Миючі засоби реферат українською коротко розповість Вам багато корисної інформації. Повідомлення про миючі засоби допоможе поглибити свої пізнання в області хімії.
Цікава інформація про миючі засоби
Миючі засоби – це органічні складні сполуки, які застосовуються з добавками або в чистому вигляді для миття предметів домашнього ужитку і прання текстильних виробів.
Вони допомагають відбілювати і фарбувати тканини, полегшують приготування суспензій і емульсій при отриманні барвистих складових, харчових продуктів, підвищують антифрикційний рівень мастильних матеріалів.
Активну частину миючих засобів складають миючі речовини, які являють собою органічні сполуки. Вони утворюють у воді напівколоїдний розчин і піну. Їх поверхнева активність знижує поверхневий натяг води і збільшує намокаючу здатність.
У молекулі цих сполук – вуглеводневий довгий ланцюг R, що містить 17 атомів вуглецю. Полярна частина молекули відповідає за розчинність засобів в воді, а гідрофобна, навпаки, гальмує і ускладнює розчинення, прагне витіснити мильну молекулу на поверхню. Ось чому мило концентрується тільки на поверхні миючого розчину. Якщо його збовтати, то утворюється піна, яка змиває забруднення.
Деякі миючі речовини містять в собі СООН, що взаємодіє з солями магнію і кальцію. Це може призвести до утворення «вапняного мила». Воно не розчиняється і осідає на тканини, погіршуючи її міцність. Тому карбоксильну групу або блокують або замінюють на іншу полярну реакційну групу.
Класифікація миючих засобів
Миючі речовини діляться на такі типи в залежності від активної групи і вуглеводневого радикала:
- Алкілкарбонати (RCOONa)
- Алкілсульфати (первинні і вторинні)
- Алкілсульфонати
- Алкіларілсульфонати або оульфонати
- Алкіламмонійхлоріди катіоноактивні миючі речовини
Миючі засоби при виготовленні отримують багато сульфатів, жирової сировини, сульфонатів, тобто багато синтетичних речовин. Перераховані вище типи миючих засобів називаються йоногенні або іоноутворюючі. У воді вони утворюють поверхневий, активний заряджений негативний іон. Виділяють ще неіоногенні миючі речовини, які поширені не так широко як попередні.
Склад миючих засобів
Як Ви вже зрозуміли, основна частина складу представлена миючими речовинами. Миючий ефект залежить від здатності засобу подрібнювати, змочувати і емульгувати забруднення. Господарські мила містять в собі багато калієвих і натрієвих солей жирних кислот. Синтетичні миючі речовини не мають високої миючої здатності, тому їх застосовують разом з лужними і нейтральними солями, стабілізаторами піни та відбілювачами.
Лужні солі представлені тріполйфосфатом, содою кальцинованою, тринатрийфосфатом, гексаметафосфатом, силікатом натрію. Вони покращують колоїдну структуру і емульгуючу здатність миючих розчинів. Завдяки лужним солям утворюється міцна плівка навколо забруднення, вода стає більш м’яка і створюється сприятливе середовище для прання волокнистих виробів. Стабілізатори піни сприяють кращому проникненню миючих засобів в виріб. Для повторного усунення осаджених забруднень в їх склад вводять КМЦ – карбоксіме-тілцеллюлозу.
Сподіваємося, що реферат “Миючі засоби” з хімії допоміг Вам підготуватися до заняття. А розповідь про миючі засоби Ви можете розширити через форму коментарів нижче.