Повідомлення про Азовське море на українській мові може бути використане учнями при підготовці до уроку. Інформація про Азовське море може бути доповнена цікавими фактами.
Розповідь про Азовське море
Азовське море знаходиться в півдні України. Воно практично з усіх боків має материкові кордони. Лише на півдні невелика протока сполучає його з водами Чорного моря. Рубіж між цими морями проходить в Керченській протоці по лінії, що з’єднує мис Такіль і мис Панагія. Азовське море, хоча і має зв’язок зі Світовим океаном, є внутрішнім.
Азовське море – найменше і неглибоке море в світі.
За віддаленістю від океану Азовське море є найконтинентальнішим морем планети.
Довжина водойми досягає 360 км, а максимальна ширина становить 180 км. Площа водного дзеркала дорівнює 39 тис. кв. км. Обсяг води досягає 290 куб. км. А глибина для моря маленька. Найглибші місця дотягують лише до 14 метрів, а середня глибина дорівнює 7,5 метрів. Довжина берегової лінії складає 2686 км.
Дно пологе, береги невисокі, лише на південному узбережжі зустрічаються пагорби Взимку море покривається кіркою льоду. Відбувається це зазвичай в січні, рідко в грудні.
Клімат Азовського моря континентальний з холодною зимою і жарким сухим літом. Середньорічна температура дорівнює 23-25 ° C, а максимальна може доходити до 40 ° C. Опадів влітку випадає в 1,5 рази більше, ніж взимку.
Температури води в зимові місяці тримається на позначці 0-1 ° C і 2-3 ° C в Керченській протоці. Влітку водна поверхня прогрівається до 24-25 ° C з максимумом 28 ° C у відкритому морі і 30 ° C біля берега.
Середня солоність вод Азовського моря 13,8‰, найбільша у затоці Сиваш — до 25 ‰.
Низька солоність води сприяє її замерзанню взимку. Але в наші дні подібне явище стало рідкістю в зв’язку із загальним потеплінням на планеті. А ось в XVIII і XIX століттях це було нормою. Ще в 70-і роки XX століття водойма замерзала щороку на початку лютого. Товщина льоду при цьому досягала 30-40 см, а в районі Таганрозької затоки доходила до 60-80 см.
В Азовське море несуть свої води дві великі річки: Дон і Кубань і близько 20 малих річок. В середньому за рік море отримує близько 36,7 км3.
В Азовському морі широко розвинена господарська діяльність людини. Тут добре розвинене рибний промисел. Тут виловлюють дуже багато цінних видів риб (особливо осетрових), велику кількість різної морської продукції. В даний час обсяг рибного промислу скорочується через зменшення чисельності і різноманіття фауни моря. У надрах Азовського моря є нафтові запаси. Протягом століть Азовське море було важливим водним шляхом для перевезення вантажів і пасажирів. В даний час основні порти знаходяться в Таганрозі, Маріуполі, Єйську, Бердянську. При цьому солоні води забруднюються, що може в недалекому майбутньому привести до екологічної катастрофи
Також на узбережжі моря є курортні зони для відпочинку.
Сподіваємося, ви дізналися все про Азовське море. А цю розповідь про Азовське море Ви можете доповнити через форму коментарів.