Олекса Стороженко цікаві факти

стороженко біографія Цікаві факти про відомих людей

Олекса Стороженко цікаві факти з життя відомого українського письменника Ви дізнаєтеся з цієї статті.

Цікаві факти про Олексу Стороженка

Стороженко був чоловіком величезної фізичної сили, він згинав двогривенні монети і міг тягти під гору 10 пудів, тобто 160 кг.

Коли йому минуло 18 років, він пішов на військову службу і майже не жив у рідних місцях. Майже 30 років був на військовій службі. Нерідко переїздив із однієї місцевості в іншу, і мав змогу вивчити життя й побут селянства, зустрічався з колишніми січовиками. Цей матеріал став основою його творів

Зустрічався з Миколою Гоголем. Ця зустріч запам’яталася йому на все життя.

Письменник брав участь у воєнних кампаніях: російсько-турецькій війні 1828—1829, придушенні польського повстання 1830—1831, у поході 1849 в Угорщину; він був контужений.

Олекса Стороженко, беручи участь у війні з турками, відзначився в битві під Журжею у 1829 році і одержав за хоробрість найвищу тодішню нагороду — орден св. Георгія.

Над своїм історико-романтичним твором „Марко Проклятий” О.Стороженко працював біля тридцяти років.

Вийшовши у відставку, останні роки провів на хуторі поблизу Берестя. Займався садівництвом, любив полювати й рибалити. Багато часу віддавав грі на віолончелі, малював і ліпив.

Помер письменник через прикру пригоду. Повертаючись пізнього жовтневого вечора додому, Стороженко впав із кладки в холодну воду, пошкодив ногу, застудився і незабаром помер.

Олекса Стороженко одружений не був.

Літературна спадщина його за обсягом невелика – 14 творів російською та 26 українською мовами. Деякі оповідання присвячені видатним українцям, вченим, письменникам, поетам і близьким людям: «Вуси» – П.О. Кулішу, «Сужена» – М.І.Костомарову, «Чортова корчма» – А.А. Глушковському, «Кіндрат Бутенко-Швидкий» – П.П. Гулаку-Артемовському, «Дорош» – сусіду по маєтку в с. Кіндратівці – М.К. Бродському, «Мирошник» – М.М. Шидловському, «Прокіп Іванович» – Ганні Іванівні Стороженко, дружині брата Миколи, яка в критичний для родини момент врятувала честь і маєток у с. Стороженковому від публічного продажу за борги.

Оцініть статтю
Додати коментар