Михайло Тухачевський біографія та цікаві факти

Держава

Тухачевський Михайло Миколайович біографія та цікаві факти з життя військового діяча і маршала Радянського Союзу викладені в цій статті.

Тухачевський Михайло Миколайович коротка біографія

Народився 16 лютого 1893 року в Олександрівському маєтку Смоленської губернії в родині дворян.

У 1914 році він закінчив місцеве військове училище, увійшовши в десятку кращих випускників, Михайло став офіцером Семенівського полку. У чині підпоручика брав участь у військових діях Першої світової війни. Не один раз його нагороджували за хоробрість. Одного разу на Північно-Західному фронті, під час Прасниської операції в 1915 році Тухачевський потрапив в полон. Здійснюючи спроби до втечі він тільки через 2 роки зумів втекти до Росії з Німеччини.

Після приходу до влади більшовиків Михайло Миколайович приймає їх бік і вступає в партію. Деякий час працює у військовому відділі ВЦВК – Всеросійського Центрального Виконавчого Комітету. У червні 1918 року його призначили командиром Першої армії Східного фронту. Після був помічником командувача військами на Південному фронті. У 1919 році Тухачевський командує 8-ю армією на Південному фронті. Він брав участь в боях на Східному фронті, в Челябінській і Златоустівській операціях, визволяв Сибір і Урал.

З квітня 1920 року командує військами на Кавказькому фронті, здійснюючи Північно-Кавказьку і Єгорликську операції. На західному фронті він зазнав під Варшавою від білополяків поразку.

У березні 1921 року Тухачевський припинив штурм моряків Балтійського моря, які повстали проти більшовицької влади. У цьому ж році він командував в Тамбовській губернії військами, які займалися ліквідаціями повстань селян.

По закінченню війни Михайла Миколайовича призначили начальником Академії Генштабу. При Тухачевському її перейменували в Військову академію Робітничо-селянської Червоної армії (РСЧА).

Далі були роки успішної кар’єри:

  • 1924-1929 – стратегічний керівник вищих військових навчальних закладів РСЧА.
  • 1924-1925 – брав участь у втіленні військової реформи в життя.
  • 1928 – командує військами в Ленінградському військовому окрузі.
  • 1931 – обіймав посаду заступника наркома з морських і військових справ
  • 1934 – заступник наркома оборони.
  • 1936 – перший заступник наркома оборони і зайняв посаду начальника управління з бойової підготовки.

Михайло Миколайович брав активну участь в переозброєнні армії, розвитку авіації, повітряно-десантних і механізованих військ. Виступив ініціатором створення військових академій. Будучи не тільки військовим діячем, а й практиком, Тухачевський займався прогнозуванням характеру майбутньої війни, розробляв військову доктрину Союзу. Він написав більше 40 праць на ці теми.

Але в 1930 році сталося те, за що розстріляли Михайла Тухачевського – хтось із найближчого оточення військового діяча дав свідчення, що той входить в праву опозицію. У 1937 році його знімають з посади поста заступника наркома оборони. А 22 травня він був засуджений до розстрілу за участь і командування військово-фашистським змовою в РККА. Вирок здійснили 12 червня 1937 року.

У 1957 році його реабілітували за відсутністю фактів вчинення злочину.

Тухачевський Михайло Миколайович цікаві факти

Михайло Миколайович за успішну службу в царській армії був нагороджений орденами Станіслава II і III ступеня, Анни II, III і IV ступеня і Володимира IV ступеня.

За активну участь в Громадянській та Першій світовій війнах його нагородили Почесною революційною зброєю, орденом Червоного Прапора і орденом Леніна. Військовому діячу в 1935 році присвоїли звання маршала Радянського Союзу. Він був першим червоним маршалом Радянського Союзу, прихильником переозброєння армії і ініціатором розвитку ракетобудування.

Тухачевського називали «Демоном революції» і «Наполеоном».

З самого дитинства батько і бабуся прищепили хлопчикові любов до музики. Михайло грав на скрипці і постійно ставив вдома спектаклі.

Першою дружиною Тухачевського була Марія Ігнатьєва, родом з Пензи, батько якої був залізничником. Вона була його вірною фронтовию подругою. Михайла дратувало в дружині те, що вона постійно матеріально допомагала родичам, кидала його і їхала до них до Пензи, накупивши продуктів. Тухачевський запропонував Марії розлучитися. Вона дуже сильно любила чоловіка і, не витримавши розлуки, застрелилася. У 1920 році він зустрів свою другу дружину Ліку. Але вони теж незабаром розлучилися, вона пішла до іншого, а їх спільна дочка Іра в маленькому віці померла від дифтерії. Михайло Миколайович зберіг на пам’ять про дочку черевички. Третьою дружиною його була Гриневич Ніна, різнобічно освічена дворянка. У шлюбі народилася дочка Світлана.

Оцініть статтю
Додати коментар