Причина утворення припливів і відпливів

Причина утворення припливів і відпливів Географія

 Яка головна причина утворення припливів і відпливів у Світовому океані, за яких умов виникають максимальні припливи на Землі? Відповіді на всі ці питання Ви дізнаєтеся з цієї статті.

Причина утворення припливів і відпливів

Що таке припливи та відпливи?

Припливи і відливи являють собою вертикальні періодичні коливання рівня океану. Вони відбуваються раз або два рази на день. Явища є результатом зміни положення Місяця і Сонця щодо планети, а також впливом їх сил тяжіння на океан.

Таким чином, саме під впливом Місяця на Землі виникають припливи і відпливи!

Відливи і припливи змушують воду витікати-втікати з усть заток, гаваней і річок. У науці ці процеси називаються припливно-відливним плином. Коли вода з океану затоплює затоку, то це називається припливом. Якщо йде назад – відпливом.

Головна причина утворення припливів і відпливів

Оскільки  Місяць і Сонце переміщуються відносно Землі, разом з ними переміщуються і водні маси, утворюючи приливні хвилі. У відкритому морі приливні течії мають обертальний характер, а поблизу берегів і в вузьких затоках і протоках – зворотно-поступальний.

Головна причина утворення припливів і відливів – не Сонце, хоча воно істотно впливає на припливно-відпливні процеси, а Місяць.

Як утворюються припливи і відпливи? У підмісячній точці внаслідок більшого тяжіння Місяця утворюється «горб». Подібний горб утворюється на протилежному боці земної кулі (внаслідок меншого тяжіння). Коли через обертання Землі «горби» досягають суходолу, відбувається приплив. Гравітація Сонця зумовлює схожий ефект, але висота сонячного припливного горба у 2,17 разів менша.

причини утворення припливів і відпливів

У відкритому океані приливна хвиля досягає висоти всього 30-60 см. Однак підходячи до берегової лінії острова або материка, вона значно збільшується у висоті.

У сусідніх районах осторонь від точки під Місяцем, відбуваються відливні реакції води. Ці відстані видалені рівно на ¼ частину окружності Землі. Зі зниженням рівня океану в двох відливних точках відбувається підвищення рівня океану на сторонах Землі, яка звернена до Місяця і на протилежному боці.

Припливи і відпливи залежать не лише від взаємного розміщення Землі, Місяця і Сонця, а й від географічної широти місцини, глибини моря, форми берегової лінії. Наприклад, у відкритому океані висота припливів не перевищує 0,5 м.

 Затока Фанді – це місце де спостерігається максимальна висота припливів Атлантичного океану, що сягає 18м.

Припливи і відпливи: цікаві факти

Найвищі припливи в світі можна спостерігати в бухті Фанді, яка знаходиться на східному узбережжі Канади між Нью-Брансвік і Новою Шотландією.

На Європейському континенті найвищі припливи (до 13.5 м) спостерігаються в Бретанії у міста Сен-Мало.

Тривалість між двома послідовними приливами займає 24 год 50 хв.

Таким чином, ми дізналися, що припливи виникають за рахунок дії Місяця та Сонця.

Оцініть статтю
Додати коментар