Панас Мирний біографія коротко українського прозаїка та драматурга розповість про його життя та творчість.
Панас Мирний біографія скорочено
Роки життя – 1849-1920
Справжнє прізвище – Панас Рудченко
Панас Мирний започаткував в українській літературі соціально-психологічний різновид роману.
Панас Якович Рудченко народився 13 травня 1849 р. у м. Миргород на Полтавщині в сім’ї чиновника. Окрім Панаса в родині було ще четверо дітей – сестра Олександра, брати – Іван, Лука та Юрій.
Навчався в Миргородському та Гадяцькому повітовому училищах. Не маючи можливостей продовжувати систематичне навчання, наполегливо займався самоосвітою.
Чиновницька служба почалася в 1863 році в Гадяцькому повітовому суді. 1864 року він переходить у повітове казначейство помічником бухгалтера, а згодом, після короткочасного перебування в Прилуках, займає цю ж посаду в Миргородському казначействі.
З 1871 року Панас Рудченко живе і працює в Полтаві, займаючи різні посади в місцевій казенній палаті. Саме в Полтаві він жив до самої смерті.
Перші його твори (вірш «Україні» та оповідання «Лихий попутав»), підписані прибраним ім’ям Панас Мирний, з’явилися за кордоном, у львівському журналі «Правда» в 1872 році.
Ще 1875 року в співавторстві з братом Іваном Біликом було закінчено роботу над романом «Хіба ревуть воли, як ясла повні?» , в зв’язку з так званим Емським указом твір не був опублікований і вперше з’являється в Женеві у 1880 році. Цей роман написаний на основі історії візника. Робота над соціально-психологічним романом тривала 4 роки. Було 6 редакцій роману.
Ще за молодих років він був зв’язаний з революційним визвольним рухом, з 1875 року брав участь у нелегальній роботі революційного гуртка «Унія».
Коли 1914 року було заборонено вшанування пам’яті Шевченка, письменник у відозві, написаній з цього приводу, висловлює глибокий протест і обурення діями російської влади.
Після встановлення Радянської влади в Україні Мирний, незважаючи на свій похилий вік, у 1917 році іде працювати в Полтавський губфінвідділ.
Помер Панас Мирний 28 січня 1920 р. Похований у Полтаві.
Цікаве для тестів:
Два великі романи, які принесли славу Панасу Мирному – “Хіба ревуть воли, як ясла повні…?” та “Повія”.
Письменник друкував свої твори переважно за кордоном у зв’язку з цензурними переслідуваннями.
Псевдонім Панас Мирний вперше був використаний при друкуванні оповідання “Лихий попутав”.
“Першим симфоністом української прози” Панаса Мирного назвав Олесь Гончар.
Найвідоміші твори Панаса Мирного
– оповідання:
- «Лихий попутав»
- автобіографічне оповідання «Ганнуся»
- цикл оповідань «Як ведеться, так і живеться»
- «Пасічник»
- «Яків Бородай»
- «Замчище»
- «Визвол»
- «Морозенко»
– повісті :
- «П’яниця»
- «Лихі люди»
- «Лихо давнє й согочасне»
- «Голодна воля»
- «За водою»
– романи:
- «Хіба ревуть воли, як ясла повні?»
- «Повія»
– новела «Лови»
– п’єса «Лимерівна»
Характериними рисами прози Панаса Мирного є масштабність реалістичних малюнків, достовірне відтворення побуту людей, соціальність та психологізм.
Чому Панас Мирний взяв псевдонім?
Рудченко писав під псевдонімом і жодного разу не опублікував своє фото, не шукав слави, його особа була не відома жандармерії. У той час українська мова була заборена, авторів переслідували. Тому Рудченко вимушений був взяти псевонім. Із дитячих років Панас Мирний відрізнявся мовчазністю, замкненістю, не любив сварки. Як згадувала сестрв : “Був дуже мирним”. Можливо, саме через цю рису свого характеру Панас Рудченко взяв собі цей псевдонім.
Панас Мирний хронологічна таблиця також викладена на нашому сайті, розширити чи скоротити її ви можете використовуючи повну біографію.