“Кераміка” реферат з хімії

Хімія

Кераміка реферат з хімії 9 клас розповість Вам багато корисної інформації про цей матеріал і допоможе підготуватися до заняття. Також розповідь про кераміку повідомить яка історія виникнення кераміки, і які види її існують.

Повідомлення про кераміку

Керамічні вироби  увійшли в наше життя, побут і будівництво. Саме слово кераміка має грецьке походження і означає глиняний посуд ( «keramos»). З давніх-давен керамічні вироби отримували шляхом випалу глин і її сумішей. Археологічні розкопки показали, що такого роду вироби вироблялися людиною ще в епоху неоліту.

Глина являє собою незцементовану осадову породу, в якій переважають певні метали, гідроалюмосилікати. Основні властивості – вогнетривкість і пластичність. Якщо змішати порошок глини з водою, то виходить в’язке тісто, яке можна формувати і зберігати в певній формі. Після обпалення в вогні воно стає міцним і кам’янисто твердим. На цих властивостях і заснована керамічна промисловість найдавніша і, в минулому найважливіша, промисловість.

Історія виникнення кераміки

Першими виробами з кераміки були будівельні матеріали – плитки, цегла, черепиця, а також посуд – горщики, блюда і тарілки, амфори та глечики. Важливим кроком в гончарному виробництві став винахід гончарного кола в III тис. до н.е. Це дозволило ремісникам виготовляти більш витончені вироби. Незабаром налагодилося масове виробництво керамічних виробів.

У порівнянні зі склом, металами та деревом кераміка менше всіх піддається атмосферній дії. Тому до нас дійшло багато зразків найдавніших керамічних виробів. У II тис. до н.е. існували 2 великі цивілізації, які мали високий технічний і художній рівень керамічного виробництва – це Крит і Мікени. Уже в VII столітті до н.е. кераміка стала важливою частиною давньогрецького мистецтва. Даний період характеризується високим технічним рівнем, тонким художнім смаком, формами виробів і способами декорування.

Сьогодні виготовляють тонкі і грубі керамічні матеріали. Останні характеризуються високим водопоглинанням і високою пористістю. Це теракота, будівельна цегла, стінна майоліка, черепиця та плитка для підлоги. До тонкої кераміки відносяться напівпорцеляна, фаянс, кольорова і тонка майоліка, фарфор.

Найпоширеніші різновиди кераміки

  • Теракота

Про неї відомо ще з епохи неоліту. Саме слово має італійське коріння і в перекладі означає обпалена земля. У промисловості теракота випускається у вигляді однотонних неглазурованих керамічних виробів. Пористі черепки бувають коричневого, червоного або кремового кольорів. Колірна палітра залежить від умов випалу. Наприклад, якщо обпалити глину разом зі смолистими корінням хвойних дерев, то на виході можна отримати вироби чорних і сріблястих тонів. Теракоту використовують для оформлення парків і садів, для художньої обробки інтер’єрів, для оформлення барельєфів, розеток, вставок, плиток для садових доріжок і стін, штакету для клумб і каменів для огорож.

  • майоліка

Про майолику було відомо ще в І тис. до Ассиро-Вавилонії. Вона покрита глазур’ю, яка оберігає майолику від забруднень, підвищує міцність і вологостійкість, покращує зовнішній вигляд. Найпоширеніша – це соляна глазур. Щоб виготовити цей виріб необхідно розжарити піч і ввести кам’яну сіль з водяною парою. Так утворюється окисна атмосфера і колір матеріалу стає коричнево-жовтим або сірим. Покриті соляною глазур’ю вироби характеризуються нерівною поверхнею.

Сама по собі глазур являє собою забарвлене або безбарвне прозоре склоподібне покриття, яке розтікається після нанесення його на черепок. Це надає виробу декоративний ефект. Для міцності зчеплення черепки і глазурі застосовують CaО – оксид кальцію. Він утворює проміжний шар, який сприймає і гасить напруження, що виникло при зміні температур.

  • фаянс

До того як винайшли фосфор, фаянс вважався найціннішим і дорогим керамічним матеріалом. У ньому велика кількість глини. Він відрізняється високою пористістю, малою механічною міцністю, водопоглинанням. Колір коливається від білого до кремового. Оскільки фаянс пористий, то його покривають глазур’ю – кольоровою, прозорою або приглушеною. Для підвищення термостійкості і стійкості до ударів в неї додають алюміній, діоксид кремнію. З фаянсу виготовляють раковини, ванни, санітарно-технічні вироби.

  • Фарфор

Фарфор вважається благородною керамікою, що складається з глини, кварцу, каоліну і польового шпату. Він білого кольору, не пористий, має високу міцність, хімічну і термічну стійкість. Буває твердим (з добавками польового шпату, мармуру, магнезиту або фосфориту), бисквітним (матового кольору), кістяним (м’який з додаванням золи кісток великої рогатої худоби) і фріттованним (м’який просвічуючий фарфор з додавання соди, піску, гіпсу, селітра, солі і свинцевого скла).

  • кам’яний посуд

Його батьківщиною є Німеччина, де камяний посуд стали виробляти в XVI столітті. Такий посуд щільний, білого кольору або з пофарбованим черепком.

Сьогодні на кожних керамічних виробах є заводські знаки – марки. Вони виконуються вогнетривкими фарбами і вдавлюються ще в сирий матеріал. Якщо вироби виготовлені не на заводі, то замість марки ставиться монограма ліпника або живописця.

Сподіваємося, що реферат на тему “Кераміка” допоміг Вам підготуватися до заняття. А повідомлення на тему “Кераміка” Ви можете доповнити через форму коментарів нижче.

Оцініть статтю
Додати коментар