Чи знаєте ви щось цікаве про життя Моцарта? Якщо ні, то дана стаття розкриє цікаві факти з життя (біографії) Моцарта.
Вольфганг Амадей Моцарт: цікаві факти
Моцарт – австрійський композитор і виконавець-віртуоз, який виявив свої феноменальні здібності в чотирирічному віці.
Повне ім’я композитора звучить як Йоганн Хризостом Вольфганг Теофіл Моцарт (Joannes Chrysostomus Wolfgang Theophilus (Gottlieb) Mozart). Самому ж Моцарту більше подобалося, коли його називали Вольфанг.
Усього в родині Моцартів народилося семеро дітей, але вижили тільки двоє: Вольфганг і його старша сестра.
Вся сім’я Моцартів була музично обдарованою. Леопольд Моцарт, батько композитора, грав на скрипці і органі, керував церковним хором і служив придворним композитором архієпископа Зальцбурзького. А ще він написав «Досвід грунтовної скрипкової школи» – книгу, яка вважалася одним з кращих підручників із скрипкової гри.
В 4 роки написав концерт для клавесина.
Друг сім’ї Моцартів, придворний зальцбурзький трубач Йоганн Андреас Шахтнер, розповідав таку історію. Якось Леопольд Моцарт прийшов додому разом з приятелем Шахтнера і побачив, як 4-річний Вольфганг щось пише на нотному папері. Причому в чорнило син вмочував не тільки перо, але і пальці. Як повідомив молодший Моцарт дорослим, він пише концерт для клавесина. Батько взяв лист, забруднений кляксами, і заплакав – настільки в творі було все струнко.
Грав на клавесині разом з сином Баха.
Коли Вольфгангу було близько восьми, його талант високо оцінив Йоганн Крістіан Бах (син того самого Йоганна Себастьяна Баха). Кілька разів вони грали на публіці разом: Бах садовив на коліна маленького генія і виконував з ним сонати на клавесині: кілька тактів він, декілька – Моцарт. Слухачам же здавалося, що за інструментом всього один музикант – настільки злагоджено вони звучали. Також артисти грали в чотири руки і багато розмовляли про музику.
У 12 років Моцарту замовив оперу імператор Священної Римської імперії.
Коли Моцарту було 12, імператор Іосіф II замовив йому оперу «Уявна простушка» для італійської трупи. Композитор-підліток написав твір за кілька тижнів – правда, співакам воно не сподобалося, і прем’єра так і не відбулася.
Став масоном сам і привів в ложу батька.
Наприкінці 1784 Моцарт примкнув до масонів – вступив у віденську ложу «В ім’я благодійності». Композитор написав музику для декількох масонських ритуалів, та й в опері «Чарівна флейта» теж звучить тема масонства. Пізніше, за рекомендацією самого Моцарта, в ту ж ложу прийняли і його батька.
Сальєрі ні при чому!
Навколо причини смерті Моцарта досі багато питань. У медичному висновку зазначено, що він помер від ревматичної лихоманки – можливо, її ускладнила гостра серцева або ниркова недостатність. Однак деякі мистецтвознавці досі вважають, що музиканта отруїв суперник Антоніо Сальєрі – правда, підстав вважати, що між композиторами була ворожнеча, не дуже багато. Проте в 1997 році, через 200 з невеликим років після смерті Моцарта, в Мілані пройшов суд над Сальєрі. Суддя вислухав дослідників творчості обох музикантів і лікарів і постановив: Сальєрі невинний.
Моцарта поховали, як бідняка
Похорон композитора проходив по третьому розряду – його останки помістили в загальну могилу з ще кількома трунами. Точне місце поховання досі невідомо: у ті часи надгробні плити і камені ставили не на могилі, а у цвинтарних стін. До кладовища в день похорону Моцарта ніхто з його близьких не дійшов – хвора вдова не змогла вийти з дому, а гості провели композитора до міських воріт.
Имени дужу збодобалыся факты
Жоден з першого разу не вивчить напам’ять перше ім’я – Йоганн Хризостом Вольфганг Теофіл Готтліб Моцарт.