Оксана Забужко “Казка про калинову сопілку” аналіз

оксана забужко Аналіз твору

Оксана Забужко “Казка про калинову сопілку” аналіз допоможе визначити, яка тема, ідея, жанр та скласти літературний паспорт твору.

“Казка про калинову сопілку” аналіз

АвторОксана Забужко

Рік написання – 2000 (дата першої публікації)

Жанр – казка-повість

Тема “Казка про калинову сопілку” – це сумна розповідь про двобій Добра і Зла, про велику трагедію українського роду.

Ідея – пересторога людям у виборі Добра чи Зла, у дотриманні цінностей християнської моралі.

Головні герої:

  • Сестри Ганнуся й Оленка
  • батько й мати
  • Дмитро Марчишин

“Казка про калинову сопілку” сюжет

Основою повісті є розповідь про старовинну українську трагедію роду, про Добро і Зло. Основою твору є й біблійний сюжет про Авеля та Каїна і народні казки й балади про калинову сопілку, і вірш Ліни Костенко “Калинова сопілка”, і літературна казка Б.Грінченка, Л.Шияна та ін.

Експозиція: у сім’ї Василя та Марії народилася дівчинка з місяцем на лобі: Ганна – панна. Матір бажає щастя доньці, бо сама вийшла заміж за свого Василя “на зло” своєму батькові, який не погодився віддати її заміж за коханого. 

Зав’язка:  народження другої дівчинки-мізиночки, яку назвали Оленкою. Василь тішився та грався лише з Оленкою, а Марія пишалася своєю Ганною, навіть люди казали: “Дідова дочка й бабина дочка”.

Розвиток дії: дівчатка дорослішають і ворожнеча між ними зростає. Ганна-панна заздрила Оленці, особливе загострення стало відчутним після сватання Дмитра до Оленки.

Кульмінація: настає неділя – останній день дівування Оленки. Заздрість не дає спокою Ганні, тому вона кличе сестру до лісу та вбиває її ножем.

Ретардація – (уповільнення) – це ті епізоди епічного твору, в яких автор свідомо моделює затримання в розвитку тих процесів, які набували значної гостроти. 

Ретардація: по селу розходяться чутки про зникнення Олени. Минув час,  у селі стали забувати про дочку діда. Аж тут прийшла чумацька валка, і розповів один чумак про сопілку, що вирізав з калини у лісі. Коли хлопець притис сопілку до губ, то вона жалібним голосом повідомила про страшний злочин Ганни.

Розв’язка: Ганна посміхаючись зізнається у скоєному. Коли послали по залогу, щоб взяти дівчину в бійницю та закувати в пута, то в хаті не було нікого, лише на підлозі лишився слід, ніби смоляним віхтем черкнуло. Зникла бабина дочка.

Оцініть статтю
Додати коментар

  1. іра

    дуже гарний твір

    Відповіcти