Комедія «Менехми, або Близнюки» читати повністю онлайн та скачати текст у зручному форматі. Автор – Плавт Тит Макцій, оригінальна назва Menaechmi.
«Менехми, або Близнюки» читати
У місті Сіракузах жив купець, а у нього було два хлопчика-близнюка, схожих як дві краплі води. Купець поїхав за море і взяв з собою одного з хлопчиків – по імені Менехм. Там було свято, хлопчик загубився в натовпі; його підібрав інший купець – з міста Епідамна, відвіз до себе, усиновив, а потім підшукав йому дружину і залишив весь свій статок. Другий хлопчик залишився в Сіракузах; в пам’ять про зниклого його перейменували і теж назвали Менехмом. Він виріс, відправився на пошуки брата, довго їздив по всіх містах і, нарешті, дістався до Епідамна. Ось тут і зіткнулися два близнюки, Менехм Епідамнскій і Менехм Сіракузького, і зрозуміло, що при цьому вийшло багато плутанини і непорозумінь. Плутанина – це коли Менехма Епідамнского приймають за Менехма Сиракузского або навпаки; непорозуміння – це коли Менехма Епідамнского приймають за Менехма Епідамнского, але приписують йому вчинки Менехма Сиракузского, або навпаки.
На сцені – місто Епідамні, стоять два будинки, в одному – дружина Менехма Епідамнского, в іншому – гетера, його коханка. До глядачів виходить нахлібник Менехма Епідамнского на прізвисько Їдальня Щітка – тому що посади його за стіл, він ні крихти не залишить, Він нахвалює свого господаря: живе привільно, сам поїсти любить і інших пригощає. Ось і сам господар виходить з дому, лаючись на ревниву дружину; він поцупив у неї новий плащ і несе його в подарунок коханці. Та задоволена подарунком і на знак вдячності замовляє кухареві вечеря на трьох. «На десятьох, – поправляє кухар, – Їдальня Щітка за вісьмох з’їсть».
Менехм Епідамнскій з нахлібником йдуть на площу у справах, а з пристані є зі своїм рабом Менехм Сіракузького, який приїхав шукати брата. Звичайно, і кухар і гетера думають, що це Менехм Епідамнскій, і весело його вітають: це перша плутанина. «Слухай, – каже гетера, – віднеси-ка ти цей крадений плащ в перелицювання, щоб дружина його на мені не впізнала!» Менехм Сіракузького божиться, що він тут ні при чому, і плащ у дружини не крав, і дружини-то у нього немає, і взагалі він тут вперше. Але, бачачи, що жінку не переконаєш, а плащ можна, мабуть, і привласнити, він вирішує повечеряти з красунею і підіграти їй: «Це я жартував, звичайно, я і є твій милий». Вони йдуть бенкетувати, а раба Менехм відсилає в харчевню.
Тут з’являється ображений Щітка: він упевнений, що це його годувальник почастувався без нього, і напускає на Менехма Сиракузского з докорами. Це друга плутанина. Той нічого не розуміє і жене його геть. Ображений нахлібник відправляється розповісти про все хазяйської дружині. Та в люті; обидва сідають чекати винуватця. А Менехм Епідамнскій, тутешній, вже тут як тут: він повертається з площі злий, картаючи себе за те, що вплутався там свідком в судову справу і тому не встиг на гулянку до гетери. Дружина і нахлібник накидаються на нього з докорами, дружина – за викрадений плащ, нахлібник – за з’їдений без нього вечерю. Це перше непорозуміння. Він відбивається, але дружина заявляє: «На поріг тебе не пущу, поки не принесеш мені плащ назад!» – І зачинив двері. «Не дуже-то й хотілося!» – Бурчить чоловік і рішуче направляється до гетери – за розрадою і за плащем. Але і тут він наштовхується на неприємність. «Що ти дурниці несеш, ти ж сам забрав плащ в перелицювання, що не мороч мені голову!» – Кричить йому гетера. Це друге непорозуміння. Вона теж зачинив перед ним двері; і Менехм Епідамнскій йде світ за очі.
Тим часом Менехм Сіракузького з плащем у руках, не знайшовши в харчевні свого раба, в розгубленості повертається назад. Дружина Менехма Епідамнского приймає його за розкаявся чоловіка, але для порядку все-таки бурчить на нього. Це третя плутанина. Менехм Сіракузького нічого не розуміє, починається суперечка, все лютіше і лютіше; жінка кличе на допомогу свого батька. Старий добре знає свою дочку – «від такої сварливою дружини хто завгодно заведе коханку!» Але красти у дружини – це занадто, і він теж починає виясняти уявного зятя. Це четверта плутанина. Чи не зійшов він з розуму, що своїх не впізнає? Догадливий Менехм і справді прикидається божевільним – і, як Орест в трагедії, починає кричати: «Чую, чую божий голос! він велить мені: візьми факел і підпаліть і підпаліть їм очі! .. »Жінка ховається в будинок, старий біжить за лікарем, а Менехм Сіракузького рятується, поки цілий.
Повертається Менехм Епідамнскій, а назустріч йому – тесть і лікар з докорами за розіграну сцену сказу: це третій непорозуміння. Менехм відповідає лайкою. «Так він і справді буйний!» – Вигукує лікар і кличе на допомогу чотирьох дужих рабів. Менехм ледве відбивається від них, як раптом є несподівана допомога. Раб Менехма Сиракузского, не дочекавшись у харчевні свого пана, пішов його шукати, а то без нагляду вічно він вплутується в неприємності! Неприємності в наявності: ось якісь хлопці серед білого дня в’яжуть начебто як раз його господаря! Це вже п’ята плутанина. Раб кидається на підмогу до уявному панові, удвох вони розкидають і розганяють гвалтівників; в подяку раб просить відпустити його на волю. Відпустити на волю чужого раба Менехма Епідамнского нічого не варто: «Іди, я тебе не тримаю!» – І Менехм відправляється ще раз спробувати щастя в гетери.
Раб, зраділий, кидається в харчевню зібрати свої пожитки і тут же стикається з справжнім своїм господарем, Менехмом Сиракузським, який і не думав відпускати його на волю. Починаються перекори і докори. Це четверте непорозуміння. Поки у них йде суперечка, з дому гетери чується така ж суперечка, і на порозі з’являється після нової невдачі Менехм Епідамнскій. Тут нарешті обидва брати стикаються на сцені лицем до лиця. Раб в подиві: хто ж його господар? Це шоста, і остання, плутанина. Починається з’ясування: обидва – Менехми, обидва – родом із Сіракуз, і батько один і той же … Правда торжествує, рабу остаточно дарується свобода, Менехм Епідамнскій радісно готується переїхати на батьківщину, до брата, в Сіракузи, а раб оголошує публіці, що з нагоди від’їзду розпродається все добро: будинок, земля, вся начиння, челядь «і законна дружина – якщо тільки на таку покупщик знайдеться!». На тому і закінчується комедія.
Плавт «Менехми, або Близнюки» скачати
Комедія «Менехми, або Близнюки» скачати fb2, pdf, epub. Твір «Менехми, або Близнюки» (Menaechmi) Плавта завантажуйте повністю українською мовою (щоб скачати, обирай і натискай на іконку потрібного формату):
*розшифрування, щоб зрозуміти який формат Вам підходить:
FB2 – легка структурована книга, ідеально для читання з мобільного;
EPUB – підходить для більшості рідерів, структурована книга;
PDF – відкривається будь-де, зручно для друку.