раз на рік гатіфнати збиралися на тому острові напередодні своєї безконечної мандрівки довкола світу. І саме в цей день гатіфнати прибули на острів. На таємній галявині біля стовпа з барометром зібралося близько трьохсот гатіфнатів.

Гемуль випадково забрів на галявину гатіфнатів. Він був настільки замислений,що гримнув чолом об стовп гатіфнатів. Нагорі того стовпа висів барометр, якому гатіфнати віддавали глибокий уклін. Барометр передбачав дощ і вітер, хоча яскраво світило сонце. Гемуль не повірив барометру і постукав по ньому. Ображені гатіфнати стали наступати на Гемуля і той злякався. Він заліз на стовп і став свистіти СОС. Його свист почув Нюхмумрик. Він крикнув Гемулю, щоб той потряс стовп. Друзі знали, що гатіфнати не говорять, не чують і дуже погано бачать, проте добре відчувають. Гемуль почав трясти стовп, гатіфнати відчули коливання землі й втекли. А розсерджений Гемуль забрав з собою барометр.

На березі смажили щуку, яку впіймав Мумі-тато. Він подивився на барометр і оголосив, що буде буря. Небо на горизонті чорніло і чувся грім. Плисти було небезпечно і Мумі-тато вирішив залишитися на острові.
Коли гроза наблизилася, всі сховалися в наметі, де невдовзі й заснули. 

Розділ 4
Вночі в намет до друзів пробралися гатіфнати, вони світилися наелектризовані струмом та шукали барометр. Зчинився переполох і намет впав. Гатіфнати з барометром зникли в лісі.
Наставав ранок і всі просто сиділи на березі і милувалися світанком. Вони бачили, як човни гатіфнатів пливли геть від острова.

Дівчинка Хропся лежала, поклавши голову на коліна Мумі-тролю, і він помітив, що її чудова гривка майже цілком обгоріла! Напевно, це трапилося від дотику гатіфната. Хропся зрозумівши це розплакалася, а Мумі-троль, зоб її заспокоїти сказав, що йому більше подобаються дівчата без волосся. 

Коли настав день всі вирушили досліджувати острів. Хропусь знайшов розколоту блискавкою брилу, а в ній жилу золота. А Чмих знайшов старий корковий рятівний пояс з і радів, що тепер не буде боятися плавати.

Мумі-троль знайшов справжній буй і сніжний талісман – прозору кульку з містом і сніжинками. Мумі-тато витягував з води колоди, щоб побудувати причал для човна. Дівчинка Хропся знайшла справжню дерев’яну статую з носа корабля, у вигляді прекрасної жінки. Всі були дуже задоволені своїм знахідками.
Коли вони вирушили в дорогу додому, човен був завалений цінними знахідками і золотом, яким Мумі-мама вирішила обкласти грядки.

Розділ 5
В кінці липня настала страшна спека і мешканці мумі-будинку стали дратівливими. Їх вже не радував фруктовий сік з капелюха чарівника. І тоді мумі-мама запропонувала дітям пожити в печері. Там кожен із друзів викопав ямку для спання.
У перший же вечір Нюхмумрик розповів історію, почуту від сороки. Він розповів про Чарівника, який усюди літає на чорній пантері та збирає рубіни і шукає Королівський рубін. Заради цього каменю Чарівник обстежив усі планети, крім Сонця, бо воно занадто гаряче.
Якось коли Чарівник летів на Місяць, він втратив свій чорний капелюх.  Діти зрозуміли, що їх знайдений циліндр і є капелюх Чарівника. Їм стало страшно, вони боялися, що чарівник прийде за ним.

Вночі пішов дощ. До ранку багато ямок, в яких спали діти затопило водою і Хропусь запропонував відправитися на риболовлю. Він покликав усіх в човен і друзі відплили від берега.

Поки діти були в печері Мумі-мама затіяла прибирання і випадково впустила в капелюх трав’яний клубок рослин, зібраних Гемулем.

Спочатку риболовля була невдалою, Хропусь бачив тільки порожні гачки, хтось дуже хитрий і жадібний з’їдав приманку. Раптом жилку сильно потягнуло, пролунав гучний рев і волосінь порвалася. Розчарований Хропусь засмутився. Друзі подумали, що на гачок потрапила величезна риба Мамелюк. Хропся запропонувала спробувати ще. Друзі взяли фалінь замість волосіні, складаний ножик замість гачка і оладки замість наживки.
І невдовзі Мамелюк дійсно клюнув. Це була така здорова риба, що вона кілька годин тягала човен за собою і тільки потім перевернувся догори черевом у воді. Її насилу притягли до берега, і потім відправилися додому.
Але підходячи до будинку друзі здивувалися, замість їх дому був лише величезний зелений пагорб.

Поки Мумі-мама спала, рослини з капелюха Чарівника стали рости, обплітаючи весь будинок. Мумі-тато у цей час писав мемуари і нічого не помічав. Лише коли на його стіл впала стигла слива, Мумі-тато з подивом побачив, що вся кімната заросла чагарником. Він почав кликати Маму, але вона не могла добратися до нього через густі зарості.  Вона зрозуміла, що винен чарівний капелюх. 

Мумі-троль здогадався, що трапилося, що це вина капелюха. Чмих помітив, що ляда до льоху відчинена і друзі залізли в будинок. Гемуль же залишився надворі стерегти Мамелюка. Мумі-троль побачив Ондатра, який розповів, що його мама вирубує хащі, щоб звільнити з кабінету Тата. Мумі-троль покликав маму, вона пояснила, що трапилося. Разом вони звільнили тата і друзі почали грати в джунглі, забувши про рибу і Гемуля. Мумі-троль був Тарзаном, хропся – красунею Джейн,  а Нюхмумрик – шимпанзе Чітою.

Коли зайшло сонце, чарівні чагарники засохли і обсипалися. Гемуль швидко розвів багаття. Мамелюка запекли на тому вогнищі повністю і з’їли геть усе.

Розділ 6
На початку серпня в долині з’явилися двоє подорожніх. Це були Чупсля і Трясля. Чупсля був в червоній шапочці, а Трясля ніс валізу. Вони говорили дивною мовою, яку ніхто не розумів.
Чупсля і Трясля підійшли до будинку і в цей час Мумі-мама крикнула, що кава готова. Подорожні злякалися і сховалися в підвалі. Мумі-мама подумала, що це щури, але побачила валізу і зрозуміла, що мешканців в будинку побільшає.
Чупсля і Трясля боялися виходити з підвалу, поки не з’явився Гемуль, який говорив на їх мові. Тоді вони увійшли в будинок і поїли.
Чупсля і Трясля нікому не заважали, вели себе пристойно, повсюдно тягали за собою свою валізку. Та коли стало смеркати злякалися і сховалися під килим. Вони сказали, що йде страшна і жахлива Мара.
Мешканці мумі-будинку вирішили вжити всіх заходів обережності. На ніч залишили увімкненим світло, а Мумі-тато приніс з сараю рушницю. На веранді влаштували сигналізацію, перегородивши двері диваном.
О третій годині ночі Ондатр вирішив вийти на вулицю і відсунув диван, який підпирав двері, Через це спрацювала сигналізація. Всі мешканці будинку оточили Ондатра. А той розкрив двері і всі побачили Мару. Вона сиділа на стежці, не дуже велика і не дуже страшна, але моторошно огидна. Потім Мара позіхнула і зникла в пітьмі. Ніхто не став її ловити, а земля, на якій Морра сиділа промерзла.

Вранці ранку Гемуль зрозумів, що Мара полює за валізкою, яка схоже є її власністю. Хропусь скликав збори, а себе призначив суддею.
На засіданні суду з’ясувалося, що вміст валізи дійсно належить Марі, а сама валіза є власністю Чупслі і Тряслі. Суддя Хропусь попросив показати вміст валізки, але підсудні сказали, що це таємниця.

І тут з’явилася Морра. Хропусь запитав, чи не погодиться Мара віддати  речі з валізи за викуп. Він запропонував Марі гору золота з острова, але вона відмовилася.
Тоді Мумі-мама принесла капелюх чарівника і кинула в нього вишні. Мара заглянула в капелюх і побачила червоні рубіни. Вона схопила капелюх і втекла. Більше в Мумі-долині не бачили ні капелюха, ні Мари.

Розділ 7

В кінці серпня Нюхмумрик оголосив Мумі-тролю, що збирається піти в мандри до далеких країн, але пообіцяв першого весняного дня повернутися знову. Мумі-троль дуже засмутився і навіть заплакав. Чупсля і Трясля, щоб розважити Мумі-троля, вирішили показати йому вміст валізи.
Виявилося, що у валізі лежить величезний рубін, який то просто мерехтів, то переливався рожевими барвами. Мумі-троль був упевнений, що це і є Королівський рубін, який шукав Чарівник.

Згодом Мумі-троль дізнався, що Мама дуже засмучена, через зникнення її торбинки, у які були найнеобхідніші речі: чисті шкарпетки, карамельки, сталевий дріт, ліки від болю шлунку та інші дрібниці. Мама пообіцяла, що коли знайдеться торбинка, то вона влаштує банкет.

Всі почали шукати тобринку, але її ніде не було.
Чупсля і Трясля дізнавшись про пошуки, вирішили віддати сумку, хоча дуже жалкували про це. Адже в кишеньках цієї сумки їм було так зручно спати.
Мешканці мумі-дому стали готуватися до бенкету. Всі вбиралися, готували феєрверки і метушилися.
Бенкет почався з урочистої промови Мумі-тата, потім Мумі-мама приготувала гору оладок. Потім всі пили пунш і танцювали під музику з радіоприймача. У розпал свята подруги Чупсля і Трясля вирішили всіх порадувати і розкрили свою валізку. Рубін засяяв як тисяча зірок і всі застигли, вражені його красою.
Чарівник навіть на Місяці помітив блиск рубіна, скочив на свою чорну пантеру і відправився в мумі-долину.
З темряви до валізи з рубіном вибігла біла миша, а слідом великий чорний кіт. Чупсля і Трясля зачинили валізу, але біла миша раптом стала рости і перетворилася в Чарівника.
Він вимагав віддати йому рубін, який шукав триста років. Але Чупсля і Трясля безстрашно відмовилися, а Мумі-троль сказав, що Чарівник не має права відбирати рубін, тому що той був куплений в Мари.
Мумі-мама пригостила Чарівника оладками і той помітно подобрішав. Чарівник сказав, що не має права забрати Рубін силою. Те, що куплено, можна лише продати або подарувати. Та подруги не погодилися обміняти чи продати рубін.

Чарівник був засмучений, але сказав, що свято має продовжуватися, а він може виконати для кожного одне бажання.
Мумі-мама загадала, щоб Мумі-троль не сумував за Нюхмумриком.
Мумі-троль загадав, щоб святковий стіл відправився до Нюхмумрика.
Мумі-тато загадав гарну оправу для Мемуарів.

Чмих побажав отримати власного човна. Гемуль отримав нову ботанічну лопатку, бо стару загубив. Дівчинка Хропся загадала собі очі дерев’яної королеви, щоб сподобатися Мумі-тролю. Але всіх ті очі так налякали, що Хропусь мусив загадати, щоб повернулися колишні очі сестри.

А Чупсля і Трясля побажали, щоб у Чарівника з’явився другий такий же рубін, як у них. І Чарівник радісно зареготав.Щасливий Чарівник дозволив всім комашкам та іншим жителям долини загадувати бажання і всі їх виконував.
На цій щасливій ноті закінчується розповідь про капелюх Чарівника.

Оцініть статтю
Додати коментар

  1. Анастасія

    Я ще не писала К.р. , але вона в мене завтра.Надіюсь допоможете, ато часу зовсім нема!

    Відповіcти
    1. Артем

      Теж саме

      Відповіcти
    2. Helga

      Оооо… 5-В?

      Відповіcти
  2. Емілія

    ну як на мене твір гарний та чудовий))

    Відповіcти
  3. мер

    норм

    Відповіcти
  4. Ноунейм

    Мені сподобалося читати твір оцінка 11 з 12 дякую автору

    Відповіcти
  5. Ангеліна

    Мены луже сподобалася ця розповідь

    Відповіcти