Що таке клімат? Типи клімату

Географія

Повідомлення про клімат розповість Вам багато корисної інформації про це явище. Також розповідь про клімат допоможе розширити свої знання в області географії.

Що таке клімат?

Клімат – це багаторічний режим погоди, який характерний будь-якого місця на земній поверхні в силу географічного положення.

Він ділиться на кілька типів, що відрізняються режимом опадів, видами опадів, своєрідним температурним режимом, перевними вітрами і атмосферним тиском.

Даний режим погоди формується під дією глобальних процесів, які відбуваються в земній атмосфері: сонячного випромінювання, теплообміну і вологообміну атмосфери з океанів і поверхнею материків, циркуляції морських течій і атмосфери.

Чинники утворення клімату

Виділяють кілька груп кліматоутворюючих факторів: сонячна радіація, географічна широта, циркуляція атмосфери, розподіл суші і моря, морські течії, віддаленість від океанів і морів, рельєф і висота місцевості. Клімат є зональним елементом.

Виділяють кліматичні пояси: основні – два тропічних, екваторіальний, два полярних, два помірних; перехідні – по два субтропічних, субекваторіальних, субполярних. В основі їх виділення покладено типи повітряних мас, а також їх переміщення.

Протягом року в основних поясах панує один тип повітряної маси, а ось в перехідних поясах повітряні маси змінюються в залежності від змішування зон атмосферного тиску і пори року.

Коротка характеристика кліматичних поясів

  • Екваторіальний пояс. Атмосферний тиск знижений, велика кількість опадів, високі температури повітря.
  • Тропічний пояс. Високий атмосферний тиск, тепле і сухе повітря, зима холодніше літа, невелика кількість опадів, пасати.
  • Помірний пояс. Помірні температури повітря, нерівномірний розподіл річних опадів, виражені пори року.
  • Арктичний пояс. Низькі середньорічні температури, постійний сніговий покрив, вологість повітря.
  • Субекваторіальний пояс. Літо сухе і спекотне, панують екваторіальні повітряні маси. Взимку сухо і тепло, панують тропічні повітряні маси.
  • Субтропічний пояс. Влітку жарко і сухо, панує тропічне повітря. Взимку волого і прохолодно, панує помірне повітря.
  • Субарктичний пояс. Влітку тепло і багато опадів, панує помірне повітря. Зима суха і сувора, панує арктичне повітря.

Всередині самих поясів виділяють області з різноманітними типами кліматів. Морський тип клімату характеризується великою кількістю річних опадів, високою вологістю, малими амплітудами температур. Континентальний тип характеризується малою кількістю опадів, значною амплітудою температур, виразністю пір року. Мусонний тип характеризується вологим літом, впливом мусонів, сухою зимою.

Роль клімату

Він впливає на життя людини і галузі господарської діяльності. При організації сільськогосподарського виробництва важливо враховувати територіальні кліматичні особливості. Культури можуть давати стійкі високі врожаї тільки тоді, коли вони розміщені у відповідних для них кліматичних умовах.

Також від кліматичних особливостей залежить сучасний транспорт. Наприклад, льоди, що дрейфують, урагани і тумани, шторми ускладнюють судноплавство і стають перешкодою для авіації. Тому безпеку руху повітряних і морських кораблів забезпечується прогнозами погоди.

Крім того кліматичні особливості впливають на здоров’я людини, можуть виникати головні болі, запаморочення, нудоту.

Сподіваємося, що реферат на тему: “Клімат” допоміг Вам підготуватися до занять. А повідомлення про клімат Ви можете розширити через форму коментарів нижче.

Оцініть статтю
Додати коментар