Повідомлення про віруси

Генетика

Повідомлення про віруси на українській мові може бути використане учнями при підготовці до уроку. Інформація про віруси може бути доповнена цікавими фактами.

Розповідь про віруси

Що таке віруси?

Віруси – це маленькі, неклітинні життєві форми, які можна побачити тільки під електронним мікроскопом. Вони є внутрішньоклітинними паразитами. Коли вони знаходяться за межами клітини, то своїх властивостей не виявляють і мають форму кристала. Відкриття вірусів належить Д. Іванівському, який досліджував мозаїчну хворобу листя тютюну в 1892 році.

Характеристика вірусів

Віруси існують на планеті у всіх її екосистемах. Їх вивчає наука вірусологія, а точніше мікробіологія. Вірусна частка складається з:

  • Генетичних даних ДНК або РНК.
  • Білкової оболонки.

Форма цих організмів найрізноманітніша, від простої спіральної до ікосаедричної. За природою вони паразити, тому за межами клітини розмножуватися не можуть. Навіть їх життєдіяльність тоді практично на нулі.

Поширюються такими способами:

  1. Віруси, які живуть в рослинах, поширюють комахи.
  2. Віруси, які живуть в тварин, поширюються комахами.
  3. Віруси, які живуть в людському організмі, передаються статевим, повітряно-крапельним шляхом, через переливання крові.

Паразити населяють кожен міліметр планети. І вони з’явилися з самого моменту появи життя на Землі.

Дані позаклітинні агенти мають деяку схожість з живими клітинами: у них є набір генів, розмножуються (створюючи свої копії) і вони еволюціонують шляхом природного відбору. Але живою матерією їх назвати не можна, так як клітинної будови у них немає. Віруси для синтезування власних молекул шукають клітку-господаря. Без неї вони не здатні розмножуватися. У 2013 році вчені виявили, що деякі бактеріофаги мають свою імунну систему, яка може адаптуватися.

Класифікація вірусів

Лауреат Нобелівської премії Девід Балтімор розробив класифікацію вірусів. Вона актуальна і сьогодні. Вона побудована на типі нуклеїнової кислоти, що використовується вірусом для переносу спадкового матеріалу, та на тому, яким шляхом відбувається її експресія та реплікація. Отже, віруси діляться на:

  • Організми з дволанцюговим ДНК без стадії РНК. Це герпевіруси, мімівіруси.
  • Віруси з одноланцюговим ДНК з позитивною полярністю. Це парвовіруси.
  • Організми з дволанцюговим РНК. Це ротавіруси.
  • Віруси з одноланцюговим РНК позитивної полярності. Це ортоміксовіруси, пікорнавіруси, флавівіруси.
  • Організми з одноланцюговою молекулою РНК негативної або подвійної  полярності. Це філовірусів.
  • Віруси з одноланцюговою позитивною РНК, синтезом ДНК на матриці РНК. Це ВІЛ.
  • Організми з дволанцюговим ДНК, синтезом ДНК на матриці РНК. Це гепатит В.

Життєдіяльний цикл вірусів

У всіх вірусів життєвий цикл протікає майже однаково. Для розмноження вони використовують матеріали клітини господаря і виробляють величезну кількість своїх копій. Життєдіяльність цих організмів складається з взаємоповязаних етапів. Перший етап передбачає прикріплення вірусу до господарської клітці і створення між ними білкового зв’язку. Наступний крок – проникнення в клітину і передача їй свого генетичного матеріалу. Далі відбувається руйнування капсида і звільнення геномної нуклеїнової кислоти. Паразит всередині клітини починає збирати навколо себе вірусні частинки і модифікувати білок. Після виконаної роботи вірус залишає клітину, продовжуючи активно розвиватися далі, живучи в ній.

Сподіваємося, викладена інформація про віруси допомогла Вам. А власну розповідь про віруси Ви можете залишати через форму коментарів.

Оцініть статтю
Додати коментар