Хто такі пластуни?

Історія

Хто такі пластуни? Сьогодні це слово незрозуміле багатьом, адже доба козацтва залишилася в минулому.

Хто такі пластуни?

Пластунами називалися козаки без коней, досвідчені розвідники, спостерігачі, сторожові воїни. Саме слово «пластун» сягає корінням до старослов’янського «плазаті» (повзати). Ще в стародавніх літописах йдеться про воїнів, які могли «ворога руками побороти», годинами лежати на землі і спостерігати за противником.

Сусіди козаків завжди відрізнялися войовничістю, тому спокійного життя пластуни не знали. Добрі воїни в таких умовах тільки вдосконалювали свої навички, їм не було рівних в кмітливості, спритності, влучності і витримці. Пластуни пересувалися невеликими загонами: так піші слідопити здійснювали вилазки на територію ворога. Служба пластунів зводилася здебільшого до охорони кордонів, у великих військових кампаніях використовувалися переважно кінні козачі війська.

Хто такі пластуни сьогодні?

Сьогодні пластунами називають зовсім не запорожців. Пластунами в Україні називають скаутів.

«Пласт» — найбільша та найстаріша українська скаутська організація[, яка діє у багатьох країнах світу (між ними Пласт у США, Пласт в Аргентині, Пласт у Канаді) та об’єднує пластунів України й української діаспори. В Україні кількість пластунів становить 7265 осіб. Діє організація у 22 регіонах України.

Пластова виховна система складається з трьох елементів:

 1. Ідейні основи Пласту. Це — високогуманна ідея, закріплена в пластовій присязі, та виховний ідеал, який окреслений пластовим законом.
 2. Пластова метода. Надзвичайно доцільна і всестороння, випробувана довгими роками пластова метода самовиховання.
 3. Виховні засоби. Засоби — це зміст пластової діяльності.
 4. Три головні обов’язки — зобов’язання, які бере на себе пластун, складаючи Пластову присягу.

Головні обов’язки пластуна:

 1. Бути вірним Богові та Україні;
 2. Допомагати іншим;
 3. Жити за Пластовим законом і слухатись пластового проводу[.

Вірність Богу вимагає від пластуна не лише віри в Бога, але й ведення взірцевого морального особистого життя. Вірність Богові пластуни виявляють справами, поводячись згідно з моральними правилами та проявляючи любов до ближнього. Вони відчувають обов’язок дбати про інших чи то в родині, в школі, гуртку; шанують все створене Богом, визнають гідність людини, дбають про добро інших створінь, піклуються про природу. Пластуни нікого не принижують.

Кожний пластун чи пластунка шанує Бога згідно зі своїм віровизнанням і одночасно шанує право кожного на своє віровизнання.

Бути вірними Україні означає вважати себе частиною української громади, патріотом держави. Для юнаків та юначок це значить, що вони: 

 • вивчають українську мову та говорять нею;
 • вивчають літературу, історію, географію і культуру українського народу;
 • знають українську національну символіку та гімн;
 • плекають українські звичаї

Обов’язок допомагати іншим окреслює відношення пластуна до свого оточення, до людей і до природи. Пластовий обов’язок закликає не лише любити ближнього, а й допомагати йому. Пластун повинен бути корисним членом спільноти, у якій живе. Практичне застосування цього обов’язку є у ідеї щоденного доброго діла, про що символічно пригадує вузлик на пластових відзнаках. Необов’язково, щоб це було велике діло, але треба, щоб воно виходило з доброї волі пластуна, щоб принесло комусь чи чомусь, людині, тварині чи рослині якусь користь і щоб для цього пластун приніс якусь жертву: час, зусилля чи річ.

Пластун повинен жити за Пластовим законом. Обов’язок жити за пластовим законом — обов’язок щодо самого пластуна. Він має не лише знати пластовий закон, але свідомо прагнути до ідеалу, який окреслений у законі.

Пластовий закон

 1. Пластун словний;
 2. Пластун сумлінний;
 3. Пластун точний;
 4. Пластун ощадний;
 5. Пластун справедливий;
 6. Пластун увічливий;
 7. Пластун братерський і доброзичливий;
 8. Пластун зрівноважений;
 9. Пластун корисний;
 10. Пластун слухняний пластовій старшині;
 11. Пластун пильний;
 12. Пластун дбає про своє здоров’я;
 13. Пластун любить красу і дбає про неї;
 14. Пластун завжди доброї гадки;
Оцініть статтю
Додати коментар