Михайло Лермонтов “Сосна” аналіз вірша на українській мові допоможе визначити, яка тема, ідея, жанр, художні засоби. Ця інформація допоможе підготувати літературний паспорт твору “На півночі дикій…”.
“Сосна” аналіз вірша Лермонтова
Автор – Михайло Лермонтов
Рік написання – 1841
Жанр – елегія (ліричний вірш задумливого, сумного характеру)
Рід – філософська лірика; )
Тема: трагічна самотність, яку не можна подолати. Трагічна роз’єднаність людей, туга за духовним спілкуванням.Мрії про споріднену душу.
- У творі сосна «стоїть в самотині на голій вершині», а прекрасна пальма «на скелі самотньо росте». Образна система твору ілюструє думку про нездоланність самотності при загальній спорідненості долі. Ці дерева, що ростуть у різних кінцях світу поєднані самотністю.
Композиція – опис «дремлющей сосны» і розповідь про її сон. Формально вірш ділиться на два катрена.
Віршовий розмір – чотиристопний амфібрахій – трискладова стопа з середнім наголошеним складом (U—U).
Римування перехресне АВАВ і кільцеве АВВА.
Художні засоби:
- Метафори – сосна дрімає, куняє, «… сосна и дремлет, качаясь, и снегом сыпучим одета», «и снится ей», «грустна… пальма растет».
- Епітети – «сосна одинока», сніги пухкі, предивна пальма, «голая вершина», «пустыня далекая», «прекрасная пальма».
- Порівняння – як ризою вкрита, «одета, как ризой».Риза – верхнє вбрання священика під час богослужіння; парадний одяг царів; оздоблення на іконах.
- Антитеза –північ, сніг – південь, далека пустеля
У цьому вірші М. Ю. Лермонтов розкрив теми самотності і мрії про зустріч зі спорідненою душею. Людські переживання поет втілив в образах природи – сосни і пальми. Ліричним героєм вірша є сосна. З цим деревом читач знайомиться з перших рядків. Сосна дрімає в північному краї. Вона самотня, але втішає себе сновидінням.
Вірші другого чотиривірша відтворюють сон сосни. Він переносить північну жительку в теплі краї, де «живе» пальма. Вона теж самотня. Якщо сосна страждає від холоду, то пальма – від палючого сонця. Сосна розуміє, що прекрасне південне дерево – це споріднена душа, до якої їй, на жаль, не добратися. Залишається тільки насолоджуватися короткими сновидіннями.
Можна стверджувати те, що північне дерево відображає внутрішній стан ліричного героя. Пальма – людина близька сосні по духу. Швидше за все, це втілення коханої жінки, яку автор так і не зміг знайти.
Михайло Лермонтов “Сосна” українською
На півночі дикій стоїть в самотині
На голій вершині сосна,
І тихо дрімає, і снігом сипучим,
Як ризою вкрита вона.
І мариться їй, що в далекій пустині,
Де сонце встає золоте,
Одна і сумна на камінні горючім,
Красуючись, пальма росте.
Переклад Миколи Упеника