“Лернейська гідра” (2 подвиг Геракла)

міфи про геракла переказ скорочено 6клас

“Лернейська гідра” читати повністю

Недовго відпочивав Геракл. Він устиг тільки вичинити шкуру немейського лева, яку вирішив носити замість плаща, а хижакову голову — замість захисного шолома. Аж тут розшукав його царський оповісник Копрей і врочисто промовив:

— Великий цар Еврісфей велить тобі вбити гідру, що живе у Лер-нейському болоті і завдає людям страшної шкоди.

Гідра була меншою сестрою немейського лева, її теж породили вогнедишний Тіфон і отруйна Єхидна. Гідра мала великий зміїний тулуб і дев’ять голів, з них вісім були смертні, а дев’ята — середня — безсмертна. Сховавшись у воді або в очереті, гідра підступно нападала на людей, на великі отари овець чи іншу худобу. Дев’ятьма пащами вона враз роздирала найбільшого бика чи коня.
Геракл розумів, що відшукати ту потвору на болоті буде нелегко, і, не знаючи добре місцевості, взяв собі за проводиря юнака Іолая.
Довго блукали вони болотом, ризикуючи провалитися в драговину, та нарешті зіркі Гераклові очі вгледіли чорну лискучу потвору, що, ледь вистромивши з води свої дев’ять голів, пильно стежила за сміливцями. Геракл звелів Іолаєві не рушати з місця, а сам пішов уперед, тримаючи в руці свою здоровенну палицю.

Тепер гідра звелася з болота, і її голови несамовито заметлялися, наче чорне гілля дерев під час буревію. Страшне шипіння і огидливий сморід мало не запаморочили Гераклові голови, і він, кваплячись, щосили наступив на слизький тулуб потвори. Та запручалася, закрутилася, але Геракл тільки дужче притискав її до землі.

Тоді гідра обплела йому ногу хвостом, силуючись повалити героя, а її дев’ять бридких голів на тонких гнучких шиях марно намагалися прокусити лев’ячу шкуру, що тепер надійно боронила героя.

Геракл чимдуж розмахував своєю палицею, стинаючи ті голови, але, замість однієї, на тому місці зразу виростали дві голови, і герой зрозумів, що в такий спосіб він не здолає гідри.
А тут ще з болота виліз велетенський рак і вп’явся йому в ногу своїми клішнями.
— Еге, двоє проти одного! Це не по-чесному, — посміхнувся Геракл і гукнув Іолая: — Хлопче, підпали-но очерет і найближчі дерева, щоб потворі не було як тікати. А тоді біжи до мене.
І от над болотом потягло їдким димом, затріщало сухе гілляччя. Гідра занепокоїлася і засичала ще дужче.
— А що, не подобається? — засміявся Геракл. — Іолаю, неси сюди добрячу головешку, хай їй стане ще тепліше.

Тепер, тільки-но Геракл стинав якусь гідрину голову, хлопець одразу ж припікав ту шию головешкою, аж шкварчало і чорним диміло, і на тому місці вже нові голови не виростали.

А велетень-рак раз у раз прикро нагадував про себе своїми клішнями. Спершу Геракл не зважав на нього, та коли той надто боляче вщипнув за ногу, герой так придавив рака палицею, що його і слід на болоті запався. Але Гера, яка добре віддячувала всім, хто робив щось лихе Гераклові, не забула і про нього: відтоді на нічному небі виблискує сузір’я Рака.

Нарешті в гідри зосталася тільки одна — безсмертна — голова, що невпинно крутилася, уникаючи важкої палиці, та ось і вона, відтята, покотилася болотом. А довгий слизький тулуб, наче ганчірка, лежав біля Гераклових ніг, і з нього юшила густа кров, така отруйна, що від неї довкола все почорніло — і земля, і вода, і болотне зілля.
Геракл узяв свої стріли, вмочив їх вістря у чорну кров, і стріли стали назавжди отруйні.

Безсмертну голову, що й досі скажено сичала, герой закопав глибоко в землю, ще й придавив зверху великою кам’яною брилою. А тоді вони з Іолаєм подалися назад, щасливі, що позбавили людей такої гидкої потвори.

“Лернейська гідра” скорочено 

Вже на наступний день після перемоги над Немейський левом, Геракл отримав нове завдання від царя Еврісфея. Той доручив герою знищити Лернейськую гідру, десятиголове чудовисько, яке жило в болоті біля міста Лерни.

Це чудовисько було рідною сестрою Немейського лева, теж породження Єхидни і Тифона. Воно ховалося в трясовині, під яскравою зеленою травою, і якщо хтось виходив на цю галявину, Гідра вистрибувала з укриття і пожирала його.
А вечорами над болотом піднімалися отруйні випаровування, викликані диханням Гідри. І всякий, хто дихав цим повітрям починав хворіти і навіть міг померти.

лернейська гідра скорочено

Геракл вирушив вбивати Гідру разом з Іолаєм, своїм другом, але зажадав від того, щоб в битву Іолай не ліз. Прибувши до болота Геракл став пускати в трясовину палаючі стріли, які подавав йому Іолай.
І ось розлючена Гідра вилізла з болота і хвостом обвила ногу Геракла. Десять голів шипіли прямо в обличчя герою. Але Геракл тільки щільніше загорнувся в плащ зі шкіри Немейского лева і почав рубати одну голову за одною.

Але дивна річ! Варто було Гераклові відрубати одну голову, як на її місці виростало дві нових. І скоро Геракл був оточений суцільною стіною зміїних голів.
Герой відчував, що втомлюється рубати голови, і раптом відчув біль у п’яті. Він подивився вниз і побачив рака, який вкусив його ногу клешнями.
Геракл засміявся і сказав, що двоє на одного – нечесно. А тому покликав Іолая і велів тому припікати вогнем відрубані голови.

Коли Іолай став це робити, нові голови перестали відростати, і скоро з Лернейською гідрою було покінчено.
Геракл відніс залишки чудовиська з болота і закопав, попередньо змочив вістря своїх стріл в отруйній крові.

“Лернейська гідра” аналіз

Жанр: міф

Головна думка –  допомога друга зайвою не буває.

Головні герої:

  • Геракл. Могутній, сміливий, рішучий. Прямодушний.
  • Іолай. Друг Геракла.
  • Лернейская гідра. Чудовисько, яке мало десять голів.
“Лернейськая гідра” план
  1. Нове завдання царя
  2. Лернейська гідра
  3. Отруйна дихання
  4. Умова Геракла Іолаю
  5. Гарячі стріли
  6. Бій з Гідрою.
  7. Допомога Іолая
  8. Перемога.
“Лернейська гідра” сюжет

Геракл і Іолай відправляються вбивати Лернейську гідру.
Це чудовисько мало десять голів і пожирало подорожніх.
Геракл роздражнив Гідру палаючими стрілами.
Він став рубати голови Гідрі, але на місці зрубаної виростало дві нових.
Рак вкусив Геракла за п’яту і герой покликав Іолая.
Іолай став припікати шиї гідрі і Геракл зрубав всі голови.

Чому вчить міф “Лернейськая гідра”? Твір вчить не боятися небезпеки, не бояться труднощів і не зупинятися перед перешкодами. Вчить не боятися звернутися за допомогою у важку хвилину. Вчить не зазнаватися і не переоцінювати свої можливості. Вчить допомагати друзям і просто тим, хто цього потребує. Вчить знаходити нестандартні підходи до вирішення складних завдань.

Оцініть статтю
Додати коментар