Розповідь про водойми містить багато корисної інформації про те, які є водойми і яке їх значення.
Розповідь про водойми
Водойма – це тимчасове або постійне скупчення стоячої або зі зниженим стоком води в штучних або природних западинах. До них відносять озера, ставки, річки, водосховища і так далі. У більш широкому сенсі це моря і океани. Водойма знаходиться в поглибленні суші і характеризується або повільним рухом води, або його відсутністю. Вивченням водойм займається наука гідрологія.
Найбільші річки Землі:
1.Амазонка (довжина 6992 км) є абсолютним рекордсменом як по довжині, так і по повноводності і площі бассейна.
2.Ніл (довжина 6670 км) – друга за величиною ріка, яка є єдиною річкою Північної Африки, що перетинає піски Сахари, не пересихаючи. Уздовж русла Нілу розташовані майже всі населені пункти Єгипту і зосереджена практично вся господарська діяльність.
3.Янцзи (довжина 5800 км) – третя з найбільших, великих і довгих річок світу і найдовша річка Евразії.
4. Міссісіпі – Міссурі (довжина 5969 км). Міссісіпі – одна з найбільших річок світу. Разом з Міссурі є четвертою за довжиною річкою світу і найбільшою і найдовшою річкою Північної Амеріки
5. Хуанхе (5464 км) – п’ята з найбільших і довгих річок світу і друга за довжиною річка Евразії.
Найбільші озера планети:
- Каспійське море (Євразія)
- Верхнє (Північна Америка)
- Вікторія (Африка)
- Гурон (Північна Америка)
- Мічіган (Північна Америка)
Найбільші водосховища планети за площею дзеркала:
- Вольта (8482 км²; Гана)
- Смоллвуд (6527 км²; Канада)
- Куйбишевське водосховище (6450 км²; Росія)
- Кариба (5580 км²; Зімбабве, Замбія)
- Бухтарминське водосховище (5490 км²; Казахстан)
- Братське водосховище (5426 км²; Росія)
- Насер (5248 км²; Єгипет, Судан)
- Рибінське водосховище (4580 км²; Росія)
Характеристика водосховищ
Вони бувають тимчасові (виникають в період повеней річок – калюжі, стариці) і постійні. За хімічним складом бувають прісні і солоні. Водойми за походженням діляться на природні і штучні. Природні водойми являють собою природні озера і ставки. Вони вражають своєю величчю і красою.
Штучні водойми, створені людьми і поділяються на 3 основні групи:
- Канали – штучні річки. З їх допомогою перекидається вода з однієї річкової системи в іншу. У пустельних районах будують зрошувальні канали, які зрошують землю з недостатньою кількістю вологи. На територіях з високою вологістю і заболоченістю поверхні будують осушувальні канали.
- Водосховища – штучні водойми для накопичення і використання води в подальшому. Їх споруджують в долинах річок за допомогою дамб. Вони впливають на зволоження клімату, а також на зменшення річних і добових амплітуд температур в смузі до 3-10 км. Водосховища покращують судноплавство, водопостачання і є базою для побудови ГЕС. Крім позитивної ролі, вони несуть і негативні наслідки – затоплення родючих земель в заплаві річки і на терасах, підняття рівня ґрунтових вод і заболочування.
- Ставки – водойми невеликого розміру, які утворюються шляхом перегороджування русла струмка, малої річки, балки. Рідше для них спеціально риються неглибокі котловани. Вони створюються для розведення риби, водоплавних птахів, при боротьбі з ярами, для збереження талих вод в посушливих регіонах, місцевого зрошення. Також ставки створюються в зонах відпочинку населення.
Яке значення водойм?
Водойми представляють велику цінність. По-перше, вода – це джерело пиття і їжі для людини і інших живих організмів. Вона потрібна для виробництв та роботи фабрик, це місце для відпочинку і релаксації. По ній відбуваються перевезення вантажів і людей. Водойми є середовищем існування для тварин, рослин і риб. Завдяки їм відбувається циркуляція речовин в природі.
Цікаві факти про водойми:
Перші водосховища були створені в Стародавньому Єгипті з метою освоєння земель в долині річки Ніл (більше 3000 років до н. е.).
Загальна площа озер земної кулі становить близько 1, 8% суші (приблизно 2,7 млн км²) .
Усього в світі є 73 моря
Є лише один міст через Амазонку.
Найглибша в світі річка – Конго, її глибина місцями становить до чверті кілометра.
Країна з найбільшою кількістю річок – Фінляндія. За її території протікає 650 річок.