“Шинель” аналіз твору – тема, ідея, жанр, головні герої, сюжет, та інші питання розкриті в цій статті. У цьому творі Гоголь хотів донести до читача думку: якою б слабкою не була людина, яке б мізерне місце не займала у житті, вона не заслуговує на знущання й презирство. Зверхність принижує того, хто дає їй волю.
“Шинель” Гоголь аналіз твору (паспорт)
Автор – Микола Гоголь
Рік написання – 1841.
Літературний рід – епос
Жанр – повість.
Збірка (цикл) – «Петербурзькі повісті»
Напрям – критичний реалізм.
Тема твору «Шинель» — це людські страждання, що заздалегідь є соціально визначеними, оскільки багато що в житті залежить від чину (посади). Трагічна доля «маленької людини» Акакія Башмачкіна. «Маленька людина» в літературі — це людина з нижчих щаблів суспільної ієрархії, яка болісно переживає власну незначущість і закомплексованість, ущемлену гордість і несправедливість. До цієї теми зверталися О.Пушкін (повість «Станційний наглядач», образ Самсона Виріна), М.Лєрмонтов (роман «Герой нашого часу», образ Максима Максимовича.)
Основна тема повісті «Шинель» – трагічна доля «маленької людини
Ідея “Шинель”. Необхідність співчуття та поваги гідні всі люди, незважаючи на їх соціальне становище. Письменник показав несправедливість і жорстокість суспільства щодо «маленьких», але чесних і сумлінних людей.
Джерелом повісті Миколи Гоголя «Шинель» послужив канцелярський анекдот, розказаний Миколою Погодіним, про бідного чиновника, який захоплювався полюванням
Образи-символи. Нова шинель – символ справжнього, гідного людини життя. Втрата нової шинелі – символ втрати сенсу життя, втрата ідеї, що надихала його, дала новий сенс існуванню.
Головні герої “Шинель”
- Титулярний радник Акакій Акакійович Башмачкін – головний герой повісті Миколи Гоголя “Шинель”, служив у департаменті переписувачем паперів. Він бідним чиновником 9 рангу. Ім’я «Акакій» перекладається як «незлобливий». Герой трохи рудуватий, з залисинами, низький, має нездоровий колір обличчя. Він так давно переписує документи, що ніхто не пам’ятає, його вік, коли він був прийнятий на роботу. Навіть його голосу ніхто не чув, за винятком прохання: залишити його і не ображати. Це слова, які він вимовляє в тих випадках, коли знущання колег заважають виконувати обов’язки. Башмачкін живе роботою.
- Кравець Петрович – був хорошим майстром. Мав дружину, любив випити. Він рябий, мав криве око;великий палець на нозі зі знівеченим нігтем. Коли пиячив, то скидав ціну;був тверезим – піднімав. Коли Башмачкін прийшов до нього лагодити шинель, він повідомив йому, що треба шити нову. І назвав ціну – 150 рублів. Петрович зшив Башмачкіну чудову шинель.
- «Значна особа» – генерал, який нещодавно отримав звання, яке зіпсувало його. До нього звернувся Башмачкін, сподіваючись на допомогу в пошуку вкраденої шинелі. Як людина дуже сувора, він прогнав бідолаху, демонструючи свою владу. Він навіть не вслухався в проблему, а відправив бідного чиновника з кабінету, мовляв, той порядку не знає, лізе прямо до такої значної особи. Згодом він пожалкував, що так повівся й перебував у поганому настрої, навіть хотів виправити ситуацію. Але дізнався, що Башмачкін помер. Щоб відволіктися від поганих думок він збирався розважитися зі своєю коханкою Кароліною Іванівною. Через деякий час після смерті Акакія Акакійовича той повернувся до нього у вигляді мерця і зняв з нього генеральську шинель.
- Грабіжники – зняли шинель з Акакія Акакійовича. Обидва були величезні і з вусами. Один з них сказав, що шинель його, а другий приставив величезний кулак до обличчя бідного чиновника.
Сюжет повісті “Шинель”
а) Експозиція — розповідь про департамент та характер Акакія Акакійовича
б) Зав’язка – виникнення ідеї залатати стару шинель або пошити нову
в) Розвиток дії – походи Башмачкіна до кравця Петровича, аскетичне існування і мрії про майбутню шинель, пошиття нової шинелі, відвідини іменин, на яких шинель Акакія Акакійовича мала бути «сприснута»
г) Кульмінація – крадіжка нової шинелі
д) Розв’язка – безуспішні спроби Башмачкіна повернути шинель; туга героя за шинеллю і його смерть, фантастична історія про привид чиновника, який шукає свою шинель
Художні засоби “Шинель”
Автор використовує гумор, іронію, «сміх скрізь сльози», гротеск. Гротеск — тип художньої образності, який ґрунтується на химерному поєднанні фантастичного і реального, прекрасного і потворного, трагічного і комічного, життєподібного і карикатурного. Гротеск — найвищий ступінь комічного. Особливо яскраво виявляються сатиричні форми гротеску. За допомогою гротеску митець створює специфічний «гротескний» світ, аномальний і дивний світ, в якому реальне та нереальне несподівано постають в органічній єдності.
Реалістичні елементи:описи Петербурга, служби героя, життя чиновників, приготування і пошиття шинелі, поведінка генерала та дрібного чиновника тощо.
Елементи романтизму та реалізму в повісті “Шинель”
Романтизм | Реалізм |
·Поява привиду в кінці твору;·покарання «значної особи» | Опис службових обов’язків героя;· зображення побуту чиновника;· приготування до пошиття шинелі;· байдужість тих, хто мав би захистити |
Проблематика “Шинелі” охоплює всі гріхи ситого бездушного світу, змушує читача озирнутися навколо і побачити тих, хто так само “малий і беззахисний”, як головний герой.
Головна думка твору “Шинель” – протест проти бездуховності суспільства, проти порядків, які принижують людину морально, матеріально і фізично. Сенс фрази Башмачкіна “Залиште …, навіщо ви мене ображаєте?” – містить і моральний і духовний і біблійний контекст. Те, чого вчить нас твір: як можна ставитися до ближнього свого. Ідея у Гоголя в тому, щоб показати безсилля маленької людини перед величезним світом людей, які байдужі до чужого горя.
Вчителька зарубіжної, якщо ви це читаєте то знайте що ви найкраща, але менше сваріть нас. Автор чудово написав аналіз твору.
Чудовий аналіз!
А що жуйка може знати про Шинель
А аналіз справді крутий
супер
Що за геній, у прямому сенсі цього слова, пише усі ці аналізи і статті!? Хто такий J. G. (Джей Джи) і чому він такий крутий?