Реферат на тему “Нервова система людини”

Анатомія

Реферат про нервову систему розповість з чого складається, які особливості її функціонування, яке значення нервової системи для людини. Повідомлення про нервову систему людини можна доповнити цікавими фактами.

Реферат на тему “Нервова система людини”

Людина не повністю управляє своїм тілом: не можна наказати серцю прискорити биття, шлунку – перестати перетравлювати їжу, людина не помічає, як моргає і дихає. Організм людини – це складний механізм, що складається з безлічі частин; для правильної і злагодженої роботи необхідна злагоджена робота кожної частини. Таку узгодженість забезпечує нервова система людини.

З яких частин складається нервова система організму людини? Нервова система складається з двох частин — центральної та периферичної.

Центральна і периферична система

Нервова система з’єднує всі частини організму в єдине ціле і керує його роботою. Це схоже на локальну мережу, що з’єднує всі частини організму з потужним сервером – центральною нервовою системою, яку утворюють головний і спинний мозок. Від центральної нервової системи відходить безліч найтонших нервів до кожного органу, кожного м’яза в тілі людини. Якщо всі нерви людини з’єднати в одну нитку, вона буде в 4 рази довше відстані від Землі до Місяця. Нерви утворюють периферичну нервову систему.

Реферат на тему “Нервова система людини”

По одних нервах інформація від органів почуттів надходить у спеціальні відділи головного і спинного мозку у вигляді електричних імпульсів, де вона, як в комп’ютері, обробляється (розшифровується, порівнюється з отриманою раніше, запам’ятовується), і в результаті приймається якесь рішення.

По інших нервах команди головного мозку надходять до м’язів тіла, змушуючи їх розслаблятися або скорочуватися. Наприклад, людина побачила червоне світло світлофора, а головний мозок каже м’язам ніг припинити рух. Або, ненавмисно торкнувшись гарячого, людина забирає руку ще до того, як відчує біль. Це захисний механізм організму. Коли чутливі клітини руки відчули жар, цей сигнал відправився в спинний мозок, який віддав наказ м’язам руки різко скоротитися, щоб швидко забрати руку від джерела небезпеки. Одночасно сигнал клітин руки про опік надійшов в головний мозок, який віддав наказ про біль. Біль – це реакція організму на небезпеку.

Нейрони

Злагоджену роботу нервової системи забезпечують нейрони – нервові клітини, які схожі на павучка, який сидить в центрі павутини. Кожен нейрон складається з тіла і безлічі відростків, короткі гіллясті відростки називаються дендрити, один довгі – аксони. Саме по відростках нервових клітин у вигляді слабких електричних сигналів передається інформація. Сусідні нейрони з’єднуються між собою за допомогою відростків.

Спинний мозок

Частину шляху електричні сигнали проходять через спинний мозок. Спинний мозок знаходяться всередині хребта. Головне завдання спинного мозку – обробка інформації, що йде від мозку до тіла і назад. Його можна назвати «інформаційною дорогою».

Спинний мозок розділений на 31 ділянку, від кожної ділянки вліво і вправо відходять нерви, що пронизують все тіло.

Спинний мозок відповідає за роботу опорно-рухової системи та деяких внутрішніх органів, збирає інформацію про навколишнє середовище від органів почуттів.

Дуже важливо зберігати правильну поставу, стежити за станом хребта, щоб спинний мозок міг комфортно працювати. Варто займатися фізкультурою і активною фізичною працею, щоб зміцнювати м’язи спини.

Пам’ятайте, що перелом хребта веде до пошкодження нервових тканин, що може привести до часткової або повної втрати чутливості, паралізації.

Головний мозок

Спинний мозок з’єднується з головним мозком – «центральним комп’ютером» людського організму. Мозок людини надійно захищений черепом.

Маса головного мозку новонародженої дитини – 360 г, до 20 років маса мозку досягає межі – до 1,5 кг.

Головний мозок контролює рухи, відповідає за відчуття, емоції, думки, керує роботою внутрішніх органів. Мозок складається з трьох основних відділів: великі півкулі, мозочок і стовбур мозку.
Будова головного мозку
Реферат на тему “Нервова система людини”Мозок розділений на ліву і праву півкулі. Кожна півкуля розділена на 4 частки: лобову, тім’яну, потиличну і скроневу.

Півкулі зовні вкриті шаром сірої речовини, корою головного мозку, яка покрита щілинами і борозенками, тому мозок нагадує волоський горіх.

Права півкуля контролює ліву сторону тіла, а ліва півкуля – праву сторону тіла. У більшості людей одна половина розвинена сильніше; від цього залежить, правша людина або лівша. Якщо більше розвинена ліва півкуля, людина – правша, якщо права півкуля – лівша.

Мозок розділений на зони, кожна з яких виконує певні обов’язки (наприклад, є зони, що відповідають за вміння рухатися, співати, розрізняти звуки і смак і т. д.), Але, в разі необхідності, сигнали посилаються всім іншим, таким чином, мозок функціонує як єдине ціле.

У потиличній частині головного мозку є мозочок, який координує рухи людини і допомагає тримати рівновагу.
Коли людина йде, вона не замислюється про те, коли і яку ногу піднімати або опускати – про це думає мозочок. Якщо мозочок не працює належним чином, у людини виникають проблеми з рухами.

Стовбур мозку – це протяжне утворення, продовжує спинний мозок і з’єднує всі ділянки мозку між собою.

Через те що мозок працює безперервно, його клітини отримують їжі і кисню в 10 разів більше за інших. Невипадково кора головного мозку покрита мережею кровоносних судин, по яких до нейронів надходить їжа і кисень. Якщо людина перебуває в задушливій кімнаті, у неї починає боліти голова – це клітини мозку сигналізують про нестачу кисню. Необхідно подихати свіжим повітрям або провітрити приміщення.

Значення нервової системи

Значення нервової системи дуже велике і полягає в тому, що вона об’єднує, регулює і сприяє узгодженим діям всіх органів і систем організму, підтримує зв’язок між організмом і навколишнім середовищем, а так само підтримує діяльність людини не лише як біологічної, а й як соціальної істоти.

Безцінне значення в формуванні соціальної суті людини зіграли розвиток мови, мислення, пам’яті та інших видів психічної діяльності.

Відпочинок нервової системи

Як і будь-яка інша частина тіла, клітини мозку вимагають відпочинку. Нервова система відпочиває під час сну.

Весь день мозок сприймав інформацію, а вночі він готується до нового дня: обробляє отримані дані, виділяє головне і запам’ятовує. Людина спить в той час, коли мозок виконує цю роботу і відпочиває. Потік крові до судин головного мозку вночі істотно зменшується, майже наполовину, тому так важливо висипатися. Для того щоб виспатися і не відчувати втоми, людина має спокійно спати не менше 8 годин. Зміна видів діяльності під час дня, заняття фізкультурою і фізичною працею дозволяють мозку не втомлюватися довше. Мозок, як і м’язи, можна тренувати: грати в шахи, вирішувати логічні завдання, вчити на пам’ять вірші.

Сподіваємося, що ви дізналися все про нервову систему людини, та змогли отримати гарну оцінку. Щоб крще запам’ятами матеріал рекомендуємо пройти тест на тему “Нервова система людини”.

Оцініть статтю
Додати коментар