Мо Янь біографія скорочено та цікаві факти

мо янь біографія скорочено та цікаві факти Письменники

Мо Янь біографія скорочено та цікаві факти про життя та творчість сучасного китайського письменника розкажуть багато нового.

Мо Янь біографія

Мо Янь народився 17 лютого 1955 в провінції Шаньдун в селянській родині.

Під час Культурної революції покинув школу й пішов працювати на фабрику.

У 1976 році, коли йому виповнилося 20 років, він вступив до Народно-визвольної армії Китаю. У цей період почав писати.

Першим опублікованим твором Яня стало в 1981 році  «Дощ весняної ночі». В цьому ж році вийшли твори «Суха річка», « Осінні води».

У 1984 він потрапив на відділення літератури у Військову академію, почав викладати літературознавство в Армійській академії культури.

1985 г. – публікація повісті «Редька, червона зовні, прозора всередині», перший літературний успіх.

1988-1991 рр. – Мо Янь  аспірант Літературного інституту ім. Лу Сіня

У 1991  році  письменник отримав докторський ступінь в Пекінському педагогічному університеті.

1993 г. – роман «Червоний гаолян» в перекладі Г. Голдблатт викликав сенсацію в літературному світі США і Європи, був визнаний кращим романом 1993 року по версії американського видання World Literature Today.

У 1997 році роман Мо Яня “Великі груди, широкі сідниці» отримав найвищу літературну нагороду «Премія великих письменників» в розмірі 100 тис. юанів.

У  цьому ж році Мо Янь звільнився із лав армії і почав працювати в газеті «Цзяньча жибао», писати сценарії для кіно і телебачення.

 1998 р.- Він лауреат Нейштадтської літературної премії (США)

У 2001 році роман «Сандалова кара» був визнаний кращою книгою року читачами тайванської газети «Ляньхебао», а в 2003 році цей роман отримав І літературну премію «Дінцзюнь», яка вручається раз на два роки.

 У 2005 році книга Мо Яня “41 гармата” була відзначена 2-ю медіа-премією за видатні досягнення в літературі. Письменник став почесним доктором літератури Відкритого університету Гонконгу. 

Роман «Втомився народжуватися і вмирати» ( «Шенси пила», 2006) досліджує відносини селянина з землею і, на відміну від попередніх робіт, містить менше насильства і більш споглядальна. Історія розказана від імені поміщика, страченого під час земельної реформи 1950 року і спостерігає за подіями наступних 50 років, перероджуючись в різних домашніх тварин. Читач роману стає свідком неабияких пристрастей, киплячих в глухому китайському селі, історій про стійкість і відданості, любові і ненависті, історій, повних трагізму і гумору.

У липні 2007 року опубліковано збірку есе: «Говори, Мо Янь!». Ця збірка з трьох томів повністю відображає світогляд Мо Яня

Роман «41 гармата» вийшов у фінал Сьомого конкурсу літературної премії Мао Дуня. 

У грудні 2009 року опублікував роман “Жаба”, в якому застосований унікальний творчий підхід, роман складається з чотирьох великих листів і п’єси з життя сільського акушера, критикує китайську політику планування родини – однієї дитини в сім’ї.

24 листопада 2011 року Восьмий Національний комітет Асоціації письменників Китаю на першому пленарному засіданні обрав Мо Яня заступником голови Асоціації письменників Китаю.

2012 року нагороджений Нобелівською премією з літератури за «галюцинаторний реалізм, що поєднується з народними казками, історією та сучасністю».

Мо янь: цікаві факти

Літературний псевдонім Мо Янь – можна буквально перекласти з китайської мови як ‘не говори’, ‘мовчи’.

У 11 років йому довелося кинути школу і разом з дорослими працювати в полі. Вже тоді він багато читав, але книг було мало. Тому Мо Янь «уздовж і поперек» вивчив «Словник сучасної китайської мови», який збагатив його лексикон і пізнання та «Нариси з історії Китаю».

У 20 років він пішов служити в армію Китаю, де довгий час працював гарнізонним бібліотекарем. Тому він мав можливість присвячувати багато часу самоосвіті.

Письменник часто повторює, що для нього найважливіше – це не творчість, а щасливе сімейне життя. З дружиною – Ду Ціньлань – він познайомився ще в дитинстві і завжди були близькими друзями. У 1981 році у подружжя народилася дочка Гуань Сяося.

Роман «Втомився народжуватися і вмирати»  Мо Янь написав пензлем за 43 дні.  Ідею роману автору підказала настінна фреска в одному з храмів Пекіна, на якій зображено перевтілення в різних тварин.

Літературні критики називають Мо Яня одним з найглибших письменників сучасного Китаю.

Його називають китайським Маркесом, китайським Кафкою та китайським Фолкнером. І це недивно, в кажному творі він розкриває нові грані свого таланту, плідно поєднуючи китайські традиції і досягнення світової літератури.  Кожен роман Мо Яня – це ціла картина того чи іншого зрізу сучасного китайського життя.

Твори Мо Яня перекладені більш ніж десятьма мовами, включаючи англійську, французьку, німецьку, норвезьку та українську.

За творами Мо Яня знято художні фільми

  • «Червоний гаолян» (1987)
  • «Щастя на годину» (2000)
  • «Дівчина Нуань» (2003)

Мо Янь: анкета письменника

Прізвище, ім’яГуань Моє

Літературний псевдонім – Мо Янь

Дата народження – 17 лютого 1955

Місце народження – Шаньдун, Китайська Народна Республіка

Громадянство – КНР

Походження – КНР

Освіта – відділення літератури Військової академії, Літературний  інститут ім. Лу Сіня, Пекінський педагогічний університет.

Діяльність – письменник, поет, викладач

Твори Мо Янь:

  • Кришталева ріпа – 1986
  • Червоний гаолян- 1987
  • Тринадцять кроків – 1988
  • Тринадцять розділів радості – 1989
  • Часниковий бунт – 1989
  • Країна вина-1993
  • Клан травоїдів -1993
  • Велика грудь, широкі стегна- 1996
  • Червоний ліс-1999
  • Пересичення

Мова творів.  Для творів Мо Яня характерне доволі розкуте трактування таких проблем, як сексуальність, влада, політика. Життя сучасного Китаю автор описує без прикрас і замовчувань. Мо Янь у своїх творах часто вдається до елементів іронії й гумору.

Сім’я: Дружина та донька

Нагороди:

  • Азіатська премія культури Фукуока (2001);
  • Міжнародна премія Nonino (2005)
  • Азіатська премія культури Фукуока (2006)
  • Премія імені Мао Дуня (2011)
  • Нобелівська премія з літератури (2012)

Життєве кредо Мо Янь: «Чого не бажаєш собі, не роби іншому».

Оцініть статтю
Додати коментар