«Подорожній, коли ти прийдеш у Спа…» аналіз

Подорожній, коли ти прийдеш у Спа аналіз Аналіз твору

Генріх Белль у творі «Подорожній, коли ти прийдеш у Спа…» закликає людство не повторювати помилок, берегти мир і боротися за нього. Аналіз оповідання Г.Белля «Подорожній, коли ти прийдеш у Спа…» допоможе визначити, яка тема, ідея, жанр, сюжет, композиція та скласти літературний паспорт.

«Подорожній, коли ти прийдеш у Спа…» аналіз твору

Автор – Г. Белль

Рік написання – 1950 р.

Жанр – оповідання

Тема – опис пораненого юнака, який потрапляє у власну гімназію, перетворену на шпиталь

Ідея – війна антигуманна і протиприродна.

Проблеми твору – проблема майбутнього покоління Німеччини; засудження жахів війни; лжепатріотизм тих, хто посилає людей на війну.

Місце подій – школа, де вчився головний герой. Події відбуваються протягом одного дня.

Оповідання впливає на серце і розум читача, сприймається немов «один суцільний крик, волання про даремно загублене життя» Воно сповнене антивоєнного пафосу і закликає не допускати більше того, що трапилося з його головним героєм.

Сюжет будується на поступовому впізнаванні головним героєм, молодим пораненим солдатом, гімназії, в якій він навчався протягом восьми років і яку залишив лише три місяці тому, коли його було відправлено одразу зі шкільної парти на фронт.

Головний герой – пересічний представник воєнного покоління. Це звичайний німецький юнак, учорашній школяр. Він був на війні тільки три місяці. Белль нічого не розповідає про характер свого героя, його схильності, він навіть не дає йому імені: тому що таких, як він, були тисячі. Після тяжкого поранення, його скаліченого, привезли в рідну гімназію, яку переобладнали в шпиталь. Коли хлопця несуть коридорами, він бачить знайомі стіни з табличками: 6-А, 6-Б, фотографії, малюнки, портрети живописців і політичних діячів. Але герой не може повірити, що опинився у рідній школі, де навчався 8 років до війни… Він переконується в тому, що це його навчальний заклад, коли, лежачи на ношах, бачить на дошці в кабінеті малювання власноруч написані слова: “Подорожній, коли ти прийдеш у Спа…”. У розв’язці оповідання головний герой усвідомлює свою втрату майбутнього.

Подорож головного героя коридорами гімназії – дає автору можливість показати через особисту долю одного з учнів систему навчання і виховання у Німеччині, результатом, якої стає смерть.

«Подорожній, коли ти прийдеш у Спа…» план

1. Таблички з написами класів. 2. Картина художника Фейєрбаха «Медея». 3. Скульптура «Хлопчик виймає терня». 4. Гопліт. 5. Погруддя Цезаря, Цицерона, Марка Аврелія. 6. Гермесова колона. 7. Зображення Зевса. 8. Макет Парфенону. 9. Краєвид Того. 10. Портрет Ніцше. 11. Портрети «взірцевих арійців»: Фрідріх ІІ Великий, Бісмарк, Гітлер. 12.Хрест на стіні. 13. Зала малювання. 14. Власний напис на дошці

«Подорожній, коли ти прийдеш у Спа…» образи-символи

  • Хрест – проблема злочину, покарання, гріха й каяття, віри в духовний початок, очищувальну силу віри; проблема вибору
  • Число 7 – це число кінця вимірювань; символ певної межі, за якою відбуваються серйозні психологічні зміни, переоцінювання цінностей
  • Молоко – символ повернення героя у щасливе минуле; дає рятівне коротке забуття
  • Школа – символ смерті, безнадії
  • Чорний колір – символ болю, смерті, страждання

“Подорожній, коли ти прийдеш у Спа…” чому така назва? З цієї фрази починається давньогрецький вірш-епітафія про битву у Фермопільській ущелині, де, захищаючи Вітчизну, загинули 300 спартанських воїнів. Повна фраза: «Подорожній, коли ти прийдеш у Спарту, перекажи македонцям, що вкупі мертві ми тут лежимо, вірні їм даним словом». Її автором був Сімонід Кеоський. Фраза, яку винесено у заголовок, не закінчена, тому що герой не встиг дописати її на дошці перед мобілізацією в діючу армію. Юний хлопчик став не героєм, як спартанці, а «гарматним м’ясом». Автор використав незакінчену фразу, щоб підкреслити, що її зміст не відповідає духу війни, що її вела фашистська Німеччина.

Ця фраза безпосередньо пов’язана з головною ідеєю засудження війни та є авторською концепцією заперечення війни.

Назва твору «Подорожній, коли ти прийдеш у Спа…» — це німе питання до читачів. Як тепер цей одноногий солдат підійде до дошки? Як він без рук зможе дописати незакінчену фразу?

Ознаки психологічності у творі  «Подорожній, коли ти прийдеш у Спа…»
У творі багато роздумів героя про сенс життя.
✵ Форма розповіді – від першої особи підлітка, німецького солдата.
Наявний принцип контрасту.
в основі оповідання — процес упізнавання героєм власної гімназії (минуле) і усвідомлення свого подальшого життя
психологічна символіка та деталі  (таблиця з іменами полеглих, запис на дошці).
відсутня характеристика героя автором.

«Подорожній, коли ти прийдеш у Спа…» особливості композиції

✵ Сюжет побудований незвичайно, щоб персонажі мали змогу розкритися перед читачами самі, без авторських тлумачень. Твір починається з такого сюжетного елемента – розвиток дії.

✵ Герой оповідання — лише жертва війни, бо жодних злочинів він не скоїв. Автор не дає йому імені, бо це узагальнений образ. У долі одного молодого скаліченого солдата, як у дзеркалі, відбивається безліч доль інших людей, життя яких понівечене війною.

✵ Події описані через діалоги героїв, або через їхні монологи, розповіді про події, свідками яких вони були.

✵ Присутність автора завжди відчутна у думках героїв, що містять його спостереження, роздуми.

✵ Художній засіб розкриття психологічного стану героя, його душі – внутрішній монолог.

«Подорожній, коли ти прийдеш у Спа …» скорочено аудіокнига

Оцініть статтю
Додати коментар