Місячне затемнення реферат 5 клас містить інформацію про це дивне явище. Цікаві факти про місячне затемнення допоможуть дізнатися багато нового.
Місячне затемнення реферат 5 клас
Що таке місячне затемнення?
Місячне затемнення – це явище коли Місяць потрапляє в тінь нашої планети Земля. Але щоб сталося місячне затемнення, необхідно щоб такі небесні тіла як Місяць, Земля і Сонце знаходилися на одній лінії.
Що відбувається в місячне затемнення і які вони бувають?
Місячне затемнення буває трьох видів:
Повне. Коли Земля своєю тінню повністю закриває місячний диск, то таке затемнення іменується повним. Під час такого роду затемнення відбувається наступне. Місяць набуває темно-червоного забарвлення. Відбувається, якщо Місяць потрапляє у тінь Землі повністю, сонячне проміння упродовж певного часу взагалі не потрапляє безпосередньо до його поверхні.
Часткове. Коли тінь Землі покриває Місяць частково, то таке затемнення часткове. Частина місячного диска залишається темною, а друга продовжує освітлюватися сонячними променями.
Півтіньове. Під час цього затемнення яскравість місяця стає меншою. Однак зафіксувати дане явище можна тільки за допомогою приладів. Так як неозброєним оком його не побачиш. Півтіньове затемнення можливе тільки в тому випадку, якщо Місяць заходить тільки до напівтіні Землі.
Частота місячних затемнень
Коли три небесних тіла стають в один ряд, тоді і настає місячне затемнення. Але їх орбіти не завжди збігаються, тому явище спостерігається не кожен місяць, так само як і не кожне затемнення буває повним. За рік в цілому відбувається 2-3 місячних затемнення. А буває так, що воно і зовсім не відбувається.
Яка тривалість затемнення?
Місячне затемнення може тривати до 108 хв. Все залежить від розташування Землі, Місяця і Сонця.
Місячне затемнення: цікаві факти
• Стародавні інки вірили, що місячні затемнення викликає ягуар, який намагається поглинути Місяць. Нападом великої кішки пояснювали рудий або криваво-червоний колір, в який земний супутник забарвлюється під час повного місячного затемнення. Інки боялися, що після нападу на Місяць величезний ягуар впаде на Землю і почне поїдати людей. Вони намагалися відігнати його шумом і криками, дражнили собак, щоб ті голосно гавкали.
• Однак ягуари були не єдиними хижаками в міфології, які хотіли з’їсти небесне світило. Жителі стародавньої Месопотамії також бачили затемнення як замах на Місяць, але в їх історії нападниками були сім демонів. У інших народів існували схожі повір’я, в них фігурували кровожерливі дракони та інші міфічні істоти.
• Американські індіанці хупа з Північної Каліфорнії вважали, що у Місяця було 20 дружин і багато тварин, більшість з яких – гірські леви і змії. Якщо їм не принести достатньо їжі, вони нападали і наносили рани, тоді кров робила Місяць червоною. Затемнення закінчувалося, коли на захист приходили дружини, відганяли хижаків і зціляли Місяць.
• Індіанці з Південної Каліфорнії вважали, що затемнення сигналізує про хворобу Місяця, тому вони співали пісні і молилися, щоб до нього повернулося здоров’я.
• Не у всіх стародавніх культурах місячним затемненням приписували негативний сенс. Згідно з міфом з Беніну, Сонце і Місяць борються один з одним, а люди приходять на допомогу, щоб розсудити їх. Древні жителі Беніну вірили, що в дні місячних затемнень потрібно збиратися разом, вирішувати старі чвари і відновлювати добрі відносини.