Біографія діяча розповість чим уславився Марк Аврелій та чому Марка Аврелія називають філософом на троні? Цікаві факти про імператора повідомлять багато нового.
Марк Аврелій біографія скорочено
Марк Аврелій (26.04.121 р – 17.03.180 р), римський імператор.
Народився в сенаторський сім’ї іспанського походження, за бажанням Адріана в 138 р. був усиновлений своїм дядьком Антоніном Пієм.
В 145 р. одружився з його донькою Фаустиною і в 146 р. був проголошений співправителем.
У 161 р. вступив на престол і до 169 року правив разом зі своїм названим братом Луцієм Вером.
Період правління Марка Аврелія відзначений жорстокими оборонними битвами, що знаменували кінець відносно спокійного розвитку епохи принципату. У 162 р було придушене повстання в Британії і йшли бої з Хаттамі в районі німецького лімесу. Після війни з парфянами (162-166 рр.) Вірменія і Осроена виявилися залежними від Римської держави. Повертаючись з походу, війська занесли в Імперію чуму, яка лютувала до 189 року.
У 168-172 рр. римські війська під командуванням Марка Аврелія витіснили німецькі та сарматські племена з Верхньої Італії, Реції, Норіка, Паннонії і Балканських провінцій. З 172 року римляни активізували наступальні дії, але їм вдалося лише на короткий термін встановити контроль над частиною території сучасної Чехословаччини і Східної Угорщини.
У 178 році імператор очолив похід проти германців, і йому вдалося досягти успіхів, але римські війська зупинила епідемія чуми.
17 березня 180 року Марк Аврелій помер від чуми у Віндобоні на Дунаї (сучасний Відень).
Марк Аврелій: внутрішня та зовнішня політика
Велику увагу імператор приділяв судочинству. В Афінах він створив 4 кафедри філософії – для кожного з пануючих в той час філософських напрямків: академічного, періпатетичного, стоїчного, епікурейського. Професорам було призначено державне утримання.
Для внутрішньої політики імператора характерна згода Марка Аврелія з сенатом при одночасному зміцненні державного апарату Імперії і розширенні його функцій. Полонених варварів не перетворювати на рабів, а в якості колонів залишали в особливих прикордонних поселеннях.
Марк Аврелій, разом з Антоніном, полегшив життя рабів. Деякі найбільш жахливі сторони рабства були пом’якшені. Види тілесних покарань були визначені законом. Убивство раба стало злочином.
Марка Аврелій: погляди
Марк Аврелій навчався у Фронтона і Ірода Аттика риториці, а з 146 – почав проявляти інтерес до філософії. Він став одним з найбільш видатних представників пізньої, еклектичної Стої. В його філософських міркуваннях значне місце зайняла етика. Він закликав любити ближніх і займатися моральним удосконаленням.
На думку Марка Аврелія, людина — лише елемент світового порядку, ланка в природних закономірностях, чиє існування не має ніякої вищої мети. Природа нейтральна щодо людини, вона не – добро, ні зло. Як розкладається тіло людини, так само розкладеться її душа і розвіється її розум.
Він вважав, що людський розум божественного походження, і тому всі люди рівні. Оскільки Марк Аврелій вимагав, щоб кожен виконував свою роль на відведеному йому долею місці, він виступав в якості апологета існуючого ладу. На відміну від філософії стародавньої Стої він відділяв бога від природи, наближаючись до поглядів Платона.
Чому Марка Аврелія називають філософом на троні?
Марка Аврелія називають «філософом на троні», тому що він єдиний за всю історію створював свої філософські роботи, коли був імператором. Його найвідоміший твір «До себе самого» складається з 12 книг написаних давньогрецькою мовою у вигляді щоденника приблизно в 70 роки ІІ століття. Дослідники життя і творчості Аврелія вважають, що робота була створена у той час, коли імператор був у Центральній Європі. Саме завдяки «Роздумам» Марк Аврелій і отримав звання філософа.
Марк Аврелій: цікаві факти
Поважаючи звички народу, імператор був завжди присутній в амфітеатрі на спортивних іграх, в цирку, на театральних виставах. Але він мало цікавився такими розвагами, що під час змагань він частіше читав книги, слухав доповіді сановників, навіть підписував урядові акти. Його думки були далекі від цих розваг.
Марк Аврелій до самої смерті залишався поблажливим і добрим до інших. Він велів давати гладіаторам тупу зброю, щоб ті не завдавали один одному смертельних ран.
Більшу частину життя Марк Аврелій – звичайно, вимушено – провів у військових походах. Він всіляко намагався зберегти мир в імперії, але марно. 14 років свого правління (з неповних 19) йому довелося воювати!