Чим відома Кам’янець-Подільська фортеця, історична пам’ятка міста Кам’янець-Подільський, яка відома з XIV ст., Ви дізнаєтесь, прочитавши нашу розповідь про Кам’янець-Подільську фортецю.
Розповідь про Кам’янець-Подільську фортецю
Кам’янець-Подільську фортецю спорудили спеціально для того, щоб захищати Турецький міст – сполучний перешийок між землей та Старим мостом.
Археологічні дослідження показали, що ще раніше на цьому місці розміщувався дитинець із дерев’яною стіною та земляним валом (IX – XII ст.), який захищав давньослов’янські поселення від нападів ворогів.
Архітектурна пам’ятка належить до сімки чудес України. А її стратегічне розміщення на річці Смотрич відіграло досить важливу роль в українській історії. Це саме те, чим уславилася Кам’янець Подільська фортеця, адже її значення занадто велике для України.
Характеристика Кам’янець-Подільської фортеці
Замок являється найбільшою будовою, яка піднімалась над ландшафтом міста. Він побудований на обриві півострова, який утворився завдяки річковим потокам. Таким чином, фортеця була надійно захищена з усіх сторін і мала стратегічне значення. Можливо завдяки її існуванню місто Кам’янець стало справжнім бастіоном християнства і тому замок був бажаним трофеєм для більшості країн.
Спочатку Кам’янцем володіла Литва (в цей період і було побудовано фортецю), Польща, потім, Османська імперія та Росія, Радянський Союз, і, зрештою, місто перейшло у володіння України.
Кам’яний замок був побудовий литовськими князями Коріатовичами. Він за останні тисячу років зазнав багатьох змін. В XVI столітті її дерев’яні укріплення були замінені на кам’яні і Кам’янець-Подільська фортеця набула сучасного вигляду.
Раніше вона використовувалась як в’язниця для боржників, злочинців та політичних полонених. З 1920-тих років замок перетворився на історичний та культурний пам’ятник-музей. Він входить до Списку пам’ятників світової культури спадщини ЮНЕСКО під назвою заповідник «Кам’янець-Подільський».
Архітектура фортеці
- Старий замок
Центральна частина фортеці, яка займає 1,5 га та має 11 побудованих веж по периметру.
- Папська вежа
Споруждена в період 1505 – 1515 років . Колись в її стінах був ув’язнений Устим Кармелюк – ватажок селянського руху.
- Вежа Ковпак
Побудована на початку XVI ст. В 1544 році її було модернізовано і укріплено фундамент, оштукатурено фасади та замінено проходи всередині стін.В період турецько – польської війни вежу було дещо зруйновано і сьогодні її висота складає лише 22 метра.
- Тенчинська вежа
Побудована на початку XV ст.
- Ляська вежа
Інша назва вежі – Біла. Свою назву отримала від того, що в кладці вежі домінує світлий, білий колір. Над дерев’яними дверима міститься напис латинню – «Вірний друг більш рідкісний над фенікса».
- Денна башта
Настаріша вежа Кам’янець-Подільської фортеці, на територіх якої розташовано безліч бійниць. Вона слугувала спостережним пунктом.
- Велика вежа
Її прибудували до замку в 1544 році і вона є найбільшою вежею замку. Під час турецько – польської війни башту сильно пошкодили.
- Західна башта
Вона є малою західною вежею, котра підсилювала із заходу обороноздатність замку.
- Чорна вежа
Відмінною рисою вежи є вмуровані два ядра в стіну.
- Лянцкоронська башта
На південному фасаді є кам’яний герб Кораб – корабель під вітрилами з митрою єпископів.
- Комендантська башта
- Вежа Рожанка
Від даної вежі проведено тунель до Водної башти, а інформація про нього містилась тільки у коменданта фортеці.
- Водяна вежа
Слугувала джерелом води коли фортецю брали в облогу.
- Південний і Північний бастіони
Сподіваємося, що розповідь про Кам’янець Подільську фортецю допомогла Вам підготуватися до занять і Ви почерпали для себе багато цікавої інформації.