Мастит, або, як його ще визначають, грудниця – це захворювання, при якому запалення піддається молочна залоза. Мастит, симптоми якого можуть відзначатися у жінок у віці 15-45 років, в переважній більшості випадків виникнення пов’язаний з грудним вигодовуванням, проте не виключається можливість появи цього захворювання безпосередньо перед пологами або зовсім без зв’язку з ними і з вагітністю.
Мастит і лактостаз
Однією з причин, що провокує лактостаз, є «неправильність» форми сосків (що актуально при втягнутих або при плоских сосках), яка утрудняє смоктання грудей дитиною, а також призводить до неповного спорожнення при годуванні грудних залоз, що, в свою чергу, і призводить до лактостазу.
Як ми вже відзначили, лактостаз в цілому має на увазі під собою застій в протоках залоз молока через недостатньо зціджування. У результаті цього стану молочна залоза стає хворобливою, в ній з’являються вогнищеві ущільнення, зникаючі під впливом масажу. З хворобливого ділянки залози молоко витікає нерівномірно. Переважно без поєднання з маститом лактостаз не супроводжується температурою, проте якщо протягом декількох днів лактостаз, не буде усунений, то відбудеться неминучий перехід його до маститу. Мастит в цьому випадку супроводжується температурою до 39 градусів.
Відповідно, основою для розвитку маститу є саме лактостаз, який виступає в якості першопричини. Крім зазначених факторів, лактостаз обумовлюється і рядом інших їх варіантів:
- неправильне прикладання малюка до грудей;
- процес годування малюка при прийнятті тільки одного положення;
- надання дитині соска, що призводить до подальшої тактиці з його боку як «пасивного смоктуна »;
- застосування при годуванні малюка спеціальної накладки на сосок;
- сон на животі;
- стрес;
- тісний одяг, бюстгальтери;
- обмеження в частоті годування малюка, тимчасові обмеження в цьому процесі, в результаті чого груди не спорожняється належним чином;
- надмірні фізичні навантаження, спазмується протоки залоз;
- удари і травми грудей;
- годування малюка без розігріву після перенесеного переохолодження;
- раптовий перехід до штучного вигодовування дитини.
Також рекомендуємо ознайомитися з наступними статтями за даним захворюванню: мастит: причини і опис; мастит: види і симптоми; мастит лікування та діагностування.