Китай: сільське господарство
Рівень продуктивності праці в сільському господарстві набагато нижчий, ніж у промисловості. За різноманітністю сільськогосподарської продукції КНР посідає 1-е місце у світі. Основний напрям китайського сільського господарства — зерновий. Збір усіх видів зерна сягає 500 млн т, що складає світовий рекорд. Основна продовольча культура — рис, за обсягами його збору — 180 млн т — Китай також є рекордсменом.
Тваринництво в Китаї відіграє другорядну роль. Почасти це пояснюється браком пасовищ у найбільш густонаселених районах і традиційним переважанням вегетаріанської їжі в раціоні китайців. Найбільше розводять свиней, дрібну й велику рогату худобу. У приміських районах сучасною індустрією стає птахівництво. Китай посідає 1-е місце у світі за поголів’ям свиней і домашньої птиці.
З 90-х років XX століття Китай займає перше місце в світі по виробництву зернових, м’яса, бавовни, насіння ріпаку, фруктів, листового тютюну, друге – з виробництва чаю та вовни і третє чи четверте з виробництва соєвих бобів, цукрового очерету і джуту. Однак на подушному розрахунку обсяг продукції невеликий.
У Китаї велика різноманітність земельних ресурсів, однак гористих місцевостей багато, а рівнин мало. Рівнини становлять – 43% всієї земельної площі країни. Орних земель у Китаю 127 млн га, а це приблизно 7% всіх орних земель світу. У Китаю величезна прибережна морська смуга. Його мілководні рибні угіддя займають 1500 тис. Км² і складають чверть усіх світових мілководних угідь.
Китай з давніх пір є аграрною країною, але з 50-х років минулого століття він приступив до широкомасштабної індустріалізації. На початку 80-х років частка сільського господарства у ВВП становила приблизно 32%, але потім стала поступово знижуватися і в 2001 році впала до 15,2%. Сільські трудівники, питома вага яких у загальній чисельності зайнятих знизився з 70,5% в 1978 році до 50%, налічують тепер близько 365 млн чол. У Китаї земля є державною і колективною власністю. Наприкінці 1978 року і насамперед у селі почалася реформа. Завдяки їй швидко поширилася нова господарська система – сімейна підрядна відповідальність, пов’язана з результатами виробництва.
Щоб підвищити активність селян у виробництві зерна, в березні 2004 року Держрада КНР оголосив про рішення скасувати сільськогосподарський податок протягом найближчих 5 років