Які є осадові гірські породи? Як утворюються осадові гірські породи, Ви дізнаєтеся з цієї статті.
Що таке осадові гірські породи?
Осадові гірські породи – це породи, які існують в межах термодинамічних умов і залягають на поверхневій частині земної кори. Вони утворюються в процесі руйнування і вивітрювання різних гірських порід, повторного відкладення продуктів, механічного та хімічного випадання водного осаду, життєдіяльності організмів або ж усіх процесів одночасно.
Більше 3 \ 4 площуі земелі та 70% її товщі покрито породами осадового характеру, тому під час геологічних робіт люди часто стикаються з ними. Вони утворюють верхній шар земної кори місцями до 25 км. Також з ними пов’язана розробка родовищ таких корисних копалин, як газ і нафта. В осадових породах прекрасно збереглися залишки вимерлих організмів і завдяки їм вчені можуть простежити історію розвитку нашої планети.
Класифікація осадових гірських порід за походженням
Дані породи утворюються тільки в поверхневих шарах земної кори в процесі осідання під впливом накопичення опадів і сили тяжіння на суші і на дні водойм. Осадові породи за способом утворення поділяються на такі групи:
- уламкові
З назви зрозуміло, що дані гірські породи складаються з уламків інших порід. Їх утворення пов’язане з такими процесами: вивітрювання, переміщення уламків льодовиком, водами або ж вітром, а також накопичення або акумуляція. Коли відбуваються дані процеси, то уламки подрібнюються, дробляться і обливаються. Так утворюються уламкові осадові гірські породи різних розмірів. Приклади порід: галька, пісок, щебінь, гравій, глина.
- хімічні
Такі гірські породи утворюються з мінеральних речовин, які розчинені у воді. На дні водойм відбувається постійне осідання кухонної і калійної солі, а з вод гарячих джерел виходить кремнезем. Це найпростіші хімічні осадові породи за утворенням. Багато з них використовуються людиною в господарстві, як в харчовій промисловості, так і для отримання різного роду сировини.
- Органогенні або органічні
Такі гірські породи утворилися з останків тварин і рослин, які протягом мільйонів років накопичувалися на дні океанів, морів і озер. Приклади осадових гірських порід: фосфорити – скупчення кісток, фосфатний черепашник; корисні горючі копалини – нафта, горючі сланці, газ, вугілля; вапняки – крейда, вапняк, черепашник. Даний тип осадових порід вважається найціннішою копалиною. Крім того, що вони широко використовуються в господарстві людиною, так ще і завдяки їх шаруватій текстурі можна вивчати відбитки і залишки рослин і тварин, які залишилися між їх шарами.
Сподіваємося, що з цієї статті Ви дізналися, як утворюються осадові гірські породи.