«Квіти для Елджернона» короткий зміст твору, написаного в 1959 році нагадає сюжет. У науково-фантастичному творі описується сміливий експеримент зі штучного поліпшення інтелекту у розумово-відсталої людини.
«Квіти для Елджернона» скорочено читати
Головні герої:
- Чарлі Гордон – розумово відсталий чоловік 32 років, учасник експерименту щодо поліпшення інтелекту.
- Доктор Ремюр і доктор Штраусс – вчені, які зважилися на сміливий експеримент.
- Аліса Кінніен – вчителька Чарлі, добра, чуйна жінка.
- Елджерон – мишеня, яке стало прикладом успішного експерименту.
Глава 1
Чарлі Гордон – розумово відсталий чоловік 32 років. 5 березня 1956 року за порадою лікаря Штраусса він починає вести щоденник, в який повинен записувати все, що він думає і що з ним відбувається. У своїх дописах він робить чимало помилок, деякі слова пише з допомогою словника.
Чарлі працює прибиральником у пекарні, куди йому допоміг влаштуватися дядько. Свою молодшу сестру і батьків пам’ятає дуже погано. Але згадує, що мама постійно мріяла про те, що її син буде розумним.
Глава 2
На наступний день у Чарлі було перше випробування. До нього прийшов учений, у якого «було небагато білих карток і всі вони залиті чорнилом». Вчений поцікавився у Чарлі, що він бачить на картках, але той відповів, що нічого, крім звичайних плям.
Глава 3
Чарлі розповів доктору Штрауссу і доктору Ремюру, що відвідував школу для дорослих. Він «все життя хотів бути розумним, а не тупим», і вчителька місіс Кінніен хвалила його за старанність і тягу до знань. Чарлі познайомили з білою мишею, яку звали Елджернон, вона також брала участь в експерименті. Чарлі і Елджернон разом проходили випробування на кмітливість, долали лабіринт, і мишка постійно вигравала.
Глава 4
Чарлі добровільно погодився на проведення операції по поліпшенню його інтелекту. Він був дуже задоволений, що доктор Штраусс і доктор Ремюр вибрали його і пообіцяв «жах як старатца».
Глава 5
Напередодні операції Чарлі було страшно, але бажання стати розумним і перемогти мишку Елджернона виявилося сильніше всіх його переживань.
Глава 6
Коли Чарлі зняли з голови і очей пов’язку, доктор Штраусс сказав, щоб він знову почав вести щоденник, і при цьому більше писав про те, що він думає і відчуває. Однак Чарлі важко виконати цю умову – він не вмів думати, і хотів скоріше порозумнішати. Він думав, що після операції одразу стане розумним, але такої різкої зміни не відбулося.
Глава 7
Чарлі пройшов багато випробувань та різних змагань з Елджерноном
. На той час, він вже почав ненавидіти мишеня, яке постійно вигравало.
Глава 8
Чарлі знову повернувся в пекарню, де він працював прибиральником. Але він не повинен нікому говорити про операцію, і кожен день мав з’являтися в лікарні для огляду. Дізнавшись, що Елджернон постійно виграє тільки тому, що йому теж зробили аналогічну операцію, Чарлі повеселішав – у нього з’явилася реальна надія, що і він порозумнішає. Чарлі відвідав доктор Штраусс, який приніс йому «телевізор» – прилад, який повинен працювати під час сну. Крім того, тепер місіс Кінніен мала вчити його індивідуально, під наглядом лікарів.
Одного дня, працівники пекарні вирішили пожартувати на Гордоном і попросили його включити змішувач для тіста, але жарт не вдався, тому що Чарлі легко впорався з цим завданням, що спричинило призвело до підвищення в посаді. Згодом Чарлі навіть зрозумів, що один з касирів обманює власника… Всі в пекарні почали ненавидіти його ще більше.
Глава 9
Чарлі пішов на вечірку зі своїми колегами – Джо Керпеном і Френком Рейллі. Він щиро вважав їх своїми друзями, але чоловіки лише сміялися над недоумкуватим Чарлі. Під час змагань Чарлі став перемагати Елджернона, і незабаром з ним подружився. Також він почав читати, покращилася його грамотність, він вже пише майже без помилок. Місіс Кінніен дуже раділа успіхам свого учня. Вона вважала, що Чарлі «зробив більше ніж багато розумних людей, які ніколи навіть не використовують свої мізки».
Глава 10
Чарлі порозумнішав настільки, що зрозумів – він був лише посміховиськом для своїх так званих друзів. Він почав вивчати історію, географію, арифметику, іноземні мови. Крім того, Чарлі закохався в Алісу Кінніен.
Глава 11
Швидкий розвиток інтелекту Чарлі поставив стіну між ним і його старими знайомими. Йому навіть стала очевидна обмеженість доктора Штрауса і доктора Немюра.
На роботі він відчуває і усвідомлює ненависть колег кожен день. Закиди і знущання Чарлі заносить в щоденник. Він відчуває себе клоуном, над яким можна злісно і безкарно жартувати. Так проходить день за днем. У ньому прокидаються нові почуття, це дратівливість і гнів. Доктор Штраус намагається з Чарлі займатися сеансами психотерапії. Але, він поступово втрачає довіру до людей.
Чарлі згадує, як мама не хотіла прийняти той факт, що він хворий, била його і змушувала навчатися у звичайній школі. Всі старання батька захистити сина були безуспішні. На роботі до нього почали ставитися насторожено.
Незабаром Чарлі усвідомлює, що закоханий у свою вчительку Алісу Кінніан. Але його лякають думки, про будь-які відносини з жінкою, коли він згадує свою матір. Оскільки вона, боячись за свою молодшу дочку, заборонила торкатися Чарлі до жінок. Він намагається змінитися, залицяючись до Аліси, але це йому дається важко. Навколишні люди, перестають розуміти Чарлі, та й з Алісою його стосунки не складаються.
Ніколи він не відчував себе на стільки самотньо.
Глава 12
Одного разу професор Немур і доктор Штраус беруть на медичний симпозіум в Чикаго Чарлі і мишу Елджернона. Чарлі має продемонструвати свої неймовірні знання та інтелект, але він відчуває себе піддослідним разом з мишею. Чарлі забирає з клітки Елджернона і летить разом з ним додому. Він не хоче, щоб над ними більше ставили експеременти.
По приїзду, він винаймає велику квартиру і будує лабіринт для Елджернона. Про те, де він, Чарлі не повідомляє нікому, навіть Алісі. Прогулюючись по місту, він бачить свого батька, який його не впізнає. А через якийсь час, він знайомиться з дівчиною, з якою, щоб впоратися з самотністю починає стосунки. Випивши алкоголю, він розуміє, що стає колишнім Чарлі, розумово відсталим і вирішує більше не пити спиртне.
Якось він став свідком того, як відвідувачі кафе насміхалися над розумово відсталим офіціантом. Йому стає ніяково, і він вирішує допомогти таким людям, продовживши свою наукову діяльність і почавши працювати в лабораторії. Крім цього, Чарлі нарешті зустрічається з Алісою і зізнається їй у коханні. Але пояснює дівчині, що боїться з нею відносин, так як в дитинстві його била мати, забороняла навіть торкатися до сестри.
Робота в лабораторії займає досить багато сил. Весь цей час Чарлі стежить за Елджерноном. І ось одного разу він помічає, що у миші з’являються напади агресії, а іноді Елджернон не може пройти лабіринт. Через якийсь час йому стає ще гірше і він навіть не їсть. Чарлі знаходить в лабораторії розрахунки професора Немура, в яких бачить помилку і розуміє, що те ж саме, що відбувається з Елджерноном, чекає і його. Незабаром мишеня вмирає. Чарлі поховав його за будинком і написав прощального листа Алісі, де просить лише принести квіти на могилку Елджернона.
Чарлі боїться за своє майбутнє, він згадує свою матір та відвідує її. Жінка вже у поважному віці, вона хвора старечим маразмом. Бачить Чарлі і молодшу сестру, якій так важко доглядати за матірю.
Чарлі починає швидко деградувати, він все більше забуває…
Згодом Чарлі повернувся до своєї колишньої роботи на пекарні, і його колишні товариші вже не жартували над ним, як раніше.
20 листопада головний герой повертається в той інтелектуальний стан з якого починав свою розповідь.
Повернувшись у свій початковий розумовий стан, Чарлі ні про що не шкодував, адже він використовував свій шанс стати розумним і дізнатися багато нових цікавих речей.
Цей твір Деніела Кіза розкриває глобальні проблеми в суспільстві, зокрема, ставлення до людей, які в силу вроджених вад не можуть відповідати нормам навколишнього соціуму.