Повідомлення про фосфор

Хімія

Повідомлення про фосфор з хімії допоможе Вам підготуватися до заняття. Реферат на тему “Фосфор” українською розповість багато корисної інформації про хімічний елемент, який має атомний номер 15.

Розповідь про Фосфор

Фосфор є хімічним елементом, який в періодичній системі Менделєєва розташовується в V групі. Його хімічна формула – Р.

Назва елемента походить від грецького слова «phosphoros» і означає «світлоносний». У земній корі його досить багато – 0,08-0,09% від загальної маси кори Землі. Також фосфор є і в морській воді. Елемент має високу хімічну активність, тому у вільному стані його не зустрінеш. Він здатний утворювати 190 мінералів. Його називають ще елементом життя, так як він міститься в тваринних тканинах, зелених рослинах, білках і так далі.

Відкриття фосфору

Цікаво, але фосфор відкривали кілька разів, і кожного разу його отримували з сечі. Є згадки арабського хіміка Альхільда ​​Бехіля (XII століття) про те, що він відкрив елемент, коли переганяв сечу в суміші з вугіллям, глиною і вапном. Але офіційною датою його відкриття вважається 1669 рік. Тоді Хеннінг Бранд, купець і алхімік-любитель з Гамбурга, в спробах поправити своє фінансове становище займався обробкою різноманітних продуктів. Він вважав, що фізіологічні продукти містять в собі «первинну матерію», основу філософського каменю. З цією метою Хеннінг Бранд виявив інтерес до людської сечі. Алхімік збирав сечу з солдатських казарм, випарював її до стану сиропоподібної рідини. Її він дистилював і отримував червоне важке «Урін масло» з твердим залишком на дні. При нагріванні залишку без доступу до повітря починав утворюватися білий дим, який осідав на стінках ємності і світився в темряві. Отриману речовину Бранд назвав фосфором.

Рецепт отримання даного елемента зберігався в секреті. У 1680 році Р.Бойль відкрив фосфор втретє. У XVIII столітті метод отримання фосфору дещо модифікували: сечу нагрівали з NaCl (кухонною сіллю), PbO (оксидом свинцю), K2CO3 (поташом) і C (вугіллям). Тільки в 1777 році К.В.Шеєле розробив новий спосіб отримання елемента з кісток і рогів тварин.

Види фосфору

Фосфор має аллотропні модифікації, які різні за формами. Найпоширенішими є:

  • Білий фосфор. Це звичайна речовина білого кольору з молекулярною формулою Р4. Зовні нагадує парафін. Легко ріжеться ножем і деформується при найменших зусиллях. У темряві білий фосфор злегка світиться блідо-зеленим світлом. Дане явище має назву хемілюмінесценція. В органічних розчинниках він легко розчиняється і окислюється киснем. Білий фосфор є отруйною речовиною.
  • Жовтий фосфор. Це білий фосфор, який містить домішки. У воді не розчиняється, легко загорається і окислюється на повітрі. Плавиться при температурі +34 ° C. У темряві також світиться.
  • Червоний фосфор. Виходить в процесі нагрівання білого фосфору до занадто високих температур. Це полімер зі складною структурою. Колір елемента коливається від світло червоного до темно-коричневого залежно від умов отримання. Він не такий активний як білий і жовтий фосфор. Розчиняється тільки в розплавленому вісмуту і свинцю. У темряві не світиться. Його слід зберігати в закритих герметичних тарах, так як на повітрі він повільно окислюється. Практично не отруйний і застосовується для виробництва сірників.
  • Чорний фосфор. Зовні нагадує графіт. Його отримали в 1914 році з білого фосфору. Він не розчиняється в органічних розчинниках і воді. Починає горіти тільки при температурі + 4000С. Має властивості напівпровідникових матеріалів.

Фосфор в хімії

Атоми фосфору зливаються в двоатомні і чотирьохатомні полімерні молекули. Ступінь окислювання +5, +3, -3. У з’єднаннях утворює ковалентний зв’язок. Фосфор є хімічно активним елементом. При горінні елемента утворюються кислоти – поліфосфорні (Hn + 2 РО3n + 1), ортофосфорні (H3PO4), фосфорноваті (H4Р2О6), фосфористі (H3PO3), фосфорноватисті (H3PO2) і надкислоти – мононадфосфорні (H3PO5) і надфосфорні (H4Р2О8).

Фосфор реагує з галогенами і виділяє велику кількість тепла. При взаємодії з вуглецем утворює карбід PC3, а при нагріванні з металом – фосфід.

Сподіваємося, що “Фосфор” реферат допоміг Вам підготуватися до заняття, і Ви поглибили свої знання в області хімії. А повідомлення про фосфор Ви можете доповнити через форму коментарів нижче.

Оцініть статтю
Додати коментар