Основні ідеї Макса Вебера (1864-1920), німецького соціолога, засновника теорії соціальної дії викладені в цій статті.
Макс Вебер основні ідеї
Основні погляди та ідеї соціолога викладені в його працях «Економіка і суспільство» (1922 рік) і «Протестантська етика і дух капіталізму».
Центральне поняття в системі Вебера – це «панування». На відміну від влади воно засноване на економічній силі. Це особливе ставлення між керованим і керуючим, де останній нав’язує свою волю першому у вигляді зобов’язуючих наказів.
Роль насильства як основа держави. Визнаючи цей факт, Вебер все ж робив акцент на тому, що для виникнення і тривалого функціонування панської системи одного насильства недостатньо. Необхідно також наявність деяких традицій, цінностей, переконань, правил і норм, які обумовлюють суспільний послух людей.
Виділив 3 «ідеально чистих типи панування»: харизматичне, традиційне і раціональне. Традиційне панування грунтується на вірі в законну владу, яка спирається на традицію і має закріплені за нею норми і правила. Харизматичне панування – це дар, божественний незвичайний дар, яким наділені лише деякі люди. Вони мають магічну силу, на думку інших людей. У сучасних державах таке панування є основою політичного лідерства
Соціологічна теорія. Соціологія – це розуміюча наука, яка вивчає поведінку особистості, яка в свої дії вкладає якийсь сенс. Виділив 4 типи соціальної мотивації (дій) людини: ціннісно-раціональна соціальна дія (в основі віра в етичну, естетичну, релігійну цінність поведінки незалежно від її результату), цілераціональна соціальна дія (в основі очікування поведінки об’єктів зовнішнього світу та інших людей), афективна соціальна дія (емоційна дія), традиційна соціальна дія (звична поведінка людини).
Концепція про вплив протестантської етики на капіталізм. Принципи протестантизму – помірне поточне споживання, самовіддана праця, виконання своїх зобов’язань, вкладання ресурсів в майбутнє і чесність, близькі до ідеального типу капіталістичного підприємця.
Відстоював ідею ідеального типу капіталізму, як торжества раціональності в господарському житті, релігії і політичної влади.
Виділив 4 типу раціоналізму – формальний, субстантивний, теоретичний і практичний.
У кожного часу свої абсолюти і цінності.
Сподіваємося, що з цієї статті Ви дізналися про основні ідеї Макса Вебера.