Особливості Стародавньої Індії
Давньоіндійська цивілізація була найбільш самобутньою і найдавнішою цивілізацією Сходу. Її історія обчислюється тисячоліттями. Країна була заселена в долині річки Інд в далекій давнині. Проживав там народ, індці, який і поклав початок великої цивілізації. Тут стрімко розвивалися писемність, наука і культура. Особливості розвитку позначилися високими досягненнями сільського господарства, в результаті чого відбувся швидкий розвиток суспільства. Люди займалися вирощуванням цукрового очерету, займалися торгівлею, ткали найтонші тканини.
Їх вірування і культура були різноманітними: вони почитали богів і Веди, а також обожнювали тварин, поклонялися брахманам – таємничим зберігачам сакральних знань.
В середині II тис. до н. е. на територію Стародавньої держави вторглися племена аріїв, в результаті чого індці втратили писемність, а суспільний лад розпався.
Особливості розвитку Стародавньої Індії: варни і касти
У свою чергу арії поширили свій суспільний поділ, застосувавши становий лад – варни. Суспільтво було розділене на варни (соціальні верстви) і підшари (касти). Варново-кастова приналежність людини визначалася її народженням у варні. Принцип поділу оголошено в «Законах Ману»:
- Брахмани – найбільш шанована частина населення в Індії. Вважалося, що вони спілкувалися з богом.
- Кшатрії – знатні люди, з яких входили царі і князі.
- Вайшью – хлібороби, торговці і ремісники, які володіють майном і платили податки.
- Шудри. Вони фактично були рабами. Господар не мав право вбити їх. А вони, в свою чергу, не могли молитися богам і мати майно.
- Парії – недоторканні. Селилися вони за межами селища і виконували найважчу, брудну роботу. До них не можна говорити або торкатися.
У I тисячолітті до н. е. в Індії виникають правителі – раджі або царі. У цей період формується держави, розвивається економіка, торговельні зв’язки, культура. До кінця IV століття до н. е. вже існувала сильна імперія, яка привернула великого полководця Александра Македонського. Йому не вдалося захопити індійські землі, але зіткнення двох різних культур вплинули на хід розвитку держави.
Індія, таким чином, стала однією з могутніх і найбільших держав на Сході. Культура, перетерпівши ряд змін, дійшла до сьогоднішніх днів.