Особисте життя Павла Тичини було доволі барвистим та незвичним. Павло Тичина прожив з дружиною 44 роки, але до цього у його житті було і нещасливе кохання.
Особисте життя Павла Тичини
Ляля
Заплутана історія кохання Павла Тичини бере свій початок у Чернігові. Під час навчання першою коханою поета була його знайома Ляля, на честь якої він взяв псевдонім Лялич. Згадок про цей етап у стосунках юнака занадто мало, але жодна людина, що сиділа у величному соборі і насолоджувалась музичним твором Лялича, не здогадувалась про справжнє ім’я композитора.
Оксана
Згодом відомий український державний діяч почав залицятись до Оксани Коцюбинської, з якою познайомився на творчих зустрічах у її батька. Дівчина не відповіла взаємністю та вийшла заміж за Віталія Примакова.
Поліна та Інна
Але першим справжнім коханням Павла Тичини стала Поліна Коновал. Віктор Коновал познайомив молодого юнака зі своїми сестрами – Інною та Поліною. Кохана поета мала неймовірний голос, що викликав надзвичайні емоції в серці поета. На жаль, дівчина не тільки не відповідала йому взаємністю, а ще й прилюдно кепкувала з Тичини.
Натомість в 22-річного парубка була закохана Інна Коновал, яку він ніжно називав Нюся. Коли померла молода дівчина, померла і любов Павла Тичини до Полі. «Померла Нюся. Оттепер уже для мене Поля зовсім не існує. В Нюсі я довго ще любив Полю?».
Пізніше Поля зрозуміла свою помилку і почала шукати привід зустрітися з вже дорослим чоловіком. Вони жили на сусідніх вулицях столиці, жінка відправляла листи з проханнями допомогти звільнити свого брата з в’язниці, з проханнями прийти до неї. І Павло, ще офіційно не одружившись з Лідією, приходив, але колишньої пристрасті поет не відчував.
Дружина Павла Тичини згадувала, що інколи Поля приходила до чоловіка. Проте, дізнавшись про смерть Коновал, український державний діяч запевнив, що не може прийти на похорон через хворобу. Та кохання до цієї жінки переслідувало його все життя. Писавши поему-симфонію «Сковорода», він використав образ Поліни, щоб зобразити зрадницю, що вийшла за російського генерала.
Наталя
Ще одним юнацьким коханням Тичини була двоюрідна сестра Коновалів – Наталя. Вони зустрілись у Чернігівський області, куди прибули через хворобу. Дівчині поет присвятив «Зоставайся, ніч настала…» і «Спать мене поклала Тала на дівочій на руці». Закохані не були довго разом. Скоро Інна запросила Павла, щоб повідомити йому про смерть Наталі.
Ліда
На наступний рік після смерті коханої, Павло почав винаймати квартиру на вулиці Кузнечній у Києві. Господаркою була Катерина Папарук і її 16-річна дочка Ліда. Спершу мати вагалась чи заселяти неодруженого юнака у квартиру, де проживає молода дівчина. Але необхідність в грошах змусила пані дозволити 25-річному Павлу Тичині жити з ними.
Після тривалого життя разом Ліда почала проявляти увагу до поета. Вона стала незамінною для нього: бігала в бібліотеку, стала першим слухачем, давала поради… Вони все ще звертались на «Ви», коли в щоденнику поет написав «моя» перед її ім’ям.
Улітку 1920 року Тичина шукає самотності в Межигір’ї. Звідти в щоденнику є записи про Лялю, про яку ніхто нічого не знає. «Я цілував Лялю всю, всю!»
Через переслідування Павло мусив переїхати до Харкова. Він обіцяв писати листи до Ліди. У новій столиці Тичина зрозумів, що кохає Ліду, поки дівчина в Києві міркувала про те саме. Поет написав 200 сентиментальних листів до своєї Десюки, що так називали його милу вдома. Разом закохані прожили 44 роки, а знайомі були півстоліття.
Павло Тичина помер раніше за свою Ліду, що стала йому не просто дружиною, а менеджером і радником. Жінка називала його «Дівчачуром», та кохала чоловіка більшу частину життя. Після смерті поета, вона зберегла його архів та обстановку квартири, де вони жили.
Автор: CatalinaY
Цікаві факти про Павла Тичину допоможуть дізнатися більше про цього відомого українського письменника.