Планування та прогнозування часто використовують як слова – синоніми. Проте різниця між плануванням і прогнозуванням існує.
Яка різниця між плануванням і прогнозуванням
- Сутність. Планування – це стратегія компанії, прогнозування – тактика.
- Питання. Планування стосується глобальних цілей, прогнозування – прикладних завдань.
- Часовий період. Планування складається на коротко-, середньо -та довгострокову перспективу, прогнозування – на ультракороткий або короткий відрізок часу (як прогноз погоди).
- Управління. На виконання плану можна вплинути, як безпосередньо, так і опосередковано. Прогноз завжди залежить від великої кількості змінних, впливати на які або важко, або неможливо.
- Правові наслідки. Планування – це складання «дорожньої карти», обов’язкової для виконання. Прогнозування – спроба на основі наявних даних заглянути в майбутнє і відстежити динаміку показників.
Що таке планування?
Планування – цілеспрямована діяльність організації, пов’язана з постановкою цілей на певну часову перспективу для оптимального розподілу ресурсів і досягнення місії компанії. Плануванню властиві чітко позначені інтервали (квартал, рік, п’ятирічка і т.д.) , а по кожному напрямку діяльності призначається відповідальний виконавець.
Що таке прогнозування?
Прогнозування – вірогідність визначення стану досліджуваного об’єкта (ринок, рівень продажів, попит) в майбутньому на основі наявних даних. Таку діяльність слід відрізняти від ворожіння і пророкування. Прогнозування вибудовується на основі об’єктивної інформації, а також динамічних тенденцій, що впливають на систему.
В чому відмінність між плануванням і прогнозуванням
Отже, зазначені визначення володіють великою кількістю особливостей. План – це завдання, поставлене перед організацією та її співробітниками. Так має бути , і виконавцям потрібно насамперед думати про те, як домогтися реалізації поставлених завдань.
Прогноз – це те , що може вийти, погляд у майбутнє і його ймовірне осмислення. Він ніколи не буває точним на 100 % , так як впливати на обставини вкрай важко.
План служить своєрідним орієнтиром, відступ від положень якого неприпустимо. І якщо перевиконання показників ще можна пережити (хоча на багатьох компаніях це не вітається), то недоробка завжди карається. Прогноз – це всього лише можливе майбутнє, і якщо воно не наступить, ніхто не понесе за це відповідальності