Олекса Стороженко біографія скорочено

олеска стороженко біографія скорочено Письменники

Коротка біографія Олекса Стороженко – відомого українського письменника, етнографа, драматурга наведена в цій статті.

Олекса Стороженко біографія скорочено

Олекса Петрович Стороженко народився 24 листопада 1806 р. у с. Лісогори Чернігівської області в родині дрібного поміщика. О. Стороженко народився в родині, що походила з козацького роду.

Дитинство майбутнього письменника минуло на Полтавщині. Спочатку хлопець здобув домашню освіту, а потім навчався в «благородному пансіоні» при губернській гімназії в Харкові. Виданий Олексі Стороженкові атестат засвідчує, що в гімназії він вивчав російську, французьку, німецьку, латинську мови, історію, географію і виявив «превосходньїе», «хорошие», «изрядньїе» та «достаточные» успіхи.

Майже тридцять років Олекса Стороженко перебував на військовій службі, пройшовши шлях від унтер-офіцера в кінно-єгерському до поручика в драгунському полках. Згодом став старшим офіцером у штабі кавалерійського корпусу.

Здебільшого служив в Україні й, виконуючи різноманітні доручення, нерідко переїжджав з однієї місцевості в іншу. Завдяки цьому Олекса Стороженко добре вивчив життя та побут селянства в Південній Україні, зустрічався з колишніми січовиками, від яких почув перекази та легенди про Запорозьку Січ. Цей життєвий матеріал був узятий за основу багатьох творів митця.

Письменник брав участь у кількох воєнних кампаніях російсько-турецької війни, у придушенні польського повстання, у поході в Угорщину, де під час бою його було контужено.

стороженко біографіяУ 1864 р. Олексу Стороженка перевели до м. Вільно (столиця Литви). Вийшовши у відставку в чині дійсного статського радника, Олекса Стороженко останні роки життя провів на хуторі поблизу м. Бреста (Білорусь). Тут він виконував обов’язки брестського повітового предводителя дворянства і голови з’їзду мирових посередників. Письменник ретельно займався садівництвом, любив полювати й рибалити. Був енергійною людиною з міцним здоров’ям і силою, за власним свідченням, «згинав двогривенні й носив на гору десять пудів», хоча в останні роки життя все частіше давалася взнаки давня контузія. Багато часу Олекса Стороженко віддавав грі на віолончелі, малював, ліпив і був навіть нагороджений медаллю Академії мистецтв.

Помер О. Стороженко 18 листопада 1874 р. на своєму хуторі. Похований у м. Бресті

Цікаво!
Олекса Стороженко міг:
малювати картини, гнути монети, грати на віолончелі.
Улюблене заняття Стороженка – записувати фольклор.

Олекса Стороженко: творчість

1857 — дебютував у літературі романом „Братья-близнецы” (1857) та циклом „Рассказы из крестьянского быта малороссиян” (1857), з яких постає український старосвітський побут, зображений в гумористично-іронічному ракурсі.

1861 — став відомим і як україномовний письменник, його доробок друкували в часописі «Основа».

1863 — у Петербурзі вийшли «Українські оповідання» у двох томах, які О. Стороженко написав ще в 1850-х роках. Саме після виходу цієї книги Стороженко став відомим як письменник. Після опублікування «Українських оповідань» Олекса Стороженко більше не писав українською мовою.

Відомі твори Стороженка:

  • оповідання „Закоханий чорт”, „Межигорський дід”, „Не в добрий час”, „Вуси”,  „Голка”, „Чортова корчма”, „Кіндрат Бубненко-Швидкий”, „Прокіп Іванович”, „Дорош”, „Мірошник”, „Споминки про Микиту Леонтійовича Коржа”.
  • повість „Марко Проклятий”,
  • п’єса „Гаркуша”
Оцініть статтю
Додати коментар

  1. Христина

    Ясно, розумно написано. Дякую

    Відповіcти
  2. Твоя самотність

    Дуже цікаво написоно. А також приваблює дизайн сайту

    Відповіcти
  3. Каріна *

    Дякую!!!!!

    Відповіcти
  4. Школяр

    Спасибо,помогло с домашним заданием

    Відповіcти
  5. аня

    спасибо

    Відповіcти
    1. рома

      гарно написано зрозумілий текст

      Відповіcти