«Мідний вершник» -це і героїчна поема про творчу діяльність Петра I, і трагічна повість про бідного петербурзького чиновника, жертві «історичної необхідності» (не випадково автор надав поемі багатозначний підзаголовок: «Петербурзька повість»).
“Мідний вершник” головні герої
“Мідний вершник” головний герой – Євген
Євген – (особистість) маленька людина, зі звичайними мріями та бажаннями, піщинка у величезній системі держави. Бідний, незначний петербурзький житель, нерозумний, неоригінальний, що нічим не відрізняється від своїх побратимів, який був закоханий у Парашу, дочку вдови, що живе у узмор’я. Повінь 1824 знесла їхній будинок; вдова і Параша загинули. Євген не переніс цього нещастя і збожеволів. Одного разу вночі, проходячи повз пам’ятник Петру I, Євген, у своєму божевіллі, прошепотів йому кілька злобних слів, вбачаючи в ньому винуватця своїх лих. Розладнаній уяві Євгена уявилося, що мідний вершник розгнівався на нього за це і погнався за ним на своєму бронзовому коні. Через кілька місяців після того безумець помер.
Образ вершника в “Мідний вершник” Пушкіна
Вершник – один з двох полярних персонажів віршованої повісті. Центральним символом поеми став саме скульптурний пам’ятник Петру I роботи М. Фальконе, встановлений на Палацовій площі Санкт-Петербурга і зображає імператора верхи на здибленому коні; правою рукою він вказує шлях Росії. З’являється у Вступі в образі безіменного государя, замишляючого на високому березі річки поблизу Фінської затоки заснувати велике місто, столицю «держави півсвіту», «в Європу прорубати вікно». У фіналі 1-ї частини постає в образі нерухомо-величної статуї, Мідного вершника, «кумира», який в «непохитній височині» стоїть спиною до бідного чиновника – дворянина Євгену і з тієї ж самої точки дивиться вдалину, поверх «обуреної Неви», не звертаючи уваги на стихію, яка немов бунтує проти свого завойовника. У 2-ій частині статуя (як це часто у Пушкіна трапляється) оживає і, зійшовши з постаменту, у світлі місяця на «дзвінко-стрибаючому коні» переслідує знавіснілого Євгена, який під час повені втратив наречену і кинув виклик «кумиру»: «Ужо тобі! ». Петро 1 – (держава) причому на початку він – цар, працюючий на благо Вітчизни (“Вікно в Європу”), а потім, строгий і непохитний імператор, якому немає діла до проблем маленької людини.
Через всю поему, через весь її образний лад проходить двоїння осіб, картин і смислів: два Петра (Петро живий, мисляча, «могутній володар долі» і його перетворення Мідний вершник, застигла статуя), два Євгенія (дрібний чиновник, забитий, принижений владою , і безумець, що підняв руку на «будівельника чудотворного»), дві Неви (прикраса міста, «державна течія» і головна загроза життю людей і місту), два Петербурга («Петра творіння», «юний град» і місто кутів і підвалів бідноти , місто-вбивця). У цьому роздвоєнні образного ладу і укладена не тільки головна композиційна, але і головна філософська думка Пушкіна Думка про людину, її самоцінності.