«Хатина дядька Тома» характеристика героїв (цитатна)

хатина дядька тома 6клас

“Хатина дядька Тома” образи героїв, їх опис та цитатна характеристика – Тома, Елізи, Джорджа Гарріса, Джорджа Шелбі, Єви Сен-Клер.

«Хатина дядька Тома» характеристика головних героїв

  • Дядько Том – головний герой, негр, спочатку раб сім’ї Шелбі, потім раб Гейлі, потім його господарем стає Сент-Клер, і останній – Саймон Легрі. Це чесна, добросерда, благочестива, наглядова, вразлива людина. Том змінив погляди багатьох героїв, ставлення до рабів. Його вбив Саймон Легрі.

Сім’я Шелбі:

  • Джордж Шелбі – син Шелбі, молодий господар. У дитинстві товаришував з Томом, вчив його грамоти. Коли бачить умираючого Тома, ховає його і відпускає всіх своїх рабів. Джордж імпульсивний, поривчастий, емоційний, але мудрий.
  • Містер Шелбі – старий господар. Любив і цінував Тома як цінного працівника, але був вимушений його продати.
  • Місіс Шелбі – любляча дружина та матір. Вона цінувала Тома і не хотіла, щоб його продали. Розумна леді, і красуня.

Сім’я Сен-Клер:

  • Огюстен Сен-Клер – господар. Легковажний, але лояльний і справедливий. Добре поводиться з рабами. Азартний, легкий на підйом, розумний і дотепний. Мав пристрасть до алкоголю. Прислухається до думки Тома, навіть після розмови з Томом, перестає пити, стає більш вдумливим, стриманим. Цей герой ненавидить рабство і думає про звільнення своїх рабів. Любить дочку Єву, і страждає, після її смерті.
  • Євангеліна “Єва” Сен-Клер – єдина дочка Огюстена і Марі. Юна, але дуже глибокодумно, розважлива дівчинка. Обожнює всіх слуг, особливо Меммі і Тома. Просить батька, щоб той звільнив їх. Вихована аристократкою, вона позбавлена ​​егоїзму. Дівчинка помирає від туберкульозу.
  • Марі Сен-Клер – господиня, дружина Огюстена. Егоїстична, показна-релігійна жінка, повна протилежність дочки і чоловіка. Постійно на все скаржиться, не терпить, коли їй суперечать. Піднімає руку на своїх слуг. Після смерті чоловіка і доньки розпродає всіх слуг.
  • Офелія – кузина Огюстена, двоюрідна тітка Єви з Нової Англії. Ненавидить рабство, але недолюблює негрів. Сувора, цілеспрямована, чесна, справедлива жінка. Все робить своїми руками, не вдаючись до допомоги слуг, чим викликає подив і недовіру. Не любить Марі, обожнює Єву. Огюстена любить, але вважає його легковажним. Огюстен подарував їй дівчинку – негритянку на ім’я Топсі, яку жінка звільнила.
  • Альфред Сен-Клер – брат Огюстена, деспотичний та жорсткий. Має сина Енріка, схожого на нього самого; той зовсім не схожий на Єву, але дуже її любить.

«Хатина дядька Тома» характеристика Тома

Опис зовнішності Тома: “Біля столу сидів дядько Том — найперший помічник містера Шелбі… То був високий на зріст, кремезний, міцної будови чоловік, з лискучою чорною шкірою і обличчям суто африканського типу, поважним та розумним на вигляд, а до того ж завжди добрим і приязним. Весь його вигляд виказував спокійну впевненість і гідність, але водночас було видно, що це людина простосерда й довірлива. Том — добра, чесна людина з почуттям гідності. Він звик довіряти людям, до оточуючого світу ставиться з любов’‎ю та повагою.”

Том став рідним для всіх мешканців маєтку, він ладен прийти на допомогу всім людям. На прикладі образу дядька Тома письменниця показує нам найкращі людські чесноти та ніби запитує: невже така людина має бути власністю іншої?)

Родина ТомаТітонька Хлоя — неперевершена куховарка, діти — веселі, чемні та непосидючі. Перед читачем розгортається картина щасливого життя дружної родини. Автор підсилює враження від несправедливості та трагічності долі темношкірих, адже родинне щастя буде зруйноване.

Том у полоні Гейлі  зберігає почуття гідності та свою здатність прийти на допомогу іншим людям. Він щиро співчуває своїм товаришам так само нещасним, намагається допомогти та полегшити їхні страждання.)

Щира віра в Бога дає герою сили, щоб не очерствіти серцем та бачити в кожному безсмертну душу допомагає Томові пережити лихо.

Образ дядька Тома

Готовий пожертвувати собою заради іншихВикликає любов у добрих та порядних людей та ненависть у покидьків
Добра, порядна людина, щиро вірить у ТворцяДо оточуючого світу ставиться з любов’‎ю та повагою
Засуджує рабство, проте вважає, що тільки любов’‎ю можна подолати злоГарний чоловік та батькоМає світлий розум та золоті руки

В образі дядька Тома злилися всі людські чесноти, оспівані в Біблії. Автор підкреслює, що Том — набагато кращий, ніж його господарі. Образ Тома – узагальнений образ усіх невільників, що страждають у рабстві.

«Хатина дядька Тома» характеристика Елізи

Еліза виявилася мужньою людиною, заради порятунку свого сина вона зважилася на крок, який не під силу й дужому чоловіку

На прикладі долі Гаррісів автор показує справжніх борців за скасування рабства. Це прості квакери, люди, що живуть власною працею та допомагають рабам-утікачам. Їхня позиція не пасивна, як у Сен-Клера та Шелбі, вони ладні зі зброєю в руках захищати Свободу та Рівність.

«Хатина дядька Тома» образ Гейлі

 Портретна характеристика Гейлі: «То був приземкуватий, кремезний чолов’яга, з грубим простакуватим обличчям і тим самовдоволеним, пихатим виглядом, який виказує людину незнатного роду, що чимдуж пнеться в пани. Одягнений він був надміру претензійно: химерний строкатий жилет та голуба хустка в яскраву жовту цяточку, хвацько пов’‎язана на шиї пишним бантом, цілком личили всій його подобі Незграбні ручиська чоловіка були винизані перснями, а важкий золотий ланцюжок годинника прикрашала ціла низка навдивовижу великих різноколірних брязкалець, що їх він у розпгалі балачки раз по раз перебирав пальцями з неприхованою втіхою. Його мова не відповідала ніяким приписам граматики, і при кожній слушній нагоді він присмачував її такими висловами, що ми, хоч і як прагнемо всіляко пожвавити нашу розповідь, усе ж не зважимося їх навести.» Читач бачить перед собою грубого, неосвіченого чолов’‎ягу, головною цінністю життя якого було лише матеріальне накопичення. Відчувається його духовна ницість, жадібність та черствість.

Ставлення містера Шелбі до маленького Гаррі скоріш нагадує стосунки між господарем та улюбленою дресированою собакою: «— Гей, Джіме-Галченя! — мовив містер Шелбі, а тоді свиснув і кинув хлопчикові гроно родзинок. — Ану держи! Малюк чимдуж скочив уперед і вхопив подачку. Ґосподар засміявся.

– Іди-но сюди, Джіме-Галченя, — сказав він. Хлопчик підійшов, і господар погладив його кучеряву голівку, а тоді поплескав підборіддя. —А тепер, Джіме, покажи цьому панові, як ти вмієш співати й танцювати.»

Письменниця зображує світ де до темношкірих невільників ставляться як до живого товару, вважають людьми нижчого сорту, навіть містер Шелбі, який добре ставиться до своїх рабів, все ж таки ладен, продати свого вірного Тома, який виняньчив його з дитинства, та відібрати єдиного сина в матері заради порятунку свого майна.

«Хатина дядька Тома» опис героїв

  • Дядько Том «Людина висока, з широкими плечима, обличчям розумним, добрим і благородним.  Увесь його зовнішній вигляд свідчив про велике почуття власної гідності, довіри та душевної простоти».  «Хазяїн завжди покладався на мене. Я не зраджував його, я ніколи не використовував перепустки без потреби. Хай продадуть мене одного, ніж знищиться вся фазенда». 
  • Еліза «…в кімнату увійшла молода – років 25 – квартеронка. Досить було перевести погляд з цієї жінки на хлопчика, щоб впізнати в ній його матір. Такі ж великі темні очі з довгими віями, таке ж хвилясте чорне волосся». 
  • Джордж Гарріс, чоловік Елізи «…наділений неабиякими здібностями мулат. Своєю привабливою зовнішністю та добрим ставленням він завоював любов працюючих на фабриці».
  • Тітонька Хлоя «Обличчя її, кругле, чорне, блищало, наче намазане білком яйця… Голова її покрита клітчастим тюрбаном, обличчя сяє радістю самовдоволення, як це личить жінці, яка має славу першої кулінарки в усій окрузі». 
  • Єва «…дівчинка років шести, за якою доглядала немолода леді… Уявіть собі дитячу постать, в котрій немає ніякої незграбності, чиє обличчя полонило не тільки тонкими рисами, але й виразом мрійливої задумливості, легке, як хмарка, золотисто-каштанове волосся, глибокий одухотворений погляд блакитних очей…».
  • Гейлі «Він був невисокого зросту, кремезний, з грубими рисами обличчя, а його розв’язний тон свідчив про людину низького походження, котра прагне що є сили  досягти вищих кіл суспільства. Одяг у нього яскравий. Пістрявий жилет  і зав’язана на шиї синя хустка з жовтими цяточками найбільш підходили до його обличчя. Пальці – товсті, грубі – були прикрашені перснями».
  • Місіс Емілі Шелбі. «… була жінка незвичайна, наділена великим розумом і добрим серцем. Доброта та великодушність підтримувались в ній релігійністю і твердими переконаннями, яким вона ніколи не зраджувала».  «Я завжди  щиро прагнула, як християнка, виконувати свій борг відносно цих нещасних, які повністю залежать від нас. Я піклувалася про них, вчила добру ».
  • Сенатор Берд Він «від природи був людиною дуже доброю, чуйною і відмовляти людям, які потребують допомоги, було зовсім не в його правилах».
  • Містер Шелбі «Тільки крайня необхідність вимагає від мене погодитися на цю угоду. Мені дуже неприємно продавати моїх негрів».
Оцініть статтю
Додати коментар

  1. Адана Майберрі

    Лала! Все вірно! В мене 12! Дуже чудово!

    Відповіcти
  2. EgorKazachenkoZazyma

    Не ВСЕ. В першій Томовій характеристиці неправда. Не Саймон убив Тома, він сам помер.

    Відповіcти