Філософські, політичні та естетичні ідеї Гегеля, філософа німецької класичної думки, Ви дізнаєтеся з цієї статті.
Гегель основні ідеї
Георг Вільгельм Фрідріх Гегель є класиком німецької думки, а його філософія досягненням XIX століття. Погляди професора сформувалися під впливом діалектики Дідро, декартовского раціоналізму, містицизму Беме і філософії Шеллінга. Не останню роль у формуванні його ідей зіграли відкриття в області природознавства і духовний настрій Великої французької революції.
Філософія Гегеля відрізняється від інших філософських систем тим, що мислитель не намагався зрозуміти, в чому сенс всього сущого. Навпаки, все суще він сприймав як мислення, яке перетворювалося на філософію. Його погляди та ідеї не підпорядковані незалежному об’єкту, природі або Богу. Для професора Бог – це абсолютно досконалий мислячий розум, а природа є оболонкою діалектичної дійсності. Для мислителя суть філософії в самосвідомості.
Філософські ідеї Гегеля
Ідеї філософа виражені через основні поняття його філософії:
- Гегель вважав, що видатна особистість, яка творить всесвітньо-історичні діяння, є неосудною моралі. Значення має лише велич справи, а не її моральний сенс.
- Абсолютні ідеї філософії Гегеля мали на увазі ідеалізм конкретної і безумовної загальності з вихідним пунктом і кінцевою метою пізнання.
- Суб’єктивний дух – це індивідуалізація душі, яка характеризується відчуженням абсолютної ідеї.
- Об’єктивний дух – це відчуження абсолютної ідеї в об’єктивному світі, яке супроводжується появою моралі, права і моральності.
- Абсолютний дух – це останній ступінь відторгнення абсолютної ідеї. На ній абсолютний дух набуває форму мистецтва, філософії та релігії, як істинного втілення абсолютного знання.
- Відчуження. Гегель говорив, що це відображення абсолютного духу в природі та історії, відносини між створеною дійсністю і людиною.
- Зняття. Це процес заперечення заперечення, наступність у розвитку зі старого нового.
- Тріада. Вона являє собою універсальне відображення всіх процесів розвитку і складається з 3 сходинок: теза – вихідний фактор, антитеза – заперечення початкової суті, синтез – об’єднання тези і антитези.
Крім того, філософська точка зору Гегеля знайшла своє відображення в філософських принципах. Вони полягають в переході від абстракції до історизму, системності, конкретики і суперечності.
Принцип сходження до конкретного від абстрактного. Це головний діалектичний метод пізнання. Глибоке конкретне знання, що об’єднує особливе і загальне відбувається через пізнання беззмістовного і загального шляхом поглиблення знань.
Принцип історизму. Будь-який об’єкт пізнання є результатом процесу розвитку. При цьому пізнання враховує історичний вимір об’єкта. Гегель вважає, що історичний і логічний аспекти збігаються.
Принцип системності. Реальний світ розглядається як єдине ціле, в якому всі елементи взаємопов’язані один з одним в необхідній мірі. Примітно, що система розвивається не за елементами, а цілком.
Принцип протиріччя. Це причина і першопричина розвитку. Воно може зруйнувати сталу систему і побудувати абсолютно нову.
Сподіваємося, що з цієї статті Ви дізналися, які основні ідеї Г. Гегеля.