“Оксиди” реферат з хімії розповість Вам про ці складні речовини. Також інформація про оксиди допоможе підготуватися до заняття і поглибити свої знання в області хімії.
Повідомлення про оксиди
Оксиди – це складні речовини, які складаються з 2 хімічних елементів, одним з них є кисень в ступені окислення -2. Це дуже поширений клас сполук в природі. Вони поширені в літосфері, гідросфері і знаходяться в повітрі.
Найпоширеніший оксид – вода або оксид водню.
На нашій планеті оксиди зустрічаються в 3 агрегатних станах – рідкому, газоподібному і твердому. Велика частина живих організмів припадає на частку води. Оксид вуглецю CO2 потрібен для фотосинтезу зеленим рослинам. Коли він знаходиться в твердому агрегатному стані, то називається сухим льодом. Ще один поширений оксид – CO, чадний газ. Це отруйна речовина, що може перебувати в повітрі. Основне його джерело це транспорт, так як чадний газ утворюється при неповному згорянні палива. Оксид заліза Fe2O3 в природі зустрічається у вигляді гематиту, який є складовою руди (червоного залізняку).
Класифікація оксидів
Оксиди групують залежно від здатності реагувати з основами і кислотами. Розрізняють 3 групи речовин:
- Основні оксиди
Це оксиди, які вступають в реакцію з кислотами і утворюють воду, сіль. Вони формуються металами. Ступінь окислювання основних оксидів невисокий: + 1 … + 2. Приклади – CuO (оксид міді) і Na2O (оксид натрію).
- Кислотні оксиди
Це оксиди, які вступають в реакцію з основами. Побічні продукти – вода і сіль. Вони утворюють неметали. Основні оксиди: NO2 (оксид азоту) і SO3 (оксид сірки), Mn2O7 (оксид марганцю) і CrO3 (оксид хрому). Ступінь окислювання +5 … +8.
- Амфотерні оксиди
Амфотерні оксиди вступають в реакцію з основами і кислотами, побічними продуктами якої є солі. Приклади – ZnO (оксид цинку), Al2O3 (оксид алюмінію), BeO (оксид берилію), Cr2O3 (оксид хрому).
- несолеутворюючі оксиди
Несолеутворюючі оксиди при звичайних умовах не вступають в реакції ні з основами, ні з кислотами. Їх всього три – CO чадний газ або оксид вуглецю, N2O звеселяючий газ або оксид азоту, NO оксид азоту.
Номенклатура
Згідно номенклатурі ІЮПАК, після слова «оксид» стоїть в родовому відмінку найменування хімічного елемента (Al2O3 – оксид алюмінію, Na2O – оксид натрію). Якщо елемент, який утворює оксид, має змінну валентність або ступінь окислення, то в назві потрібно вказати ступінь його окислення римською цифрою (відразу після назви в дужках) – CuO – оксид міді (II), Cu2O – оксид міді (I), Fe2O3 – оксид заліза (III), оксид заліза (II), Cl2O7 – оксид хлору (VII).
Також використовують найменування за кількістю атомів кисню. Якщо він один то це буде монооксид, два – діоксид, три – триоксид: діоксид вуглецю CO2, монооксид вуглецю CO, триоксид сірки SO3.
Сподіваємося, що реферат на тему “Оксиди” допоміг Вам підготуватися до заняття. Повідомлення про оксиди Ви можете доповнити через форму коментарів нижче.
дяка