Коли виділяється жовч?

Анатомія

Коли виділяється жовч?

Утворення жовчі відбувається безперервно в клітинах печінки. Жовч, що утворилася в клітинах, по жовчним капілярах, а потім і жовчним ходам протікає в печінкові протоки і звідти в залежності від того, відбувається травлення чи ні, направляється в жовчний міхур або через загальний жовчний протік виливається в дванадцятипалу кишку, минаючи міхур.

Утворення жовчі відбувається під впливом жовчогінних речовин. Ряд речовин, потрапивши в кров, а згодом і в печінку, діють на її нервово-залозистий апарат, викликаючи утворення жовчі.

Речовинами, що викликають утворення жовчі, є продукти розщеплювання білків – альбумоз, пептони, поліпептиди, а також секретин.

Посилене утворення жовчі викликає сама жовч. Всмоктавшись в кров, вона діє на нервово-залозистий апарат печінки і посилює його діяльність. Якщо тварині ввести в кров жовч і одночасно враховувати кількість виділеної жовчі, то виявиться, що жовчеутворення різко посилилося. На утворення жовчі впливає також надходження в кишечник кислот, наприклад соляної кислоти, шлункового соку і ін.

Жовч виробляється також під впливом нервових імпульсів. При наповненні шлунку жовчоутворення посилюється, що є результатом рефлекторного впливу.

Хоча жовч утворюється безперервно, її виділення в кишечник відбувається тільки при надходженні їжі.

Загальний жовчний протік, який впадає в дванадцятипалу кишку, забезпечений сфинктером, який відкривається, коли їжа переходить зі шлунка в кишку, і закривається, як тільки остання порція їжі залишає дванадцятипалу кишку. Після припинення травлення в дванадцятипалій кишці утворена в печінці жовч збирається в жовчний міхур.

Виділення жовчі починається через деякий проміжок часу після прийому їжі. Так, наприклад, при годуванні м’ясом жовч виділяється через 8 хвилин, хлібом – через 12 хвилин, молоком – через 3 хвилини.

Виділення жовчі триває кілька годин – протягом всього процесу травлення. Однак при споживанні різних продуктів тривалість виділення жовчі в дванадцятипалу кишку різна: так, наприклад, після вживання в їжу молока або м’яса жовч виділяється протягом 5-7 годин, а після їжі хліба – протягом 8-9 годин. Виділення жовчі регулюється рефлекторно.

При надходженні їжі в кишечник дратуються рецептори, закладені в слизовій оболонці кишечника. Порушення, яке в них виникає, передається в центральну нервову систему, а звідти по блукаючим і симпатичним нервам надходить до сфінктера жовчного міхура і жовчної протоки, викликаючи їх розкриття.

Розкриття сфінктера супроводжується скороченням міхура. В результаті жовч, яка накопичилася в жовчному міхурі, видавлюється в кишечник.

Сфінктер жовчного міхура після спорожнення закривається, а сфінктер загальної жовчної протоки залишається відкритим протягом усього травлення, і жовч вільно продовжує витікати в дванадцятипалу кишку.

Після припинення травлення сфінктер загальної жовчної протоки закривається, а сфінктер жовчного міхура розкривається; жовч знову починає збиратися в жовчний міхур.

Речовинами, що збільшують виділення жовчі гуморальним шляхом, є жири, пептони і альбумоз – майже всі ті речовини, які сприяють утворенню жовчі.

Оцініть статтю
Додати коментар