Нельсон Мандела коротка біографія

Держава

Що зробив Нельсон Мандела, політик і президент ПАР, Ви дізнаєтеся з цієї статті.

Нельсон Мандела коротка біографія

Нельсон Мандела з’явився на світ 18 липня 1918 року в селі Мфезо, в ПАР в сім’ї члена Таємної ради племені Тембо. У нього було 3 брата і 9 сестер. При народженні його назвали Пестила, але коли він пішов в школу, вчителька англійської дала йому нове англійське ім’я. Так з’явився Нельсон Мандела.

Коли йому виповнилося 7 років, сім’я переїхала в село Цгуну. А ще через 2 роки помер батько Нельсона. Під час навчання в школі і коледжі Мандела пристрастився до бігу і боксу, чим займався до кінця життя. У 21 рік його зарахували до Університету Форт-Хер, але провчився там майбутній президент тільки рік.

Мандела в 1941 році переїздить до Йоганнесбургу і влаштовується спочатку сторожем на шахті, пізніше молодшим клерком в юридичній конторі. Нельсон паралельно з роботою заочно закінчує Південно-Африканський університет, отримавши ступінь бакалавра гуманітарних наук. Після він вступив на юридичний факультет в Університет Вітватерсранда, де познайомився зі своїми майбутніми міністрами – Гаррі Шварцем і Джо Слово. Ще в студентські роки брав активну участь в зборах інтелектуалів Африканського національного конгресу і різноманітних мітингах. У 1948 році Мандела зайняв пост головного секретаря Національної партії африканерів, пізніше став президентом Молодіжної ліги в Африканському національному конгресі. Діяч організовує кампанію по непокорі владі і в 1955 році скликав Конгрес вільного народу. Так почалася його політична кар’єра.

Нельсон Мандела чим знаменитий?

До поста президента ПАР йому належить пройти довгий шлях. Він був першим, хто створив юридичну контору, яка надає безкоштовні послуги для чорношкірих і склав список принципів суспільства Південно-Африканської республіки. «Хартія свободи», написана ним, стане головним документом в ході ненасильницької боротьби, спрямованої проти апартеідського режиму.

Зрозумівши, що мирним шляхом нічого не домогтися, Нельсон створив радикальну організацію під назвою «Умконто ве сізве». Члени групи влаштовували вибухи військових і урядових об’єктів. За організацію страйків Нельсон Мандела восени 1962 був засуджений до позбавлення волі на 5 років. Незабаром йому висунули нові звинувачення, і вирок замінили на довічне ув’язнення. У в’язниці державний діяч перебував 27 років. Але саме за цей час він став світовою знаменитістю – в закордонній пресі публікувалися гасла «Свободу Нельсону Манделі». Темношкірий борець навіть примудрився закінчити заочно Лондонський університет, отримавши ступінь бакалавра юридичних наук.

З середини 80-тих років уряд вирішив піти на компроміс з Нельсоном Манделою: йому запропонували свободу, якщо він відмовиться від боротьби проти апартеїду. Але діяч не погодився. Тільки з приходом до влади Фредеріка Віллема де Клерка в 1989 році, заборона Африканського національного конгресу було знято, і Манделу випустили на свободу.

Після виходу з в’язниці він почав боротьбу проти уряду. Завдяки його зусиллям в 1994 році перші в історії ПАР були проведені демократичні вибори. І Нельсон Мандела, набравши найбільшу кількість голосів, став першим темношкірим президентом ПАР.

За президентський термін він домігся багато чого – безкоштовної освіти для дітей до 14 років, безкоштовного медичного обслуговування для вагітних жінок і дітей, збільшив дотації для сільських жителів, ввів закони про землю, про рівність при працевлаштуванні, про рівень кваліфікації працівників. Уряд Мандели провів масштабні роботи з електрифікації, телефонізації, будівництві поліклінік, житлових будинків і лікарень.

У 1999 році Нельсон Мандела вийшов у відставку і зайнявся боротьбою з поширенням СНІДу. Він добувався відкритого висвітлення даної проблеми в ПАР, яка є і сьогодні лідером за кількістю смертей від цієї недуги.

Життя Нельсона Мандели було наповнена не тільки державною діяльністю. Він написав ряд публікацій і автобіографії – «Я готовий до смерті», «Довга дорога до свободи», «Розмови з самим собою», «Боротьба – це моє життя».

Влітку 2013 року діяч потрапляє в лікарню, загострилася стара тюремна легенева хвороба. Тут він пробув до вересня. Його стан був стабільно критичним. У листопаді у Мандели значно погіршилося здоров’я і колишнього президента підключили до апарату штучного дихання. Незважаючи на зусилля лікарів, сталося неминуче: помер Нельсон Мандела 5 грудня 2013 року. Йому було 95 років.

Особисте життя Нельсона Мандели

Президент ПАР був тричі одружений. Вперше він одружився на Евелін Маказіва в 1944 році. У шлюбі народилося 4 дітей – дочки Маказіва Мандела, Пумла Маказіва і сини Магкахо Леваніка і Мадіба Тембекіле. Вони розлучилися в 1958 році. Другою дружиною стала Вінні Дламіні, з якої він поєднався узами шлюбу в 1958 році. Вона народила йому ще 2 дочок, Зіндзі і Зенані. Останньою супутницею життя стала Граса Машел. Вони одружилися в 1998 році.

Оцініть статтю
Додати коментар