«Одіссея» скорочено по главам

одіссея скорочено Короткий зміст

«Одіссея» скорочено по главам – детально розповість про пригоди Одіссея, який повертався додому довгих 10 років.

Гомер “Одіссея” скорочено (аудіокнига)

«Одіссея» скорочено по главам читати

Подорож Одіссея

Кікони і лотофаги – скорочено

Після руйнування Трої Одіссей відплив від берега Малої Азії на рідну Ітаку. Спочатку він пристав до берега недалеко від Трої, в землі племен кіконів, взяв їх місто Ісмара і перебив усіх жителів. Але Кікони, які жили далі від берега, несподівано напали на греків, що святкували перемогу, винищили багатьох з них, а решта ледь змогли врятуватися.

Діставшись до острова Кіфера біля узбережжя Лаконики, Одіссей збирався обігнути Пелопоннес, але сильний вітер несподівано поніс його на південь. Через дев’ять днів греки опинилися біля Лівії, в місцевості, де населення вживало плоди лотоса і називались Лотофагами. Солодкий плід лотоса мав страшну властивість: той, хто його пробував, назавжди забував про свою батьківщину. Висадившись на березі, Одіссей відправив на розвідку трьох осіб. Їх зустріли лотофаги і пригостили лотосом. Поївши плодів, супутники Одіссея забули, навіщо їх послали. Не дочекавшись їх повернення, Одіссей з невеликим загоном вирушив на пошуки. Вони відшукали зниклих, силою привели їх назад на корабель, прив’язали до корабельних лав і вийшли в море.

Одіссей і циклоп Поліфем – скорочено

Незабаром флотилія Одіссея припливла до острова, на якому паслося безліч кіз. Греки ситно пригостилися їх м’ясом. На наступний день Одіссей з одним кораблем відправився оглядати острів. Незабаром з’ясувалося, що на ньому мешкають люті велетні-циклопи, кожен з яких мав лише одне око посеред чола. Не вміючи обробляти землю, циклопи були пастухами. У них не було ні міст, ні влади, ні законів. Циклопи жили поодинці – кожен у своїй печері серед скель. Побачивши вхід в одну з таких печер, Одіссей і його супутники увійшли туди, не знаючи, що це була домівка циклопа Поліфема, сина морського бога Посейдона, лютого людожера. Греки розвели вогонь, стали смажити знайдених в печері козенят і поїдати сир, розвішаний по стінах в корзинах.

Увечері раптом з’явився Полифем. Він загнав до печери своє стадо і заклав вихід каменем, який був настільки великим, що грекам не було ніякої можливості його зрушити. Озирнувшись, циклоп помітив еллінів. Одіссей пояснив Поліфему, що він і його люди пливуть на батьківщину з довгої Троянської війни, і попросив гостинності. Але Полифем загарчав, схопив за ноги двох супутників Одіссея, убив їх ударом головами об землю і зжер, не залишивши навіть кісток.

Закінчивши свій кровожерливий бенкет, циклоп голосно захропів. Греки не могли вибратися з печери, так як вихід закривав величезний камінь. Піднявшись вранці, Полифем розбив голови ще двом супутникам Одіссея, поснідав ними і пішов пасти стадо, замкнувши греків в печері тим же каменем. Але поки він був відсутній, Одіссей узяв стовбур дикої маслини, загострив його кінець, обпік на вогні і сховав під купою гною. Увечері циклоп повернувся і повечеряв ще двома людьми Одіссея. Прикинувшись ввічливим, Одіссей підніс Поліфему повну чашу міцного вина. Ніколи раніше не пробував вина циклоп і цей п’янкий напій дуже йому сподобався. Випорожнивши ще одну чашу, Полифем запитав у Одіссея його ім’я. «Мене звуть Ніхто», – відповів Одіссей. «Ну, тоді, Ніхто, в знак моєї подяки я з’їм тебе останнім», – розреготався Полифем.

П’яний циклоп швидко заснув мертвим сном, а Одіссей і його товариші розжарили ствол на багатті, встромили в єдине око велетня і почали обертати.

Полифем голосно заволав. На його крик збіглися інші циклопи, питаючи у сусіда, що з ним скоїлося.

– Ніхто, друзі мої: по свою необачність я гину. Ніхто силою не міг би пошкодити мені! – Кричав Полифем.

– Якщо ніхто, – відповідали інші циклопи, – чого ж ти так ревеш? Якщо ти хворий, то попроси допомоги у батька свого, бога Посейдона.

Циклопи пішли. Вранці Полифем прибрав камінь від входу в печеру, став поруч і почав випускати на пастьбу своє стадо. При цьому він нишпорив руками, щоб схопити греків, якщо ті спробують вийти. Тоді Одіссей пов’язав по три барана і прикріпив своїх людей їм під черево по одному. Сам він помістився під животом у вожака баранячого стада, тримаючись знизу за шерсть руками.

Полифем, випускаючи баранів, обмацував їх спини, щоб переконатися, що ніхто не їде на тварин верхом. Під черево баранам циклоп просунути руки не додумався. Одіссей і його супутники виїхали під баранами з печери і сіли на корабель. Відпливаючи, Одіссей крикнув Поліфему, що, ставши тепер сліпим, він більше не зможе пожирати нещасних блукачів. Розлючений Полифем жбурнув в море величезну скелю, яка впала попереду корабля і підняла хвилю, ледь не викинула судно назад на берег. Відштовхнувшись від суші, Одіссей прокричав:

– Знай, циклоп, що тебе осліпив винищувач міст, цар Ітаки Одіссей!

Полифем змолився до свого батька, богу морів Посейдону, просячи, щоб Одіссей по шляху до будинку зазнав безліч напастей. Циклоп жбурнув услід грекам ще одну скелю. На сей раз вона впала за кормою корабля, і піднята нею хвиля винесла судно Одіссея в море. Зібравши навколо себе інші кораблі, Одіссей залишив острів циклопів. Але бог Посейдон почув прохання свого сина Поліфема і присягнувся виконати її.

Одіссей на острові Еола – скорочено

Герої «Одіссеї» невдовзі прибули на остров Еола – бога-повелителя вітрів. Еол цілий місяць шанував мореплавців. Перед їх відплиттям в подальший шлях він вручив Одіссею зав’язане срібною ниткою хутро. В цьому хутрі Еол помістив всі підвладні йому бурхливі вітри, крім ласкавого західного Зефіра, який повинен був нести кораблі Одіссея в сторону його рідної Ітаки. Еол сказав, що Одіссей не повинен розв’язувати срібну нитку на мішку до того, як припливе додому.

Подорож стала спокійною. Одіссей вже наближався до Ітаки і навіть міг розрізнити вогні багать, що палали на ній, але в цей момент він від сильної втоми занурився в сон. Супутники Одіссея, що думали, що в мішку Еола знаходяться дані їх вождю багаті дари, крадькома розв’язали срібну нитку. Вітри вирвалися і понеслися додому до Еолу, женучи корабель Одіссея попереду себе. Герої «Одіссеї» незабаром знов опинилися на острові Еола і стали просити у нього допомоги, але розгніваний бог прогнав їх.

Одіссей і лестригони – скорочено

Покинувши Еола, Одіссей приплив в країну страшних велетнів лестригонів. Подібно циклопам, вони були людожерами. Ще не знаючи, куди їх занесло, греки увійшли в бухту з вузьким входом, оточену гострими скелями, і причалили біля місця, де до води підходила дорога. Сам Одіссей з обережності відвів свого корабля в бухту. Він послав трьох осіб дізнатися, що це за острів. Гомер повідомляє, що ці люди зустріли величезного зросту діву, яка повела їх в будинок свого батька, вождя лестригонів Антіфата.

У будинку на трьох супутників Одіссея напав натовп велетнів. Вони зжерли одного з них, двоє інших втекли. Людожери, що кинулися за ними стали кидати зі скель камені на судна флотилії Одіссея. Всі кораблі, що стояли біля самої суші, були розбиті. Спустившись на берег, лестригони, як риб, нанизали убитих на кілки і понесли з собою на поживу. Одіссей ледве врятувався з одним-єдиним кораблем, що стояв поза бухтою. Уникаючи смерті, він і його товариші працювали веслами що є сил.

Одіссей і чарівниця Цирцея – скорочено

Кинувшись по морю на схід, вони незабаром досягли острова Еї, де жила чаклунка Цирцея, дочка бога сонця Геліоса. По батьку вона була сестрою підступного царя Колхіди Еєта, у якого аргонавти добували золоте руно. Як і цей її брат, як і її племінниця Медея, Цирцея була досвідчена в чаклунстві і не любила людей. Друг Одіссея Еврілох і з ним ще 22 людини пішли оглянути острів. У центрі його, на широкій галявині, вони побачили палац Цирцеї, навколо якого бродили вовки і леви. Хижаки, однак, не напали на людей Еврілоха, а стали ластитися до них, махаючи хвостами. Греки не знали, що ці звірі насправді були людьми, зачарованими Цирцеєю.

Сама Цирцея теж вийшла до греків і, привітно посміхаючись, запропонувала їм трапезу. Всі погодилися, крім обережного Еврілоха. Він не пішов у будинок Цирцеї, а став підглядати у вікна за тим, що там відбувалося. Богиня поставила перед мандрівниками смачні наїдки з доданим до них чарівним зіллям. Поема Гомера повідомляє, що коли греки покуштували його, Цирцея доторкнулась до них чарівним жезлом, перетворила їх у свиней і зі злісною гримасою загнала в свинарник.

Плачучи Еврілох повернувся до Одіссея і розповів про подію. Одіссей кинувся виручати товаришів. По дорозі йому з’явився бог Гермес і дав засіб, яке могло оберегти від чаклунства Цирцеї. Це була пахуча біла квітка «молі» з чорним коренем. Коли Одіссей дістався до будинку Цирцеї, вона і його запросила до столу. Однак, поїдаючи її страви, герой, за порадою Гермеса, весь час нюхав чарівну квітку.

Цирцея доторкнулась до Одіссею своїм жезлом зі словами: «Йди і свинею валяйся в сажі». Але чаклунство не подіяло. Одіссей схопився і заніс над Цирцеєю меч. Чаклунка стала просити пощади, обіцяючи, що буде добре поводитися з Одіссеєм і розділить з ним подружнє ложе.

Взявши клятву, що Цирцея не заподіє йому ніякої шкоди, герой Гомера ліг з нею. Він не відповідав на любовні ласки Цирцеї, поки вона не зняла своїх чар не тільки з його товаришів, а й з усіх перш зачарованих нею мореплавців. Одіссей довго прожив на острові Цирцеї. Вона народила від нього трьох синів: Агрія, Латина і Телегонія.

Одіссей сходить у царство Аїда – скорочено

Сумуючи за Ітакою і за своєю дружиною Пенелопою, Одіссей все ж вирішив покинути Цирцею. Та порадила йому спочатку побувати в підземному царстві мертвих бога Аїда і запитати там у тіні знаменитого провісника Тиресія Фівского про свою подальшу долю на батьківщині. Поема Гомера описує, як Одіссей і його супутники, яких підганяв посланий Цирцеєю попутний вітер, попливли на північ, до краю світу, де в густому тумані і сутінках живе плем’я кіммерійців. У місці, де підземні річки Коцит і Флегетон зливаються з Ахеронту, Одіссей за порадою Цирцеї приніс в жертву Аїду і його дружині Персефоні корову і чорного барана. Душі померлих людей тут же злетілися напитися жертовної крові. За порадою Цирцеї, Одіссей мав відганяти мечем всі тіні, поки не прилетить пити кров душа Тиресія Фівского.

Першою до місця жертвопринесення явилася тінь Ельпенора – супутника Одіссея, який кілька днів тому п’яним впав з даху палацу Цирцеї і розбився насмерть. Одіссей здивувався, що Ельпенор дістався до царства Аїда, швидше, ніж його товариші, що пливли туди на швидкохідному кораблі. Строго дотримуючись слів Цирцеї, Одіссей, перемагаючи в собі жалість, відігнав душу Ельпенора від крові зарізаних корови і барана. Він відігнав від неї навіть тінь власної матері, Антіклеї, яка теж прилетіла туди, де стояв її син.

Нарешті з’явився Тиресій Фівский. Досхочу напившись крові, він розповів Одіссею, що бог Посейдон буде жорстоко переслідувати його за осліплення сина, циклопа Поліфема. Тиресій переконував Одіссея усіма силами утримувати своїх супутників від викрадення биків сонячного бога Геліоса на острові Тринакрия (Сицилія). Він повідомив, що на Ітаці Одіссея чекають великі біди, але йому вдасться помститися розкрадачам його добра. Але і після повернення на батьківщину мандри Одіссея не закінчаться. Він повинен взяти корабельне весло і подорожувати, поки не зустріне людей, які ніколи не бачили моря. Там, де весло Одіссея візьмуть за лопату, його мандри закінчаться. Там йому слід принести жертву Посейдону, а потім повернутися на Ітаку. Доживши там до глибокої старості, Одіссей отримає смерть через моря.

Вислухавши Тиресія, Одіссей, нарешті, дозволив і своєї матері попити крові. Потім до неї припали тіні померлих дружин і дочок славних героїв. За словами Гомера, Одіссей помітив серед них знамениту Антиопу, мати Олени Прекрасної Леду, дружин Тесея – Федру і Аріадну, а також Еріфілу – винуватицю походів на Фіви Сімох і епігонів.

Одіссей поговорив і з душами своїх померлих соратників по Троянській війні: Агамемнон, Ахілл. Недоброзичливий до нього Аякс Теламонид не став вести бесіди і пішов у похмурому мовчанні. Одіссей бачив, як виносить вироки тіням померлих суддя підземного царства Мінос, як полює Оріон, страждають Тантал і Сізіф, бачив і смертну душу великого Геракла.

Одіссей і сирени – скорочено

Перш ніж продовжити шлях на Ітаку, Одіссей повернувся на острів Цирцеї. Чарівниця попередила героя, що йому доведеться пропливати повз острова сирен, кровожерливих жінок з тілом і ногами птахів (деякі легенди оповідають, правда, що сирени мали риб’ячі тіло і хвости). Прекрасним, чарівним співом вони заманювали моряків на свій чарівний острів і завдавали люту смерть, розриваючи на шматки. Кажуть, що сирен перетворила на птахів богиня любові Афродіта за те, що ці пихаті діви нікому не дозволяли позбавити себе цноти. На лузі їх острова виднілися купи людських кісток. Цирцея порадила Одіссею заліпити своїм людям вуха воском, щоб вони не чули, як співають сирени. Якщо ж сам Одіссей хоче насолодитися їх чудовим співом, то нехай накаже своїм супутникам міцно прив’язати себе до щогли і не відв’язувати, незважаючи ні на які прохання.

Корабель Одіссея незабаром наблизився до острова сирен. Одіссей поступив так, як веліла Цирцея. Він наказав своїй команді заліпити воском вуха, а себе прив’язати до щогли. Солодкими піснями сирени манили Одіссея направити судно до їх острову.

Гомер у своїй поемі описує, як герой рвався з мотузок і просив, щоб товариші відв’язали його. Але, слідуючи колишнім наказам Одіссея, ті прив’язали його ще міцніше. Корабель благополучно минув сирен, які від злості позбавили себе життя.

Між Сциллою і Харибдою – скорочено

Тепер Одіссею потрібно було пройти між двома близько стоячими посеред морських вод кручами, на яких жили два огидних чудовиська – Сцилла і Харибда. Величезна Харибда («вир»), дочка бога Посейдона, тричі на день всмоктувала у себе маси води і потім зі страшним шумом викидала її. На протилежній скелі мешкала Сцилла, дочка жахливих монстрів Єхидни і Тифона. Це була потвора з шістьма моторошними собачими головами і дванадцятьма ногами. Оголошуючи всю округу несамовитим вереском, Сцилла звішувалась зі своєю скелі і ловила моряків, що пропливали повз, ламала їм кістки і пожирала.

Щоб врятуватися від Харибди, Одіссей направив своє судно трохи ближче до Сцилли, яка шістьма пащами схопила шість його супутників. Нещасні, теліпаючись в повітрі, з криками простягали руки до Одіссею, але врятувати їх було вже неможливо.

Одіссей на острові Геліоса Тринакриї – короткий зміст

Незабаром очам мореплавців постала Тринакрия (Сицилія), острів сонячного бога Геліоса, який пас там сім стад прекрасних биків і численні отари овець. Пам’ятаючи про пророцтва Тиресія Фівского, Одіссей взяв зі своїх товаришів клятву не викрадати ні бика, ні барана. Але, за розповіддю Гомера, перебування греків на Тринакриї затягнулося. Противний вітер дув тридцять днів, запаси їжі вичерпувалися, а мисливство та рибна ловля майже нічого не давали. Раз, коли Одіссей заснув, його замучений голодом друг Еврілох умовив співтоваришів зарізати кілька добірних биків, кажучи, що в подяку вони спорудять Геліосу храм на Ітаці. Моряки впіймали кількох биків, зарізали їх і до відвалу наїлися м’яса.

Прокинувшись і дізнавшись про це, Одіссей жахнувся. Геліос поскаржився на самоуправство мандрівників Зевсу. Коли корабель Одіссея вийшов з Тринакриї в море, Зевс наслав на нього сильний вітер і вдарив в палубу блискавкою. Судно пішло на дно, і всі, хто плив на ньому, за винятком самого Одіссея, потонули – як і передбачав в царстві Аїда Тиресій Фівский. Одіссей пов’язав ременем щоглу і киль і тримався на них. Незабаром він зрозумів, що хвилі несуть його до скелі Харибди. Зачепившись за коріння смоковниці, що росла на кручі, він провисів на них доти, поки Харибда спочатку не поглинула з водою щоглу і кіль, а потім не випустила їх назад. Знову вхопившись за щоглу і почавши гребти руками, Одіссей відплив від виру.

Одіссей у Каліпсо – скорочено

Дев’ять днів по тому він опинився біля острова Огігія, місця проживання німфи Каліпсо, покритого луками з квітами і злаками. Каліпсо жила там у величезній печері, зарослої тополями, кипарисами і диким виноградом. Красуня-німфа вітала Одіссея, нагодувала його і поклала з собою спати. Незабаром вона народила від мореплавця близнюків Навсіфоя і Навсіноя.

Сім років Одіссей жив у Каліпсо на Огігії. Але він не переставав сумувати за рідною Ітакою і часто проводив час на березі, дивлячись в морську далечінь. Нарешті, Зевс велів Каліпсо звільнити Одіссея. Дізнавшись про це, Одіссей пов’язав пліт, попрощався з гостинною німфою і поплив на батьківщину.

Але легке судно героя випадково побачив його ненависник, бог Посейдон, що їхав по морю на крилатою колісниці. Направивши на пліт величезну хвилю, Посейдон змив Одіссея за борт. Одіссей ледь виплив на поверхню і знову забрався на пліт. Поруч з ним опустилася з неба в образі птаха-нирка милосердна богиня Левкотея (Іно). В клюві вона тримала чудове покривало, яке мало здібність спасати від загібелі в морській безодні тих, хто загортався у нього. Посейдон потряс пліт Одіссея другою хвилею страшної висоти. Думаючи, що на сей раз герою вже не врятуватися, Посейдон поїхав в свій підводний палац. Однак покривало Левкотеї не дало Одіссею потонути.

Одіссей на острові феаків

Через два дні, вкінець втративши сили від боротьби з водною стихією, він дістався до острова Дрепана, на якому жило плем’я феаків. Тут, на березі, Одіссей заснув міцним сном.

На наступний ранок Навсикая, дочка царя й цариці феаків (Алкиноя і Арети), прийшла зі служницями до струмка прати одяг. Після роботи дівчата стали грати в м’яч і голосно закричали, коли він впав у воду. Цей крик розбудив Одіссея. Прикривши свою наготу гілками, він вийшов до дівчат і майстерною промовою викликав до себе симпатію у Навсикаї. Царська дочка повела його до палацу, до батька й матері. Цар Алкиной вислухав історію подорожей Одіссея, обдарував його і наказав відвезти героя по морю на Ітаку.

Перебуваючи вже поблизу рідного острова, Одіссей знову заснув. Феаки, що були з ним, не стали будити мореплавця, а віднесли його сплячим на берег, склавши поруч дари Алкиноя. Коли феаки поверталися на кораблі в свою пристань, розсерджений їх допомогою Одіссею Посейдон ударив по судну долонею і перетворив його разом з командою в камінь. Алкиною він став загрожувати, що зруйнує всі порти на острові феаків, засипавши їх уламками великої гори.

 Одіссей і наречені

 Повернення Одіссея на Ітаку

Прокинувшись на Ітаці, Одіссей пішов вдалину від морського берега і зустрів по дорозі богиню Афіну, що прийняла образ пастуха. Не знаючи, що перед ним Афіна, Одіссей повідав їй вигадану розповідь, назвавши себе критянином, який втік з батьківщини через вбивство і випадково потрапив на Ітаку. Афіна розсміялася і відкрила Одіссею своє справжнє обличчя. Богиня допомогла герою заховати в гроті подарунки царя Алкиноя і зробила його невпізнанним. Шкіра Одіссея покрилася зморшками, голова полисіла, одяг його перетворився на жалюгідне дрантя. У такому вигляді Афіна відвела його до хатини служителя царів Ітаки, вірного старого свинопаса Евмея. Син Одіссея і Пенелопи, Телемах незадовго перед цим їздив до соратника Одіссея по Троянській війні спартанського царя Менелаю. На зворотному шляху від стін Трої Менелай теж зазнав чимало пригод і нещасть, був навіть і в Єгипті. Телемах питав Менелая, чи не чув він де-небудь звісток про Одіссея.

На Ітаці всі думали, що Одіссей загинув, і 112 знатних юнаків з цього і сусідніх островів, стали нагло доглядати за його дружиною, Пенелопою. Шляхом одруження на ній кожен з цих молодих людей сподівався отримати місцевий царський трон. Женихи ненавиділи Телемаха і збиралися вбити його, коли він повернеться з Спарти.

Женихи, оповідає Гомер, просили Пенелопу обрати в чоловіки одного з них. Вона спочатку відмовлялася навідріз, кажучи, що її чоловік Одіссей, без сумніву, ще живий. Але вмовляння юнаків були дуже наполегливі, і Пенелопа зовні погодилася обрати нового чоловіка. Однак вона сказала, що зробить це лише після того, як соткет саван на випадок смерті старого батька Одіссея, Лаерта. Три роки Пенелопа сиділа над саваном. Зберігаючи вірність чоловікові і обманюючи женихів, вона вдень ткала, а ввечері потайки розпускала всю зроблену за день роботу. Женихи ж протягом трьох цих років бенкетували в палаці Одіссея: пили його вино, різали і їли приналежний йому худобу, розкрадали його майно.

Зустрівши теплий прийом у Евмея, Одіссей поки не став розкривати йому свого справжнього імені і назвався чужоземним мандрівником. В цей час на Ітаку з Спарти повернувся Телемах. Думку поспішити додому вселила йому богиня Афіна. Вона ж привела Телемаха в хатину Евмея, де знаходився його батько. Під час їхньої зустрічі Афіна на час повернула Одіссею колишній вигляд, і син з батьком впізнали один одного. Одіссей вирішив діяти проти женихів несподіванкою і тому не дозволив Телемаху нікому говорити про те, хто він. Телемах не повинен був присвячувати в цю таємницю навіть свою матір, Пенелопу.

 Одіссей і женихи Пенелопи

Знову прийнявши образ жебрака бродяги, Одіссей пішов у свій дім, де бенкетували женихи. По дорозі його ніхто не впізнавав, а грубий козопас Меланфій навіть накинувся на законного царя Ітаки з лайкою. На палацовому дворі Одіссей побачив свою вірну мисливську собаку, Аргуса, колись сильну і прудку, а тепер вмиравшу від старості на купі гною. Дізнавшись господаря, Аргус вильнув хвостом, поворушив мордою – і помер.

Евмей привів Одіссея в залу, де йшов бенкет женихів. Присутній тут же Телемах, прикинувся, що не знає прибульця, і ласкаво запросив його до столу. Продовжуючи прикидатися жебраком, Одіссей пішов уздовж стола, просячи у женихів недоїдки. Але ці жадібні й нахабні юнаки безцеремонно гнали його. Самий безсоромний з женихів, Антіной, кинув в Одіссея лавкою, на яку перед цим ставив ноги. Місцевий жебрак Ір, боячись, що незнайомець стане тепер змагатися з ним за залишками їжі, почав гнати Одіссея з зали. Намагаючись виставити себе сміливцем, Ір викликав Одіссея на кулачний бій. Нахаба Антиний, почувши це, зареготав і пообіцяв пригостити переможця бійки козячими шлунками. Одіссей скинув з себе верхню частину лахміття і пішов на Іра. Побачивши потужну мускулатуру Одіссея, жебрак страшно перелякався. Одіссей звалив його на землю першим же ударом кулака. Дивлячись на сутичку двох старих бродяг, женихи вмирали від сміху. Потім вони продовжили бенкетувати, а ввечері розійшлися по домівках. Коли в залі нікого не залишилося, Одіссей звелів Телемаху зняти і заховати в коморі зброю женихів, що висіла на стінах.

Тим часом Пенелопа, провідавши про незнайомця, покликала його до себе і питала, чи не чув він вістей про її зниклого чоловіка Одіссея. Одіссей поки не став відкриватися їй, сказавши тільки, що чоловік її живий і має скоро повернутися. Пенелопа веліла старій годувальниці Одіссея, Евриклеї, обмити мандрівникові ноги. Принісши води, Евриклея раптом побачила на стегні Одіссея знайомий їй старий шрам. Вона скрикнула від радості і здивування, але Одіссей доклав їй палець до губ, даючи зрозуміти, що час відкрити його присутність Пенелопі ще не настав.

На наступний день знову зібралися бенкетувати женихи стали шумно вимагати, щоб Пенелопа зробила остаточний вибір і назвала одного з них своїм чоловіком. Пенелопа оголосила, що вийде за того, у кого вистачить сил натягнути міцний лук її колишнього чоловіка Одіссея і вистрілити з нього так влучно, щоб стріла пролетіла через отвори в дванадцяти сокирах. Лук, про який йде мова, був колись подарований Одіссею Іфітом, сином того героя Евріта, який змагався у стрільбі з самим Гераклом. Кілька женихів спробували зігнути лук, але не змогли. Це зміг би зробити Телемах, але Одіссей поглядом велів йому відкласти лук в сторону і сам взявся за нього. Телемах відвів матір з зали у внутрішні кімнати, схопив лук, легко натягнув його і влучно вистрілив. Випущена їм стріла пролетіла через отвори дванадцяти сокир.

Одіссей став з луком і стрілами біля входу в зал, а Телемах – поруч з ним, тримаючи спис і меч. Убивши наступним пострілом Антиноя, Одіссей назвав женихам своє справжнє ім’я. Женихи кинулися до стін за важкою зброєю, але побачили, що її там немає. Більшість з них, однак, мали мечі. Оголивши їх, женихи кинулися на Одіссея, але він з надзвичайною влучністю вражав їх своїми стрілами. Телемах приніс з комори щити, списи і шоломи для свого батька і двох його вірних слуг – Евмея і Філота, які, дізнавшись господаря, стали з ним поруч. Одного за іншим Одіссей убив всіх наречених крім глашатая Медона і співака Фемия. Вбиті були і кілька палацових служниць, які чинили розпусту з женихами і допомагали їм розкрадати Одіссеєве надбання.

Тяжба Одіссея з жителями Ітаки

Гомер розповідає далі, як Одіссей вирушив до Пенелопи, відкрився їй і розповів про свої пригоди. Він зустрівся і зі своїм старим батьком, Лаертом. Але вранці до палацу підійшли повсталі жителі Ітаки – родичи Антиноя та інших загиблих женихів. Одіссей, Телемах і Лаерт вступили в битву з ними, яку зупинило лише втручання богині Афіни Паллади. Родичі убитих женихів почали з Одіссеєм судову тяжбу, яка була передана на рішення сина великого Ахілла, епірського царя Неоптолема. Неоптолем постановив, що Одіссей за вбивства повинен на десять років покинути Ітаку, а спадкоємці женихів – оплатити за цей термін Телемаху збиток, який завдали царському майну нахаби, що сватались до Пенелопи.

Останнє мандрівка Одіссея і його смерть

Пізніші сказання свідчать, що Одіссей вирішив присвятити роки свого вигнання на те, щоб умилостивити Посейдона, який поки так і не пробачив йому за свого сина циклопа Поліфема. За порадою, отриманою в царстві Аїда від Тиресія Фівского, Одіссей відправився мандрувати з веслом на плечі. Шлях його лежав через гори Епіра. Коли герой досяг віддаленого від моря міста Феспротії, місцеві жителі, що ніколи не зустрічали весел, запитали, що за лопату він тягне на плечі. Одіссей приніс подячну жертву Посейдону і був прощений ним. Але термін його вигнання з рідного острова ще не закінчився. Не маючи поки що можливості повернутися на Ітаку, Одіссей одружився на цариці феспротів Каллідіке. Вона народила йому сина, Поліпойта.

Через дев’ять років той успадкував феспротске царство, а Одіссей нарешті відправився на Ітаку, якою тепер правила Пенелопа. Телемах виїхав з острова, бо Одіссей отримав пророкування, що загине від руки власного сина. Смерть прийшла до Одіссея, як пророкував Тиресий, через моря – і дійсно від руки сина, але не від Телемаха, а від Телегонія, сина якого герой нажив з чарівницею Цирцеєю. Мандруючи по морях у пошуках батька, Телегон напав на Ітаку, не знаючи, що це за острів. Одіссей вийшов відбити ворога, і Телегон приголомшив власного батька списом, у якого вістря заміняв шип ската. Здобувши прихільність богів за мимовільне вбивство Одіссея, Телегон одружився на Пенелопі, а Телемах – на матері Телегонія, Цирцеї.

Оцініть статтю
Додати коментар

  1. Дар'я

    А вам не здається, що на протязі твору і вкінці, присутня п~графія

    Відповіcти