Все про Індійський океан для дітей коротко зібрано в цій статті. Також інформація про Індійський океан може бути доповнена цікавими фактами.
Реферат про Індійський океан 4 клас
Індійський океан: географічне положення
Індійський океан розташовується в східній півкулі. На північному сході і півночі він обмежений Євразією, на заході – Африкою, антарктичною зоною конвергенції на південному сході, на півдні – східним узбережжям Африки, на сході – західним узбережжям Океанії і Австралії. Даний океан є третім за величиною після Атлантичного і Тихого океанів.
Площа Індійського океану – 76,2 млн. км2, а обсяг вод дорівнює 282,6 млн. км3.
Особливості Індійського океану
Саме з Індійського океану почалося дослідження водних просторів. Звичайно, населення найдавніших цивілізацій далеко не запливало у відкриті води і вважало океан величезним морем. Індійський океан досить теплий: температура води біля берегів Австралії становить + 29ºС, в субтропіках + 20ºС.
У цей океан, на відміну від інших океанів, впадає невелика кількість річок. Переважно на півночі. Річки несуть в нього велику кількість осадових порід, тому північна частина океану досить забруднена. Південна частина Індійського океану набагато чистіше, так як тут немає прісноводних артерій. Тому вода кришталево чиста з темним, блакитним відливом. Саме відсутність опріснення і велике випаровування є причиною того, що солоність Індійського океану набагато вище, ніж в інших океанах. Найсолоніша ділянка Індійського океану це Червоне море. Його солоність становить 42‰. Також на солоність океану впливають айсберги, які запливають далеко вглиб. До 40º південної широти середня солоність води 32‰.
Також в цьому океані величезна швидкість руху пасатів і мусонів. Тому тут формуються великі поверхневі течії. Найбільша з них – Сомалійська течія, яка тече взимку з півночі на південь, а з настанням літа воно змінює напрямок.
Рельєф дна Індійського океану
Рельєф дна різноманітний і складний. На південному сході і північному заході виділяється система серединно-океанічних хребтів. Вони характеризуються наявністю Рифт, поперечних розломів, сейсмічністю і підводним вулканізмом. Між хребтами знаходяться глибоководні численні улоговини. Шельф на дні океану переважно невеликий, але біля берегів Азії він розширюється.
Корисні копалини Індійського океану
В Індійському океані багато корисних копалин, смарагдів, алмазів, перлів та інших дорогоцінних каменів. У Перській затоці знаходиться найбільше родовище нафти, освоєне людиною.
Клімат Індійського океану
Оскільки Індійський океан межує з материками, то кліматичні умови деякою мірою визначаються навколишнього сушею. Він володіє негласним статусом «муссонського». Справа в тому, що різкий контраст над морем і сушею створює сильні вітри, мусони.
Влітку на півночі океану суша сильно нагрівається і виникає область низького тиску, яка викликає рясні опади над океаном і материком. Це явище назвали «південно-західним екваторіальним мусоном». Взимку погода більш різка: в океані спостерігаються руйнівні урагани, повені на суші. Над Азією панують область високого тиску і пасати.
Органічний світ Індійського океану
Тваринний світ досить різноманітний і багатий, особливо в прибережних районах і тропічній частині. Коралові рифи простяглися вздовж всього Індійського океану і продовжуються в Тихому. У прибережних водах багато заростей мангрових рослин. У тропічній області велика кількість планктону, який, в свою чергу, служить їжею для більших риб (акули, тунця). У водах плавають морські черепахи і змії.
У північній частині плаває анчоус, сардінелла, скумбрія, корифена, летючі риби, тунець, акула. У південній зустрічаються білокровні і нототенієві риби, китоподібні і ластоногі. У заростях велике скупчення креветок, лангустів, криля.
Цікаво, що на тлі такого великого розмаїття тваринного світу, на півдні Індійського океану виділяється океанічна пустеля, де життєві форми мінімальні.
Індійський океан цікаві факти
Поверхня Індійського океану час від часу покривається колами, що світяться. Вони то зникають, то з’являються знову. Вчені поки що не прийшли до єдиної думки щодо природи цих кіл, проте припускають, що вони з’являються внаслідок величезної концентрації планктону, спливаючого на поверхню води.
В океані розташоване найбільше солоне море на планеті (після Мертвого) – це Червоне море. У нього не впадає жодна річка, тому воно не тільки солоне, а й прозоре.
В Індійському океані живе найстрашніша отруйна тварина – синьокільчастий восьминіг. Його розміри не більше м’ячика для гольфу. Однак після контакту з ним людина через 5 хвилин починає відчувати задуху і через 2 години гине.
Це найтепліший океан на планеті.
Біля острова Маврикій можна спостерігати цікаве природне явище – підводний водоспад. З боку він здається справжнім. Така ілюзія виникає внаслідок стоку піску у воду і відкладенням мулу.
Сподіваємося, що повідомлення про Індійський океан допомогло Вам підготуватися до заняття. А відомості про Індійський океан Ви можете доповнити через форму коментарів нижче.