Повідомлення про жири

Хімія

Повідомлення про жири з хімії коротко розповість багато корисної інформації про ці речовини.

Розповідь про жири

Виділяти жир люди навчилися давно. Добували його з натуральних об’єктів і використовували в повсякденному житті: жир горів в світильниках, ним змащували полози, він освітлював печери первісних людей. Також жири є основним джерелом харчування людини. Тварини, що живуть в пустелях, запасають жир як джерело води і енергії. Жировий шар китів і тюленів допомагає плавати їм в холодних водах Північного Льодовитого океану.

Жири в природі широко поширені. Разом з білками і вуглеводами вони входять до складу рослинних і тваринних організмів. Джерела жирів це живі організми: свині, вівці, корови, кури, кити, гуси, тюлені, тріскові, акули, оселедець. З печінки акули і тріски добувають цінний лікарський засіб – риб’ячий жир. З оселедця отримують жири для підгодівлі сільських тварин. Рослинні жири називаються маслами. Вони рідкі. Їх добувають з таких рослин: льон, соя, бавовна, арахіс, рапс, соняшник, кунжут, гірчиця, мак, коноплі, кукурудза, кокос, шипшина, олійна пальма і обліпиха.

Історія відкриття жирів

У XVII столітті Отто Тахеній, німецький вчений і хімік-аналітик, першим висунув припущення, що в жирах є прихована кислота. У 1741 році Клод Жозеф Жоффруа, французький хімік, вперше побачив, що коли відбувається розкладання мила кислотою, то утворюється жирна маса. Про те, що в складі жиру є гліцерин, вказав в 1779 році Карл Вільгельм Шеєле, шведський хімік.

Хімічний склад цих речовин вперше визначив Мішель Ежен Шеврель (французький хімік) на початку минулого століття. У 1813 році він встановив їх будову, проводячи в лужному середовищі реакції гідролізу жирів. Учений довів, що вони складаються з жирних кислот і гліцерину, причому жири це не просто суміш, і з’єднання елементів, яке при потраплянні в воду розпадається.

Функції жирів

Вони виконують різні функції – енергетичну, будівельну, запасаючу і захисну. Вони забезпечують до 50% енергії, яка потрібна людині. Тому досить споживати всього лише 70-80 г в день. Жири це джерело жирних кислот, гормонів і вітамінів А, D, Е, К.

У людському і тваринному організмах жир виконує функцію теплоізолюючої оболонки. Також жири розчиняють смакові речовини, барвники та вітаміни. Птахи використовують їх для змащення своїх м’язових волокон.

Жири надовго забезпечують насичення організму харчовими продуктами, адже перетравлюються вони повільно і почуття голоду довго не настає.

Класифікація жирів

Жири – це тверді речовини. Речовини тваринного походження в своєму складі мають гліцериди граничних кислот. А жири рослинного походження складаються з гліцеридів ненасичених карбонових кислот.

Жири бувають:

  • Насичені – пальмітинова (C15H31COOH), стеаринова (C17H35COOH), масляна (C3H7COOH).
  • Ненасичені – олеїнова (C17H33COOH), лінолева (C17H31COOH), ліноленова (C17H29COOH), арахідонова (C19H31COOH).

Фізичні властивості жирів

Тваринні жири є твердими речовинами. Температура їх плавлення невисока. Переважають в них залишки насичених кислот. Масла або рослинні жири є рідинами і містять залишки ненасичених (ненасичених) кислот.

Хімічні властивості жирів

Омилення або гідроліз жирів. Відбувається під впливом води і за участю кислотних каталізаторів або ферментів. В результаті виходить суміш карбонових кислот і спирт – гліцерин. Під час лужного гідролізу утворюються солі жирних вищих кислот – мила.

Гідрування жирів. Це процес перетворення рідких рослинних масел в тверді. Продукт гідрогенізації – саломас, штучне сало. Таким шляхом в промисловості отримують маргарин (з додаванням молока, вітамінів, цукру, солі і масел).

Застосування жирів

Жири застосовуються в наступних сферах промисловості:

  • Фармацевтика. З деяких жирів роблять лікарські препарати. Риб’ячий жир дуже корисний для організму людини, так само як і жир печінки тріски.
  • Харчова промисловість. Сьогодні важко уявити своє життя без смачних різноманітних масел, масла, кремів, солодощів та іншого.
  • У косметичній промисловості.
  • У миловарінні.
  • Для виготовлення мастильних матеріалів.

Сподіваємося, що цікава інформація про жири допомогла Вам підготуватися до заняття. А розповідь про жири Ви можете доповнити через форму коментарів.

Оцініть статтю
Додати коментар