Повідомлення про вулкани

Географія

Повідомлення про вулкани, геологічні утворення на поверхні кори, в яких на поверхню виходить магма і утворює вулканічні гази, лаву, каміння. Інформація про вулкани може бути доповнена цікавими фактами.

Розповідь про вулкани

Що таке вулкан?

З латинської слово «вулкан» позначає вогонь, полум’я. В надрах Землі під впливом високих температур відбувається розплавлення гірських порід з магматичною основою. В ході цього процесу виділяється велика кількість газоподібних речовин. Обсяг розплаву і тиск на тверді породи підвищується в рази. Магма починає рухатися у напрямку до областей меншого тиску вгору на поверхню. Тріщини земної кори починають заповнюватися гірськими рідкими породами, і, розриваючись, піднімають цілі пласти кори.

Магма може частково застигнути, формуючи лаколіти і магматичні жили. Інша частина при виверженні вулканів виходить на поверхню у вигляді вулканічного попелу, лави, газів, уламків порід і злитків лави.

Види вулканів

  • тріщинні

Вони не піднімаються над поверхнею Землі досить високо. З тріщиних вулканів випливає магма на поверхню. Їх на планеті дуже мало.

  • центральні

Являють собою конус великої висоти, з якого при виверженнях виходять магма і лава. У такого вулкана є жерло (по ньому тече магма) і кратери (отвір, з якого магма виходить на поверхню).

Також вулкани поділяються на згаслі, діючі і сплячі. Сплячі вулкани на даний момент не активні, хоча під ними постійно відбуваються землетруси локального типу. А згаслі означають, що вулканічна активність відсутня.

Скільки вулканів на Землі?

На планеті є близько 1500 вулканів, як діючих, так і згаслих. Найвідомішими з них є Ключевська Сопка (Камчатка), Ельбрус (Кавказ), Кіліманджаро (Африка), Фудзіяма (Японія).

Діючі вулкани розташовані в основному в межах літосферних плит.

Велика їх частина розташована уздовж периметра Тихого океану. Вони формують так зване «вогняне кільце». Найактивнішою вулканічною зоною є Середземноморсько-Індонезійський пояс. Виверження вулканів здійснюється по певній закономірності – їх розміщення в сейсмічних областях, рухливих областях.

Найбільший вулкан на планеті – Мауна-Лоа. Він займає практично всю частину Гавайського острова і є найактивнішим.

Відомі виверження вулканів в історії: цікаві факти

  • Вулкан Везувій (Італія). Виверження сталося 24 серпня 79 року. Воно знищило місто Помпеї, покривши його шаром пилу в 8 м. Попіл Везувію долетів до Сирії і Єгипту. На сьогоднішній день це єдиний діючий вулкан в Європі. Всього зафіксовано більше 80 вивержень. Останнє з них було в 1944 році.Повідомлення про вулкани
  • Тамбора (острів Сумбава). Виверження сталося 5 квітня 1815 року. У сучасній історії це найбільше за обсягом викинутого матеріалу і за кількістю загиблих виверження. Він повністю знищив культуру Тамбора, яку європейці відкрили незадовго до цього. Вулкан був активний 10 днів і зменшився на 1400 м у висоту. Він покрив попелом територію в 500 км, і 3 дні сонце не проступало крізь нього.
  • Вулкан Таупо (Нова Зеландія). Виверження сталося 27 тисяч років тому, і вчені вважають його найсильнішим за всю історію планети. В результаті його активної діяльності утворилося озеро Таупо. Останній раз вулкан вивергався в 180 році н. е. Його вибухова хвиля і попіл знищили половину Північного острова. В атмосферу викинулося 100 км3 тектонічної матерії.
  • Вулкан Кракатау (Індонезія). Виверження сталося 27 серпня 1883 року. Воно викликало 30-метрове цунамі, яке змило 295 міст і сіл. Шматки лави відлітали на висоту 55 км. Попіл вкрив територію 5330 км. Вибухова хвиля обігнула планету до 11 разів. За силою вибух Кракатау був в 200 000 разів більше, ніж вибух Хіросімі. Вчені припускають, що він раніше прокидався в 535 році і від його діяльності, можливо, утворилися острови Суматра і Ява. Після виверження 1883 року вулкан Кракатау зруйнувався. І на його місці в 1927 з’явився новий діючий вулкан – Анак Кракатау.
  • Вулкан Санторін (Греція). Виверження сталося за 1,5 тисячі років до н.е. І воно знищило Критську цивілізацію, а також сприяло зануренню під воду острову Фера. Це не єдинае його виверження. У 1886 році він цілий рік вивергав шматки лави прямо з моря на 500-метрову висоту.
  • Вулкан Монтань-Пеле (Мартініка). Виверження почалося в квітні 1902 року. Уже 8 травня він накрив пилом місто, розташоване в 8-кілометровій зоні від нього. Близько Мартініки морське дно опустилося на пару сотень метрів.
  • Вулкан Невадо-дель-Руїс (Колумбія). Виверження почалося 13 листопада 1985 року, і протягом 10 хвилин було знищене місто Армеро з населенням в 29 000 чоловік.
  • Вулкан Пінатубо (Філіппіни). Протягом довгих 622 років він вважався згаслим. Але 12 червня 1991 року знищив 18 км території навколо себе. Наслідком такої катастрофи є зниження температури і зменшення озонового шару, що сприяло утворенню великої озонової діри.
  • Вулкан Катмай (Аляска). Його виверження 6 червня 1912 року був найбільшим в історії ХХ століття.

Сподіваємося, що доповідь про вулкани для дітей допомогла Вам підготуватися до заняття. А своє повідомлення про вулкани Ви можете залишити через форму коментарів нижче.

Оцініть статтю
Додати коментар

  1. Федот

    Спасибі думаю буде 11 баллів 🙂

    Відповіcти
  2. женя

    дякую за повідомлення

    Відповіcти