Хто такі пластуни? Сьогодні це слово незрозуміле багатьом, адже доба козацтва залишилася в минулому.
Хто такі пластуни?
Пластунами називалися козаки без коней, досвідчені розвідники, спостерігачі, сторожові воїни. Саме слово «пластун» сягає корінням до старослов’янського «плазаті» (повзати). Ще в стародавніх літописах йдеться про воїнів, які могли «ворога руками побороти», годинами лежати на землі і спостерігати за противником.
Сусіди козаків завжди відрізнялися войовничістю, тому спокійного життя пластуни не знали. Добрі воїни в таких умовах тільки вдосконалювали свої навички, їм не було рівних в кмітливості, спритності, влучності і витримці. Пластуни пересувалися невеликими загонами: так піші слідопити здійснювали вилазки на територію ворога. Служба пластунів зводилася здебільшого до охорони кордонів, у великих військових кампаніях використовувалися переважно кінні козачі війська.
Хто такі пластуни сьогодні?
Сьогодні пластунами називають зовсім не запорожців. Пластунами в Україні називають скаутів.
«Пласт» — найбільша та найстаріша українська скаутська організація[, яка діє у багатьох країнах світу (між ними Пласт у США, Пласт в Аргентині, Пласт у Канаді) та об’єднує пластунів України й української діаспори. В Україні кількість пластунів становить 7265 осіб. Діє організація у 22 регіонах України.
Пластова виховна система складається з трьох елементів:
- Ідейні основи Пласту. Це — високогуманна ідея, закріплена в пластовій присязі, та виховний ідеал, який окреслений пластовим законом.
- Пластова метода. Надзвичайно доцільна і всестороння, випробувана довгими роками пластова метода самовиховання.
- Виховні засоби. Засоби — це зміст пластової діяльності.
- Три головні обов’язки — зобов’язання, які бере на себе пластун, складаючи Пластову присягу.
Головні обов’язки пластуна:
- Бути вірним Богові та Україні;
- Допомагати іншим;
- Жити за Пластовим законом і слухатись пластового проводу[.
Вірність Богу вимагає від пластуна не лише віри в Бога, але й ведення взірцевого морального особистого життя. Вірність Богові пластуни виявляють справами, поводячись згідно з моральними правилами та проявляючи любов до ближнього. Вони відчувають обов’язок дбати про інших чи то в родині, в школі, гуртку; шанують все створене Богом, визнають гідність людини, дбають про добро інших створінь, піклуються про природу. Пластуни нікого не принижують.
Кожний пластун чи пластунка шанує Бога згідно зі своїм віровизнанням і одночасно шанує право кожного на своє віровизнання.
Бути вірними Україні означає вважати себе частиною української громади, патріотом держави. Для юнаків та юначок це значить, що вони:
- вивчають українську мову та говорять нею;
- вивчають літературу, історію, географію і культуру українського народу;
- знають українську національну символіку та гімн;
- плекають українські звичаї
Обов’язок допомагати іншим окреслює відношення пластуна до свого оточення, до людей і до природи. Пластовий обов’язок закликає не лише любити ближнього, а й допомагати йому. Пластун повинен бути корисним членом спільноти, у якій живе. Практичне застосування цього обов’язку є у ідеї щоденного доброго діла, про що символічно пригадує вузлик на пластових відзнаках. Необов’язково, щоб це було велике діло, але треба, щоб воно виходило з доброї волі пластуна, щоб принесло комусь чи чомусь, людині, тварині чи рослині якусь користь і щоб для цього пластун приніс якусь жертву: час, зусилля чи річ.
Пластун повинен жити за Пластовим законом. Обов’язок жити за пластовим законом — обов’язок щодо самого пластуна. Він має не лише знати пластовий закон, але свідомо прагнути до ідеалу, який окреслений у законі.
Пластовий закон
- Пластун словний;
- Пластун сумлінний;
- Пластун точний;
- Пластун ощадний;
- Пластун справедливий;
- Пластун увічливий;
- Пластун братерський і доброзичливий;
- Пластун зрівноважений;
- Пластун корисний;
- Пластун слухняний пластовій старшині;
- Пластун пильний;
- Пластун дбає про своє здоров’я;
- Пластун любить красу і дбає про неї;
- Пластун завжди доброї гадки;