Метаморфічні гірські породи. Їх класифікація

Географія

Що таке метаморфічні гірські породи? Як утворюються метаморфічні гірські породи, Ви дізнаєтеся з цієї статті.

Що таке метаморфічні гірські породи?

Метаморфічні гірські породи – це породи, які піддавалися метаморфізму, тобто процесу, що змінив текстуру і розмір агрегатів зерен, мінеральний склад без істотної зміни в хімічному складі. Метаморфізм неможливий без впливу температури, флюїдів і тиску. Виділяють орто- і параметаморфічні породи, які утворилися при метаморфізмі вивержених і осадових порід відповідно.

Розрізняють:

  • метапеліти — похідні кислих осадових і вивержених порід (аргілітів, алевролітів, пісковиків, гранітоїдних вулканітів та інтрузивних гірських порід) і
  • метабазити — похідні основних осадових і магматичних порід.

Осторонь стоять карбонатні гірські породи — мармури, кальцифіри, карбонатні катаклазити. За характером температурного впливу розрізняють регіонально- і контактово- метаморфізовані гірські породи.

На території України поширені в межах Українського щита, у Кримських горах і Карпатах.

Приклади метаморфічних гірських порід – глинистий сланець, кварцит, філіт, мармур, гнейси.

Метаморфізм завжди геологічно пов’язаний з тектонічною або магматичною діяльністю в земній корі. У верхніх її шарах він є результатом магматичної інтрузивної діяльності, а в більш глибоких шарах викликаний тектонічними регіональними рухами горизонтального або вертикального напрямку.

Під час метаморфізму відбувається одночасно і руйнування гірської початкової породи (зникнення первинних структури і мінералів), і утворення нової породи з появою нових текстур, структури і мінералів. Така порода переважно знаходиться в твердому стані, не піддаючись розчиненню або розплавленню.

Метаморфічні породи утворюються шляхом дії високих температур і тиску на раніше сформовані гірські породи: магматичні еффузивні, магматичні інтрузивні або осадові. Виділяють 2 види метаморфічного утворення – регіональний і контактовий. Перший вид утворення метаморфічних порід пов’язаний з тиском навантажень на товщу гірських порід, які залягають вище або обтікаються тепловими потоками, що вириваються з глибин планети. Другий вид характеризується впровадженням магматичних мас на порівняно вузькі ділянки. Внаслідок цього відбувається контакт з корою землі, і виходять тверді породи – роговики, гранатові породи, мармур, плямисті і вузлуваті сланці.

Обидва процеси утворення метаморфічних порід провокують структурні перетворення і перекристалізацію. Варто відзначити, що завдяки таким шляхам формування порід в них містяться такі мінерали: хлорит, дистен, андалузит, кордиерит, фанат, графіт, силіманіт, ставроліт, тальк, пренит, корунд. В осадових і магматичних породах вони відсутні.

Сподіваємося, що з цієї статті Ви дізналися, як утворюються метаморфічні гірські породи.

Оцініть статтю
Додати коментар