Легенда “Неопалима купина” – зображує боротьбу мешканців Дорогобужа з польськими та угорськими завойовниками, її аналіз допоможе зрозуміти зміст твору.
“Неопалима купина” аналіз
Автор – невідомий
Яким за жанром є твір “Неопалима купина”? Це легенда, бо твір розповідає про незвичайну подію – захист міста від завойовників. А героями твору є лише люди.
Тема: зображення боротьби мешканців Дорогобужа з польськими та угорськими завойовниками, де виявлялася мудрість, завзятість, сила волі українського народу.
Ідея: ствердження незнищенності української землі та її народу.
Що символізує Неопалима купина для українського народу? Неопалима купина стала символом невмирущості й незнищенності нашої землі та її народу. Саме таку назву має й ікона Божої Матері із Сином на руках, яка захищає будинок від пожежі та блискавки.
Композиція:
- Експозиція: королі підійшли до міста Дорогобужа.
- Зав’язка: завойовники висувають ультиматум жителям Дорогобужа.
- Розвиток дії: посланець з міста йде до короля.
- Кульмінація: посланець дає королю замість відповіді бадилину неопалимої купини.
- Розв’язка: вороги зрозуміли, що мав на увазі посланець і відступили.
«Неопалима купина» — це поетичне зображення долі України та українського народу. Які випробування лише не переживала наша країна: її палили, плюндрували, грабували, нищили століттями, висмоктували животворні сили, забороняли українську мову і культуру, викорчовували саму назву «Україна». Та український народ все ж виборов свою незалежність.
Якщо ви почуєте запитання “Яка легенда про вогонь Вам відома з 5 класу?” – то відповідь буде “Неопалима купина”
Легенда “Неопалима купина” скорочено
Одного разу королі Польщі та Угорщини об’єднали війська й оточили українське місто Дорогобуж. Королі запропонували містянам здатися у полон без бою.
Із Дорогобужа вийшов посланець, який передав королям замість відповіді бадилину з листям, схожим на ясенове, та з блідо-рожевими квітками.
Королі були здивовані. Також посланець передав слова старійшин: „Якщо вам цього зілля замало, то ось довкола вас на пагорбі його цвіте скільки завгодно“.
Королі мали зробити вибір, вони зібрали на раду наймудріших мужів. Але ніхто не міг зрозуміти, що значить ця гілочка.
Тоді один із радників здогадався, що це зілля горить і не згоряє. Взяв він із багаття вогонь, підніс до гілки, і у ту ж мить кущ спалахнув голубувато-зеленкуватим полум’ям. Та через мить, коли вогонь згас, всі побачили, що кущ був неушкодженим.
Військові та королі зрозуміли, відповідь містян. Тоді угорський король сказав: „Ми ніколи не завоюємо цієї країни. Тому я повертаю своїх воїнів додому. І тобі раджу зробити те ж саме“.
З тих пір, багато ворогів пробували завоювати українські землі, та нікому це не вдалося. Наш край досі зеленіє під синім небом, і рожево квітнуть кущі неопалимої купини — рослини, що символізує незнищенність української землі та її народу.
“Неопалима купина” план
1. Напад на місто Дорогобуш.
2. Лист від королів.
3. Посланець з оточеного міста.
4. Здивування королів.
5. Неопалима купина.
6. Відступ.
7. Незнищенність української землі.