Китай: природні умови

Географія

Китай: клімат і природні умови

Китай вражає не тільки численністю населення й величезною площею, але й контрастністю рельєфу та кліматичних умов. За природними умовами Східний (приморський) і Західний (конти­нентальний) Китай — це «два різні Китаї». Умовний кордон між ними можна провести за 105° сх. д.

У Східному Китаї розташовані найбільші рівнини, а також гори заввишки до 3000 м. Клімат тут мусонний. Густа мережа повновод­них річок, більшість із них судноплавні. На півночі й південному сході збереглися великі лісові масиви. Найбільш родючі ґрунти розташовані на території Великої Китайської рівнини й рівнини Сунляо.

У рельєфі Західного Китаю переважають високі гори, нагір’я, а також улоговини. Значна частина території має висоту більше ніж 3000 м. Клімат різко континентальний. Річок мало, вони мало­водні, деякі періодично всихають. Більшість земель не придатні для ефективного ведення сільського господарства.

Клімат Китаю дуже різноманітний – від субтропічного на південному сході до різко-континентального (арідного) на північному заході. На південному узбережжі погода визначається мусонами, які виникають через різних поглощательная властивостей суші і океану. Сезонні рухи повітря і супутні вітри містять велику кількість вологи в літній період і досить сухі взимку. Наступ і відхід мусонів у великій мірі визначають кількість і розподіл опадів по країні. Величезні різниці по широті, довготі і висоті на території Китаю породжують велику різноманітність температурних і метеорологічних режимів, незважаючи на те, що більша частина країни лежить в області помірного клімату.

Більше 2/3 країни займають гірські хребти, нагір’я і плато, пустелі і напівпустелі. Приблизно 90% населення живе всього на 10% площі країни – в прибережних районах і заплавах великих річок, таких, як Янцзи, Хуанхе (Жовта річка) і Перл. Ці території знаходяться у важкому екологічному стані в результаті довгої та інтенсивної сільськогосподарської обробки та промислового забруднення навколишнього середовища.

Найпівнічніша провінція Китаю Хейлунцзян знаходиться в області помірного клімату, а південний острів Хайнань – в тропіках. Різниця температур між цими регіонами в зимові місяці велика, але влітку відмінність зменшується. У північній частині Хейлунцзян температура взимку може опускатися до -38 ° C, середні температури січня – близько -16 ° C. Середня температура липня в цій області складає 20 ° C. У південних же частинах провінції Гуандун середня температура коливається від 10 ° C в січні до 28 ° C в липні.

Кількість опадів змінюється навіть більшою мірою, ніж температура. На південних схилах гір Циньлин випадають численні дощі, максимум яких припадає на літні мусони. При русі на північ і захід від гір ймовірність дощів зменшується. Північно-західні райони країни – самі сухі, в розташованих там пустелях (Такла-Макан, Гобі, Ордос) опадів практично немає.

Південні і східні області Китаю часто (близько 5 разів на рік) страждають від руйнівних тайфунів, а також від повеней, мусонів, цунамі і засух. Північні райони Китаю кожну весну накривають жовті пилові бурі, які зароджуються в північних пустелях і переносяться вітрами у бік Кореї і Японії.

Оцініть статтю
Додати коментар